ترامپ مقصر است

423402 877 خبر مرکزی

تو گش بودی *| دولت بایدن حملات خود به ترامپ را همزمان با پایان مذاکرات بین ایران و قدرت های جهانی برای احیای توافق هسته ای 2015 با ایران افزایش داده است.

کاخ سفید با اعتراضات جمهوری خواهان به دلیل از سرگیری توافق هسته ای مواجه است و می خواهد مناظره در وین را با متهم کردن رئیس جمهور پیشین به خروج از این توافق، از منظر جدیدی جلوه دهد.

هفته گذشته، سخنگویان کاخ سفید و وزارت امور خارجه دو بار در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره روند مذاکرات، از خروج آمریکا از توافق 2018 با تصمیم ترامپ انتقاد کردند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، خروج از این کشور را ریشه همه فعالیت‌های ناخواسته ایران دانست و گفت: اگر رئیس‌جمهور سابق از توافق هسته‌ای با ایران خارج نمی‌شد، هیچ یک از اتفاقاتی که اکنون شاهد آن هستیم، نبود. به عبارت دیگر، ظرفیت و فعالیت برنامه هسته ای ایران و مداخلات آن در منطقه افزایش نیافته است. ترامپ بدون اینکه فکر کند پس از خروج از توافق هسته ای چه اتفاقی می افتد، از توافق خارج شد.

موضع اخیر کاخ سفید در محکوم کردن تصمیم ترامپ به عنوان یک تاکتیک سیاسی، رویکردی هوشمندانه است، به این معنی که دولت بایدن بهانه خوبی برای دو نتیجه احتمالی مذاکرات وین دارد:

اگر دولت آمریکا امتیازات بزرگی را برای اجرای توافق هسته ای به ایران بدهد، مانند لغو برخی تحریم های اقتصادی قبل از بازگشت کامل ایران به توافق، در آن صورت کاخ سفید می تواند استدلال کند که خروج آمریکا از توافق دوران ترامپ فرصت خوبی را به وجود نیاورده است. محدود کردن ایران؛ و اگر مذاکرات شکست بخورد و ایران به غنی‌سازی اورانیوم تا سطوح مناسب برای ساخت سلاح‌های هسته‌ای ادامه دهد، کاخ سفید ممکن است اعلام کند که اشتباه ترامپ در خروج از توافق هسته‌ای با ایران، محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای این کشور را نقض کرده است.

  قیمت بیت کوین امروز 26 نوامبر 1400 است

به عنوان یک استراتژی سیاست خارجی، هوشمندانه نیز هست، زیرا از ایرانیان به دلیل استفاده از آن برای نقض فزاینده مفاد توافق هسته ای 2015 و تداوم رفتار آنها در خاورمیانه عذرخواهی می کند. اما از دیدگاه متحدان آمریکا در منطقه، دولت آمریکا دیدگاه محدودی نسبت به تهدیدی که با آن مواجه است دارد.

احتمالاً بحث این است که اگر ایالات متحده از توافق هسته ای 2015 خارج نمی شد و آن را اجرا نمی کرد، ایران برنامه هسته ای خود را حداقل به این شدت توسعه نمی داد. اما اسرائیل و کشورهای عربی در خاورمیانه می‌دانند که ایران سال‌ها قبل از شروع توسعه قابلیت‌های هسته‌ای خود با آنها مخالفت کرده است.

ایران شبکه گسترده ای از نیروها و حامیان دارد، از حزب الله لبنان و حماس در غزه گرفته تا هوتوها در یمن و گروه های مسلح در عراق.

حتی قبل از امضای توافق هسته‌ای 2015، جنگ داخلی یمن باعث شد عربستان سعودی و چند کشور عربی دیگر مداخله کنند. از سوی دیگر ایران همواره از رژیم حاکم در سوریه حمایت کرده و نیروهای حامی ایران در عراق فعال هستند.

ایران در داخل به توسعه توان موشکی و تقویت نیروهای نظامی خود به طرق مختلف ادامه داد و همه این فرآیندها سال ها قبل از امضای توافق هسته ای آغاز شد. توافق هسته ای 2015 که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما امضا شد، تنها یکی از اقدامات ایران را محدود کرد، یعنی برنامه هسته ای که ایران همیشه بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای آن تاکید داشت.

  مجموعه تصاویر منتشر نشده امام خمینی

در این توافقنامه پیش بینی شده بود که ایران فعالیت های هسته ای خود را برای مدتی محدود کرده و در شرایط تحریم های سازمان ملل و آمریکا علیه این کشور لغو شود، اما در این توافق نامه به رفتار ایران در منطقه اشاره نشده است.

منتقدان توافق هسته‌ای نگران هستند که ایران بدون محدود کردن چنین فعالیت‌هایی به رفتار خود بیفزاید. در دو سالی که از اجرای توافق می گذرد، ایران بودجه نظامی خود را به ویژه با گسترش عملیات موشکی خود و حمایت بیشتر از نیروهای نیابتی خود در منطقه افزایش داده است.

منتقدان ترامپ به درستی اشاره می کنند که خروج آمریکا از توافق هسته ای رفتار منطقه ای ایران را تغییر نداده است، اما اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران دسترسی این کشور به منابع مالی را محدود کرده است.

* واشنگتن پست

دیدگاهتان را بنویسید