ترکیه و جذابیت خرید خانه

421734 738 خبر مرکزی

الهام حیدری| ترکیه همواره یکی از شرکای مهم تجاری ایران بوده است. بر اساس آمار و اطلاعات موجود، واردات کشور از ایران در چند ماه اول سال 1400 کاهش چشمگیری داشته است. در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که آیا رابطه معناداری بین این کاهش حجم واردات و کاهش ارزش پوند وجود دارد؟ و کاهش ارزش پوند چه پیامدهایی بر روابط تجاری دو کشور خواهد داشت؟

بر اساس سیاست اقتصادی دولت اردوغان، بانک مرکزی ترکیه از سپتامبر 2021 (شهریور 1400) چهار بار نرخ بهره را کاهش داده است. کاهش نرخ بهره همواره باعث کاهش ارزش پول ملی شده است و سیاست دولت ترکیه در مورد پوند باعث کاهش 40 درصدی ارزش پوند در برابر دلار شده است.

اگرچه این کاهش قابل توجه ارزش پول ملی پیامدهای منفی داشته و باعث شده است که مردم ترکیه و سایر سرمایه گذاران علاقه خود را به حفظ پوند از دست بدهند، اما باید دید دولت ترکیه در بلندمدت برای اجرای این سیاست پولی چه خواهد کرد. دنبال می کنی؟

بدیهی است که این سیاست طیف وسیعی از مخالفان را در داخل کشور دارد که اکثراً افرادی هستند که مستقیماً بار گرانی کالا را به دوش می کشند.

زیرا تضعیف پوند قیمت کالاهای وارداتی به دلار و یورو را بالا می برد، همانطور که در ترکیه باعث تورم و گرانی کالاهای اساسی مانند غذا، دارو و گاز شده و اعتراض و نارضایتی مردم این کشور را برانگیخته است. کشور.

جریان دارایی ها در بخش های تولیدی و صادراتی یکی از موفق ترین سیاست های رشد اقتصادی در جهان است. در بسیاری از اقتصادهای صادرات محور، از جمله چین و سنگاپور، کاهش نرخ بهره نیز به افزایش تولید و صادرات کمک کرده است.

شاید آنچه اردوغان و وزیر دارایی او با کاهش نرخ بهره و کاهش ارزش پوند به دنبال آن هستند، هدایت مجدد پوند نگهداری شده در بانک ها به سایر بخش های اقتصاد از جمله تولید و صادرات باشد.

  ممنوعیت فروش داروهای ضد بارداری؟

دولت ترکیه اهداف خود را در اینجا اعلام می کند: جلوگیری از تورم با افزایش نرخ بهره و ایجاد چرخه و رونق بخش های تولیدی و سرمایه گذاری در بخش های تولیدی و صادراتی به طوری که ترکیه در سال 500 میلیون دلار رشد کند. بخش صادرات

با این حال، میزان برآورده شدن این سیاست اقتصادی با اهداف بلندمدت دولت ترکیه نیاز به بررسی و بررسی عوامل دیگری دارد که از حوصله این مقاله خارج است. زیرا آمارهای رسمی نشان می دهد که قیمت ها در ترکیه نسبت به سال گذشته 21 درصد افزایش یافته است، اگرچه تورم واقعی معمولاً بالاتر از آمار رسمی است.

علاوه بر همه موارد فوق، کاهش ارزش پوند می تواند جذابیت سرمایه گذاری در بخش مسکن ترکیه را برای سرمایه گذاران خارجی افزایش دهد.

به عنوان مثال، ایرانی ها و عراقی ها که همیشه علاقه مند به خرید خانه در ترکیه بوده اند، با کاهش ارزش پوند، تقاضا برای خرید مسکن را افزایش داده اند، بنابراین طبق آمار منتشر شده در اکتبر 2021، ایرانی ها 1265 خانه در ترکیه خریداری کرده اند. تمایل به خرید مسکن در ترکیه نیز در میان عراقی ها، روس ها، آلمانی ها و قزاق ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

کاهش ارزش پوند باعث خوشحالی بیشتر گردشگران و افزایش درآمدهای ارزی حاصل از گردشگری در ترکیه می شود. تحلیلگران تجاری بر این باورند که کاهش ارزش پوند علاوه بر جذب گردشگران ایرانی به ترکیه، احتمالاً در درازمدت به نفع سرمایه گذاران ایرانی در ترکیه خواهد بود، زیرا باعث کاهش قیمت کالاهای سرمایه ای می شود.

در صورت کاهش ارزش پوند، اگر قیمت کالاها و خدمات در ترکیه متناسب با این کاهش افزایش پیدا نکند، در نهایت به نفع خارجی ها از جمله ایرانی ها خواهد بود.

بر اساس اطلاعات و آمار گمرک ایران، وضعیت تجارت ایران و ترکیه از سال 2009 به 1400 افزایش یافته است. زیرا میزان صادرات ایران به ترکیه از 589 میلیون دلار در سال 1388 به 2.5 میلیارد دلار در سال 1399 و در 7 ماهه اول سال 1400 به نزدیک به 2.27 میلیارد دلار رسیده است.

  به دنبال موفقیت نباش!

در همین مدت، واردات ایران از ترکیه از 2 میلیارد دلار در سال 2009 به 4.4 میلیارد دلار در سال 1399 و به حدود 2.9 میلیارد دلار در هفت ماهه امسال افزایش یافت.

البته آمار و اطلاعات گمرک ترکیه حکایت از کاهش صادرات و واردات بین دو کشور در 12 سال گذشته دارد. در مجموع بر اساس دو منبع رسمی آمار ایران و ترکیه، مبادلات تجاری ایران و ترکیه با وجود اثرات و پیامدهای منفی اپیدمی کرون، در سال 2011 نسبت به دو سال گذشته حدود 64 درصد کاهش یافته است.

به عبارت دیگر تجارت بین دو کشور از حدود 16.5 میلیارد دلار به 17.5 میلیارد دلار به 6.63 میلیارد دلار بین سال های 2011 تا 2020 کاهش یافته است.

اما آمار مرکز آمار ترکیه نشان می دهد که ارزش صادرات ایران به ترکیه از سال 2011 از حدود 12.5 میلیارد دلار در سال 2011 به 4.8 میلیارد دلار در سال 2016 کاهش یافته است. پس از آن روند صادرات ایران به ترکیه اندکی تشدید شد و در سال 2017 به 7.6 میلیارد دلار رسید.

اما با خروج آمریکا از برجام و تشدید تحریم ها علیه ایران (به ویژه در دو سال اخیر)، صادرات ایران به ترکیه به میزان بی سابقه ای کاهش یافته است. در همین حال، کاهش ارزش پوند می تواند واردات ترکیه از ایران را به طور کلی کاهش دهد. تنها در صورتی که تجارت بین دو کشور از طریق پوند انجام شود، می توان خوشبین بود که حجم روابط تجاری نیز افزایش یابد.

اما اینکه چه کالاها و خدمات و چه ارزی بین دو کشور مبادله می شود در ارزیابی پیش بینی وضعیت تجارت دو کشور موثر خواهد بود. در سال 1390، عمده واردات کشورمان از ترکیه شامل ماشین آلات و تجهیزات مکانیکی، ابزارهای برقی، قطعات و قطعات و همچنین فلزات اساسی و اقلام از آن و منسوجات و مصنوعات آن بوده است.

  اعلام مبلغ به دلیل سنجش معلم

در سال 2020 سهم لوازم برقی کاهش و سهم واردات محصولات از صنایع شیمیایی و صنایع وابسته افزایش خواهد یافت. بیشترین سهم واردات کالاهای ایرانی از ترکیه در سال‌های 2011 و 2020 شامل راکتورهای هسته‌ای، دیگ‌های آب گرم، ماشین‌آلات و لوازم مکانیکی، اجزا و قطعات آنها است که به صورت پیوسته و در سال 2011 ارزش حدود 18 درصد در سال 2020 را نشان می‌دهد. درصد کل واردات ایران به ترکیه؛ اما ارزش واردات ایران از ترکیه از سال 2011 تا 2020 حدود 87 درصد کاهش داشته است.

البته لازم به ذکر است که دلیل اصلی کاهش واردات ایران از ترکیه در سال 2020 نسبت به سال 2011 به دلیل اعمال برخی ممنوعیت ها و محدودیت ها برای برخی اقلام به دلیل کمبود منابع ارزی در دوران تحریم بوده است. مربوط به کاهش ارزش پوند است.

همچنین بر اساس اطلاعات و منابع آماری در ترکیه، حجم واردات گاز طبیعی از ایران در سال 2020 نسبت به سال قبل با 31.2 درصد کاهش به 5.3 میلیارد متر مکعب رسید.

اما دلیل اصلی این کاهش واردات کاهش ارزش پوند نبود، بلکه انفجار خط لوله گاز طبیعی ایران به ترکیه در اسفندماه سال گذشته و همچنین تاخیر در تعمیرات ناشی از اقدامات کرونایی یکی از دلایل اصلی این کاهش بود. .

در نهایت می توان نتیجه گرفت که کاهش مبادلات تجاری دو کشور تاکنون دلایل دیگری از جمله محدودیت در شیوع ویروس کرونا و تحریم ها داشته است و کاهش ارزش پوند در بلندمدت می تواند هم مثبت و هم منفی باشد. تاثیرات آن در افزایش به عنوان مثال اگر ما واردات از کشور خود را به دلار و یورو کاهش دهیم، باعث افزایش صادرات و سرمایه گذاری ایران در این کشور می شود.

دیدگاهتان را بنویسید