تشخیص عارضه جدید واکسن آسترازنکا

واکسن Astrazenka با مشکلات متعددی از جمله تاخیر در تولید و آزمایش توسط تنظیم کننده های دارو، به دنبال گزارش های نادری از عوارض جانبی شدید، مانند لخته شدن پلاکت کم، مواجه شده است و منجر به محدودیت یا توقف آن در چندین کشور شده است.

با این حال، کمیته ایمنی آژانس دارویی اروپا هشدار مشابهی در مورد واکسن جانسون و جانسون (JNJ.N) صادر کرد.

میلیت عرضی با التهاب یک یا هر دو طرف نخاع مشخص می شود و می تواند باعث ضعف در بازوها یا پاها، علائم حسی یا مشکلاتی در عملکرد مثانه یا روده شود.

پس از بررسی داده ها، کمیسیون به این نتیجه رسید که ارتباط علی بین دو واکسن و ارزن متقابل یک احتمال منطقی است و افزود که مزایا و خطرات دو واکسن بدون تغییر باقی مانده است.

آژانس نظارتی هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد چنین مواردی پس از واکسیناسیون ارائه نکرد، اما گفت ارزن متقاطع به عنوان یک واکنش نامطلوب با فرکانس ناشناخته به اطلاعات محصول واکسن اضافه شده است.

اختلالات عصبی جدی نیز با این دو واکسن از ابتدا گزارش شده است که منجر به توقف آزمایشات در مراحل اولیه توسعه دوز آسترازنکا، جانسون و جانسون می شود. هر دو واکسن مبتنی بر یک فناوری هستند.

سازمان مبارزه با داروی اروپا اعلام کرد که چنین عوارض جانبی پس از دوز دوم کمتر دیده می شود، از نظر به روز رسانی اطلاعات مربوط به واکسن Astrazenka در مورد عارضه نادر کاهش تعداد پلاکت ها پس از اولین تزریق.

از 1809 مورد ترومبوز مرتبط با سندرم ترومبوسیتوپنیک گزارش شده پس از دریافت واکسن Astraznka، 1643 مورد بعد از دوز اول و 166 مورد بعد از دوز دوم بودند.

  دوباره در «یاغی» گفتن؛ داستان حول خودش می چرخه!

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید