تست تعادل ده ثانیه ای برای سلامت بدن

آیا می توانید روی یک پا بایستید؟ آیا این بدان معنی است که می توانید تعادل را روی یک پا حفظ کنید؟ اگر نمی توانید این کار را انجام دهید، باید بدانید که باید این مشکل را جدی بگیرید

اگر در ایستادن روی یک پا مشکل دارید، این ممکن است نشانه چیزی جدی تر از شوخی و خنده باشد. مطالعات نشان می دهد که افراد میانسال و مسن که نمی توانند به مدت 10 ثانیه روی یک پا تعادل خود را حفظ کنند، تقریباً دو برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به یک بیماری کشنده در 10 سال آینده هستند.

اینکه یک فرد چقدر می تواند متعادل باشد می تواند اطلاعات مهمی در مورد سلامتی او ارائه دهد. به عنوان مثال، تحقیقات قبلی نشان داده است که ناتوانی در حفظ تعادل در یک پا با افزایش خطر سکته مغزی مرتبط است. همچنین نشان داده شده است که افراد دارای تعادل ضعیف در تست های اختلال عملکرد ذهنی در وضعیت بدتری قرار دارند که نشان دهنده ارتباط بین این امر و زوال عقل است.

یک تیم بین المللی متشکل از کارشناسان از بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا، فنلاند و برزیل اولین مطالعه بلندمدت 12 ساله خود را ارائه کردند که رابطه بین تعادل و مرگ و میر آینده را بررسی می کرد.

نتایج نشان می دهد که ناتوانی در ایستادن روی یک پا به مدت 10 ثانیه در اواسط زندگی تا پایان عمر با افزایش تقریباً دو برابری خطر مرگ به هر دلیلی در 10 سال آینده همراه است. نتایج در مجله British Journal of Sports Medicine منتشر شده است.

  کاهش شدید شاخص بورس / کارت بازار قرمز شد

این یافته‌ها به قدری واضح هستند که محققان به سرپرستی دکتر کلودیو گیل آراهو از کلینیک پزشکی ورزشی کلینیمکس در ریودوژانیرو پیشنهاد می‌کنند که تست تعادل باید در مطالعات بهداشتی معمول برای سالمندان گنجانده شود.

برخلاف شکل هوازی، قدرت و انعطاف عضلانی، تعادل تا دهه ششم زندگی به خوبی حفظ می شود، اما از آن لحظه به بعد شروع به کاهش نسبتا سریع می کند. با این حال، ارزیابی تعادل معمولاً در ارزیابی سلامت افراد میانسال و مسن گنجانده نمی شود، احتمالاً به این دلیل که آزمایش استانداردی برای آن وجود ندارد.

این مطالعه در مجموع 1702 نفر را بین 51 تا 75 سال با برنامه پیاده روی روزانه بین سال های 2008 تا 2020 مورد بررسی قرار داد.

در ابتدا از شرکت کنندگان خواسته شد که بدون حمایت اضافی به مدت 10 ثانیه روی یک پا بایستند. برای استاندارد کردن آزمون، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که جلوی پای آزاد خود را روی پشت پای مقابل بگذارند در حالی که بازوهای خود را در کناره‌های خود نگه داشته و مستقیم به جلو نگاه می‌کنند. حداکثر سه تلاش برای هر دو پا مجاز است.

جالب اینجاست که از هر پنج نفر (21%) یک نفر در این آزمون مردود می شود. در طول دهه بعد، 123 نفر در این مطالعه به دلایل مختلف جان خود را از دست دادند. پس از بررسی و محاسبه سن، جنسیت و شرایط زمینه‌ای، ناتوانی در ایستادن بدون پا به مدت 10 ثانیه با افزایش 84 درصدی خطر مرگ به هر دلیلی همراه است.

با این حال، محققان گفتند که این مطالعه دارای محدودیت‌هایی بود، از جمله اینکه همه شرکت‌کنندگان برزیلی و همه سفیدپوست بودند، به این معنی که این یافته‌ها ممکن است به طور گسترده‌تری برای سایر قومیت‌ها و ملل در دسترس نباشد.

  مردم کاملا فراموش کرده اند که من هم وجود دارم!

با این حال، محققان بر این باورند که تست تعادل 10 ثانیه ای “بازخورد سریع و عینی به بیمار و پزشکان در مورد تعادل ایستا فرد و همچنین اطلاعات مفیدی در مورد خطر مرگ و میر در مردان و زنان میانسال و مسن ارائه می دهد. “

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید