تجربه عجیب دژاوو; این صحنه رو قبلا دیده بودم؟!

فرادیک| دژاوو یک کلمه فرانسوی است که به معنای “از قبل دیده شده” است. این یک تجربه عجیب است که در طی آن احساس می کنید چیزی یا مکانی بسیار آشنا است، اما همچنین می دانید که قبلاً آنجا نبوده اید یا آن چیز را تجربه نکرده اید. به عنوان مثال، تصور کنید در راه سرکار هستید و ناگهان احساس می کنید قبلاً آنجا بوده اید. البته شما قبلاً به محل کار خود رفته اید، اما این احساس بسیار قوی است و به این لحظه و این مکان که هستید باز می گردد.

حتما بارها احساس کرده اید که قبلاً لحظه خاصی را تجربه کرده اید یا مکان جدیدی که به تازگی به آنجا رفته اید برایتان آشنا به نظر می رسد. بسیاری از ما آشنایی عجیب با دژاوو را تجربه کرده ایم. اکنون برای اولین بار محققان توانسته اند در حین تجربه این پدیده مغز را اسکن کنند. آنها توضیح داده اند که چرا و چه زمانی دژاوو رخ می دهد.

تا به حال تصور می شد که وقتی مغز ما خاطرات نادرست ایجاد می کند، احساس دژاوو به ما دست می دهد. اما تحقیقات آکیرا اوکانر و تیمش در دانشگاه سن اندروز نشان داده است که این باور اشتباه است. اینکه دقیقاً مکانیسم دژاوو چیست، مدتهاست که یک راز باقی مانده است. دلیل آن ماهیت زودگذر و غیرقابل پیش بینی آن است که به ما اجازه مطالعه این پدیده را نمی دهد. برای حل این مشکل، اوکانر و همکارانش راهی برای القای دژاوو در آزمایشگاه پیدا کردند.

این تیم از یک روش استاندارد برای القای خاطرات نادرست استفاده کردند. آنها لیستی از کلمات مرتبط مانند تخت، شب، بالش و رویا را به فرد می گویند. اما کلمه اصلی “خواب” را که همه این کلمات را به هم پیوند می دهد، ذکر نمی کنند. سپس محققان یک آزمایش کوچک بر اساس کلماتی که فرد شنیده انجام می دهند. این افراد معمولاً فکر می کنند کلمه «رویا» را شنیده اند که یک خاطره دروغین است.

اوکانر و تیمش MRI روی مغز 21 داوطلب انجام دادند در حالی که آنها تجربه دژاوو را القا کردند. این محققان انتظار داشتند که بخش هایی از مغز مرتبط با حافظه، مانند مخچه، هنگام تجربه این پدیده فعال باشد، اما اینطور نبود. تیم اوکانر دریافتند که قسمت های جلویی مغز درگیر در تصمیم گیری فعال شده اند.

اوکانر حدس می‌زند که این به این دلیل است که قسمت جلویی مغز خاطرات ما را بررسی می‌کند و در صورت مواجهه با خطای حافظه سیگنالی ارسال می‌کند. این خطا در واقع ناهماهنگی بین آنچه ما واقعا تجربه کرده ایم و آنچه فکر می کنیم تجربه کرده ایم است.

یافته‌های آن‌ها نشان می‌دهد که هنگام تجربه دژاوو، مغز احتمالاً می‌خواهد نوعی تناقض را حل کند و در مورد آن تصمیم بگیرد. اگر این یافته‌ها تایید شوند، نشان می‌دهند که دژاوو در واقع به این معنی است که سیستم تأیید حافظه مغز ما به خوبی کار می‌کند و احتمال کمتری دارد که خاطرات کاذب داشته باشیم.

آشنایی یا دژاوو؛  چرا دژاوو اتفاق می افتد؟

هر چند وقت یکبار دژاوو را تجربه می کنیم؟

بین 30 تا 100 درصد مردم دژاوو را تجربه می کنند. به دو دلیل عمده نمی توانیم عدد دقیق را حدس بزنیم. اولاً، نمی‌توانیم از تک تک افراد بپرسیم که آیا دژاوو را تجربه کرده‌اند، بنابراین باید از نتایج نظرسنجی در گروه‌های کوچک استفاده کنیم. این به خودی خود یک مشکل اساسی است، زیرا بسته به اینکه از چه کسی بپرسیم، نتایج کاملاً متفاوتی می گیریم. دوم، افراد بسته به اینکه ما دژاوو را چگونه تعریف کنیم، پاسخ های بسیار متفاوتی می دهند. پرسیدن این سوال به روش های مختلف به نتایج متفاوتی منجر می شود.

  هزینه طرح ترافیک افزایش می یابد

همچنین می توانیم از مردم بپرسیم که چند بار دژاوو را تجربه کرده اند. اما باز هم پاسخ‌هایی که می‌دهند بستگی به این دارد که چه کسی هستند و چگونه سؤال می‌پرسیم. اما اکثر مردم هر چند هفته تا چند ماه یک بار دژاوو را تجربه می کنند. این به این معنی است که دژاوو چندان رایج نیست، بنابراین اگر اخیراً آن را داشته اید، باید بسیار خوش شانس باشید!

چه کسانی بیشتر از دیگران از دژاوو رنج می برند؟

کودکان بیشتر از دیگران از دژاوو رنج می برند. تعداد بسیار کمی از مردم برای اولین بار قبل از سن 6 سالگی دژاوو را تجربه می کنند. بسیاری از مردم می گویند که اولین بار قبل از 10 سالگی به این عارضه مبتلا شده اند. مهم ترین دلیلی که برخی از کودکان برای اولین بار تجربه دژاوو را کمی بیشتر می کنند این است که باید متوجه شوند که این حس آشنایی با موقعیتی که دارند واقعا قوی تر از آن چیزی است که باید باشد یا خیر. کودکان بسیار کوچکتر نمی توانند این احساس را به خوبی درک کنند.

وقتی به سن 15 تا 25 سالگی می رسید، احتمالاً دژاوو را خیلی بیشتر از بعد از آن سن تجربه می کنید. پس از 25 سالگی، دفعات دژاوو کاهش می یابد. این سوال برای محققان سوال برانگیز است، زیرا ایده کلی آنها این است که مشکلات سلامت روان با افزایش سن افزایش می یابد. این موضوع یک نکته بسیار مهم را در مورد دژاوو به ما می آموزد، یعنی اینکه دژاوو اصلا مشکل ذهنی نیست.

دژاوو در واقع نشانه یک ذهن سالم است که می تواند هشدارهای آشنا را تشخیص دهد که درست نیستند. شاید اتفاقی که در سن بالای 25 سالگی می افتد این است که تشخیص هشدارهای جعلی قرار ملاقات و در واقع باور آنها برای فرد دشوار است. البته دلایل دیگری نیز برای کاهش تجربه دژاوو در افراد بالای 25 سال وجود دارد.

دانشمندان چگونه دژاوو را مطالعه می کنند؟

تحقیقات در مورد دژاوو به دو حوزه اصلی تقسیم می‌شود: مطالعات مشاهده‌ای و آزمایش‌ها. در مطالعات مشاهده‌ای، محققان ویژگی‌های تجربه دژاوو را بررسی می‌کنند، مانند اینکه چه کسی آن را تجربه می‌کند، هر چند وقت یکبار اتفاق می‌افتد، چه زمانی رخ می‌دهد و غیره. و آنها به دنبال الگوها و ارتباطات در نتایج هستند. مطالعات مشاهده ای به ما می گوید که کودکان بیشتر از بزرگسالان دژاوو را تجربه می کنند.

تست دژاوو جالب به نظر می رسد، اما انجام آن واقعا سخت است. آزمایش‌های زیادی در چند سال اخیر انجام شده است و افراد به راحتی ادعا می‌کنند که دژاوو را تجربه کرده‌اند، اما در بیشتر موارد نمی‌توان مطمئن بود که او واقعاً چنین تجربه‌ای داشته یا به سادگی ادعا می‌کند که چنین تجربه‌ای دارد. مشکل دیگر این است که افرادی که آزمون را برگزار می‌کنند معمولاً می‌خواهند پاسخی را که فکر می‌کنند «صحیح» است به شرکت‌کنندگان ارائه دهند.

  قتل صاحب خدمات برای غنی سازی
آشنایی یا دژاوو؛  چرا دژاوو اتفاق می افتد؟

چه چیزی باعث دژاوو می شود؟

ما هنوز پاسخ قطعی برای این سوال واقعا مهم نداریم. البته از گروهی که بیشتر از بقیه از این عارضه رنج می برند می توانیم سرنخ هایی به دست آوریم. یکی از این گروه ها افراد مبتلا به صرع لوب تمپورال هستند. صرع باعث می‌شود که سلول‌های مغز سیگنال‌های الکتریکی خارج از کنترلی را ارسال کنند که بر تمام سلول‌های اطراف، حتی گاهی اوقات بر همه آنها تأثیر می‌گذارد. این سیگنال‌ها می‌توانند مانند دومینو از سلول‌های سراسر مغز عبور کنند. این حالت تشنج نامیده می شود و می تواند باعث شود افراد مبتلا به صرع کنترل افکار یا حرکات خود را از دست بدهند. در بیماران مبتلا به صرع لوب تمپورال، تشنج در لوب تمپورال شروع می شود. این قسمت از مغز درست بالای گوش ها، در داخل مغز قرار دارد و برای ساختن خاطرات و به خاطر سپردن خاطرات مهم است.

افراد مبتلا به صرع لوب تمپورال اغلب گزارش می دهند که درست قبل از تشنج دچار دژاوو شده اند. این بدان معنی است که دژاوو احتمالاً مربوط به لوب تمپورال مغز است. در افرادی که صرع ندارند، دژاوو می تواند یک تشنج مختصر در لوب گیجگاهی باشد، اما مشکلات دیگری ایجاد نمی کند زیرا قبل از هر اتفاق دیگری به پایان می رسد. این به همان ایده‌ای که گفتیم برمی‌گردد که شاید دژاوو به دلیل حس آشنایی قوی رخ می‌دهد. سلول های مغز در لوب گیجگاهی این دانش را اعلام می کنند، اما بخش دیگری از مغز آن را می پذیرد یا رد می کند. همان قسمتی که صحت و منطق هشدارهای ورودی به مغز را بررسی می کند. بخشی از مغز که این کار را انجام می دهد در لوب پیشانی است، بخشی از مغز که درست بالای چشم ها قرار دارد. لوب فرونتال مسئول تصمیم گیری است.

نگاهی دقیق تر به دژاوو

قبلاً تصور می شد که دژاوو نتیجه یک حافظه کاذب ایجاد شده توسط مغز است، اما آکیرا اوکانر از دانشگاه سنت اندروز انگلیس به همراه گروهش اخیراً مطالعه ای انجام داده اند که این فرضیه را رد می کند. اینکه دقیقاً چگونه دژاوو اتفاق می‌افتد، مدت‌ها یک راز بزرگ بوده است، تا حدی به این دلیل که ماهیت زودگذر و غیرقابل پیش‌بینی دژاوو مطالعه آن را دشوار می‌کند. برای انجام این کار، اوکانر و تیمش راهی برای القای حس دژاوو در آزمایشگاه ابداع کردند.

روش این گروه از روش استاندارد ایجاد حافظه کاذب استفاده می کند. در طی این روش، لیستی از کلمات مرتبط برای فرد خوانده می شود، به عنوان مثال، تخت، بالش، شب، رویا. اما آنها کلمه کلیدی را که آنها را به هم وصل می کند، نمی گویند. در این مثال کلمه کلیدی “خواب” است. وقتی بعد از مدتی از فرد در مورد کلماتی که شنیده سوال می شود، فکر می کند کلمه “خواب” را هم شنیده است که همان خاطره کاذب است.

  عکس های واقعی از Samsung Galaxy Z Flip 4 منتشر شد

برای القای حس دژاوو، اوکانر و تیمش ابتدا از فرد پرسیدند که آیا کلمه ای را شنیده اند که با حرف “x” شروع می شود. مردم پاسخ دادند که هرگز چنین کلمه ای را نشنیده اند. این بدان معناست که وقتی از آنها در مورد کلمه خواب سؤال شد، به یاد آوردند که نباید چنین کلمه ای را می شنیدند، اما در عین حال این کلمه برای آنها آشنا بود. اوکانر می گوید آنها این را گفتند زیرا حس عجیبی از دژاوو را تجربه کردند.

آشنایی یا دژاوو؛  چرا دژاوو اتفاق می افتد؟
پارادوکس مغز
این گروه از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای اسکن مغز 21 داوطلب آزمایشی در هنگام تجربه این دژاووی کاذب استفاده کردند. ممکن است انتظار داشته باشید قسمت هایی از مغز که درگیر حافظه هستند، مانند هیپوکامپ، در حین این پدیده فعال باشند، اما اینطور نیست! گروه O’Connor دریافتند که ناحیه پیش پیشانی مغز که در تصمیم گیری نقش دارد نیز در این فرآیند فعال است.

اوکانر اخیراً این یافته ها را در کنفرانس بین المللی حافظه در بوداپست مجارستان ارائه کرد. او می‌گوید که نواحی پیش‌پیشانی مغز احتمالاً خاطرات ما را بررسی می‌کنند و در صورت مواجهه با خطای حافظه به ما هشدار می‌دهند، یعنی اختلافی بین آنچه واقعاً تجربه کرده‌ایم و آنچه فکر می‌کنیم تجربه کرده‌ایم. به طور خلاصه، در طول فرآیند دژاوو، یک تناقض در مغز رخ می دهد.

مغز سالم

اگر این یافته‌ها تایید شوند، دژاوو نشانه‌ای از این است که بررسی‌کننده حافظه مغز شما به درستی کار می‌کند و بعید است که رویدادها را اشتباه به خاطر بسپارید. این یافته با آنچه قبلاً در مورد تأثیرات پیری بر حافظه می دانستیم مطابقت دارد. دژاوو در کودکان شایع تر است و با افزایش سن و کاهش حافظه، دژاوو دیگر رخ نمی دهد. این بدان معنی است که دیگر متوجه خطاهای حافظه نخواهید شد زیرا جستجوگر حافظه خرابی را تشخیص می دهد.

کریستوفر مولن از دانشگاه پیر مندز-فرانسه می گوید این یافته ها برای کسانی که اصلا دژاوو را تجربه نمی کنند صدق نمی کند. او فکر می کند که آنها به حافظه دستگاه پاسخ نمی دهند. اما اوکانر می گوید شاید کسانی که اصلاً دژاوو را تجربه نمی کنند، به طور کلی خاطرات بهتری داشته باشند. اگر آنها خطاهای حافظه نداشته باشند، دژاوو اتفاق نمی افتد.

دژاوو یک تجربه غیرعادی و جالب است زمانی که احساس می کنیم چیزی یا مکانی بسیار آشناست، اما در عین حال می دانیم که نباید آنقدر آشنا باشد. این یک تجربه مهم است زیرا به ما نشان می دهد که حفظ در چند مرحله انجام می شود و ممکن است برخی از آنها مشکل داشته باشند. کودکان بیشتر از دیگران دژاوو را تجربه می کنند و این در واقع نشانه آن است که آنها به خوبی تشخیص می دهند که مغزشان به آنها می گوید چیزی یا مکانی آشناتر از آنچه باید باشد. آزمایش دژاوو در انسان بسیار دشوار است و ما هنوز دقیقاً نمی دانیم چه چیزی باعث آن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید