تجارت سیاه قاچاق کودکان

424307 703 خبر مرکزی

مریم رضاخا| او مدام با گره روسری اش بازی می کند و سعی می کند در گوشه و کنارش چمباتمه بزند تا رهگذران او را نبینند. احساس می کند همه او را تماشا می کنند و سنگینی نگاه را روی خودش حس می کند. او باردار است و از ظاهرش مشخص است که چند روز بیشتر به تولد نوزاد باقی نمانده است. من شادی را طلب می کنم. سرد به نظر می رسد و می گوید بچه من نیست، فروختم.

می گوید اسمش سهیلا است. او و همسرش از روستایی دورافتاده به تهران آمده اند تا زندگی بهتری برای خود و دو دخترشان داشته باشند، اما سایه بدبختی هر جا که بروند همراهشان است. شوهرش او را متقاعد کرد که بچه را به قیمت 60 میلیون بفروشد.

او می گوید اگر فرزندم در خانواده ای مرفه بزرگ شود خوشحال می شود و دیگر نگران او نیستم. اشک از چشمانش جاری می شود. میگه نمیفهمی فقر یعنی چی، گرسنگی یعنی چی!

تجارت سیاه

قاچاق نوزاد پدیده ای است که این روزها به موضوع داغ محافل اجتماعی تبدیل شده است. در این میان، برندگان به سودهای کلان فکر می کنند، حتی به قیمت مرگ یک کودک بی گناه. دلالان زنان باردار فقیر را شناسایی کرده و آنها را متقاعد می کنند که فرزندان خود را به قیمت ناچیز بفروشند.

از سوی دیگر خانواده های بدون فرزند را از قبل شناسایی می کنند و به آنها قول تولد نوزاد را می دهند و مبالغ هنگفتی در قبال خدمات دریافت می کنند.

سال ها پیش باجه های تلفن عمومی پایین شهر محل خرید و فروش کودکان بود. اعلام کردند که نمی توانم از نوزاد مراقبت کنم و به بالاترین قیمت می فروشم. پسر چهار ساله ام را می فروشم. میوه فروخته شده و … اما در حال حاضر نحوه خرید و فروش نوزاد نیز تغییر کرده است که وقتی اینستاگرام خود را باز می کنید انواع نوزادان در سنین مختلف به فروش می رسد.

  فکر کردن به آینده؛ یک عامل مهم برای سلامتی و شادی!

اینستاگرام یکی از فضاهایی است که افراد به راحتی و بدون محدودیت می توانند به آن بپیوندند و محتوا تولید کنند یا به اشتراک بگذارند و مخاطب را درگیر کنند. ماجرای چند نوزاد یک روزه قربانی فقر فرهنگی و اقتصادی و تجارت آنها، این روزها نگرانی از بداخلاقی های اجتماعی در جامعه است.

چالش برانگیزترین آسیب اجتماعی

دکتر مجید ابهری، آسیب شناس اجتماعی درباره این معضل اجتماعی می گوید: «فروش نوزاد در معضلات اجتماعی اخیر بسیار چالش برانگیز شده است. فروش نوزاد یکی از زشت ترین و آزاردهنده ترین ناهنجاری های امروزی است و به احساسات و عواطف رایج آسیب می رساند.

وی با بیان اینکه این پدیده فقط به تهران محدود نمی شود، گفت: متأسفانه فروش نوزاد به یک یا دو مکان محدود نمی شود. این می تواند در بسیاری از جاها اتفاق بیفتد. ما هم اکنون در فضای مجازی مشغول خرید و فروش نوزاد هستیم. اما چرا این اتفاق می افتد؟ “آیا کسی می خواهد فرزند خود را برای همیشه جدا کند؟”

ابهری ادامه می دهد: قبل از ورود به کالبدشکافی این آسیب باید بگویم بخشی از علت این آسیب به نهادهای مسئول به ویژه اجتماعی برمی گردد.

سختی ها و مراحل طولانی و گاه غیرممکن فرزندخواندگی باعث شده است که والدینی که آرزوی فرزندی را دارند جذب این ناهنجاری شوند. خرید و فروش تخمک و رحم، رویدادهای اجاره ای است که قبلا اتفاق افتاده است، اما فروش نوزاد در سال های اخیر افزایش یافته است و علت آن را می توان در دو گروه شناسایی کرد.

اولین گروه از زنانی که بدون شوهر باردار می شوند و هیچکس نمی خواهد مسئولیت زندگی خود را به عهده بگیرد. این گونه افراد به هر دلیل و به هر شکلی که باشند به اینجا آمده اند وقتی با هزینه ها و مشکلات سقط جنین که اقدام غیرانسانی و جنایتکارانه دیگری است، بارداری را پشت سر می گذارند و پس از به دنیا آوردن فرزند در خیابان به دنیا می آورند.

  10 علت آبریزش دهان در خواب و راه های درمان آن

رویکرد در میان کودکان گاهی با نوزادانی مواجه می شویم که شناسنامه و نامه ای به همراه دارند که به دلیل طلاق والدین یا فقر شدید مجبور به ترک فرزند خود شده اند. افزایش تعداد کودکان رویکرد بین نوزادان تا 6 سال، به ویژه در مکان های عبادت، نیازمند تحقیقات دقیق و کارشناسی دقیق برای یافتن علت است.

دسته دوم والدین وابسته ای هستند که خواسته یا ناخواسته فرزند جدیدی به خانواده آنها اضافه شده است. این کودکان ناخواسته از کوچکترین و مسن ترین معتادان جهان هستند که در دوران بارداری معتاد شدند.

والدین این نوزادان به دلیل اعتیاد، فقر فرهنگی و تغییر رنگ عاطفی حاضرند نوزاد خود را بفروشند.

البته خانواده های فقیری هم هستند که این کار را انجام می دهند تا فرزندان خود را در خانواده های ثروتمند تربیت کنند. این دسته از افراد نسبت به دو گروه قبلی نسبت به خانواده هایی که فرزندشان در آن بزرگ می شود حساس ترند.»

وی گفت: در حال حاضر قیمت متغیر نوزادان بالای 50 میلیون است. قیمت ها بسته به علایق و نیازهای والدین جدید متفاوت است. البته در برخی نقاط این میزان به 150 میلیون تن نیز می رسد. میزان اشتیاق والدین جدید، جنسیت نوزاد و میزان سلامت او ملاک تعیین قیمت این بازار غیرانسانی است.»

جریمه خفیفی برای تجارت

ناصر صمدزاده وکیل دادگستری است. وی به خبرنگار مدنی گفت: قوانین مختلفی برای حمایت از حقوق کودک تصویب شده است.

مهمترین قانونی که قانونگذار در آن موضوع مبارزه با فروش کودکان را مورد توجه قرار داده، قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان است که در تاریخ 25 دی ماه 1381 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. فروش، بهره کشی و به کارگیری کودکان به منظور ارتکاب اعمال غیرقانونی مانند قاچاق و غیره. ممنوع و قابل مجازات هستند.

  امروز 11 ژوئن 1401

ماده 3 قانون حمایت از حقوق کودک که هر گونه خرید و فروش کودک را ممنوع کرده است مرتکب این جرم را علاوه بر غرامت از 6 ماه تا یک سال حبس یا حبس تعزیری می داند. جریمه بین 10 تا 20 میلیون ریال توجه به مبالغی که کودکان در حال حاضر با آنها معامله می شوند چندان دلسرد کننده نیست.

اگرچه در ماده 8 این قانون نیز آمده است: «در صورتی که جرایم موضوع این قانون مشمول اسامی قانونی یا قوانین دیگری باشد، محدودیت یا مجازات شدیدتری برای آنها مقرر شده باشد، طبق حدود شرع اعمال می شود. یا مجازات اشد»، اما چنین اقداماتی برای مقابله با این پدیده و رفع معضل قاچاق کودکان کافی و مؤثر نخواهد بود، اما به نظر می رسد تقویت مجازات های مقرر و اجرای دقیق احکام در پیشگیری و بازدارندگی از این جرم مؤثر باشد. “

دیدگاهتان را بنویسید