تاکنون 11 نفر در مهاباد کشته شده اند

خبر مرکزی روزنامه اعتماد گزارشی از وقایع مهاباد منتشر کرد و با نماینده آن شهر گفت و گو کرد.

به گزارش اتماد، همه نگاه ها به مهاباد است. پس از سه روز ناآرامی، دیشب جو شهرستان مهاباد آرامتر بود. این اعتراضات از روز جمعه همزمان با تشییع پیکر قربانیان حوادث اخیر آغاز شد. اعتراضات مردم در این شهر با نیروهای امنیتی مواجه شد. برخی از خبرگزاری های اصولگرا از آتش زدن منازل و تخریب اموال مردم خبر دادند و مدعی شدند معترضان مقصر هستند.

از سوی دیگر، جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس یازدهم گفت: نیروهای امنیتی از روز شنبه در مناطق مختلف شهر مستقر شده و تعدادی از آنها به سمت شیشه های منازل، مغازه ها و ساختمان های مردم تیراندازی می کنند. این نماینده می‌گوید: «شکی نیست که این افراد متعلق به نیروهای امنیتی و حکومتی بوده‌اند، اما هنوز مشخص نیست که این افراد از ارتش یا نیروی انتظامی یا یونیفورم بوده‌اند.» مردم مهاباد معترض هستند. چرا باید به خانه‌ها، ساختمان‌ها و مغازه‌های مردم تیراندازی کنند و خسارت وارد کنند؟»

به گفته این نماینده، به دلیل بی تدبیری مسئولان مسئول، پس از درگذشت اسماعیل مولودی در مهاباد، مجموعه ای از اتفاقات در آن شهر رخ داد که باعث بحران سه روزه شد. اسماعیل مولودی اولین قربانی ناآرامی های هفته های اخیر بود که در 13 آبان درگذشت. محمودزاده در پایان گفت‌وگوی خود با «اعتماد» بر اعزام هیئتی از رهبری به مناطق کردنشین برای نظارت بر حقوق مظلومان و مقتول تأکید می‌کند.

اما «در مهاباد چه خبر است؟ این سوالی است که از روز جمعه پس از حوادث پس از خاکسپاری سه کشته در این شهر ذهن مردم را به خود مشغول کرده است. اگرچه اخبار ضد و نقیضی از اتفاقات این شهر منتشر می شد و هشتگ #مهاباد در توییتر فارسی ترند می شد، اما عموم مردم می خواستند بدانند زیر پوست این شهر کردنشین چه می گذرد.

ناآرامی ها در مهاباد از اوایل آبان ماه به طور جدی آغاز شد. پس از تشییع جنازه 3 تن از کشته شدگان این شهر در صبح روز جمعه و شنبه 27 و 28 آبان، این اعتراضات ادامه یافت. به گونه ای که عصر شنبه فضای شهر ناآرام بود و صدای تیراندازی در برخی از مناطق مسکونی شهر شنیده می شد. به گزارش خبرگزاری فارس، هزاران نفر از مردم مهابادی روز جمعه در مراسم تشییع پیکر کمال احمدپور شرکت کردند. حضور وی با برخورد نیروهای امنیتی مواجه شد و در نهایت تعداد کشته ها دوباره افزایش یافت.» کمال احمدپور از جمله معترضانی بود که به گفته نماینده مردم مهاباد روز شنبه توسط نیروهای امنیتی کشته شد.

با شروع بحران، تحلیلگران سیاسی کشور و شخصیت های موثر در مناطق کردنشین بلافاصله تلاش کردند تا وضعیت مهاباد و سایر مناطق کردنشین را از وضعیت بحران امنیتی خارج کنند. در همین راستا، مولوی عبدالحمید، امام جمعه مسجد مکی زاهدان در توئیتی نوشت: «خبرهای ناراحت کننده ای از مناطق کردنشین به ویژه مهاباد به گوش می رسد. مردم معترض این مناطق از اعضای ملت بزرگ ایران هستند. حفظ جان، مال و حیثیت مردم وظیفه انسانی همه است. مولوی عبدالحمید در ادامه با اشاره به اینکه فشار و سرکوب موجب نارضایتی خواهد شد نوشت: ماموران از تیراندازی به مردم خودداری کنند. از روز گذشته تصاویری از ورود گسترده نیروهای امنیتی با تجهیزات ویژه به شهر مهاباد در شبکه های اجتماعی منتشر شده و نگرانی هایی را برانگیخته است.

  آمار تلفات تاج امروز 1400/09/29

مقصر کیست؟

نطفه بحران مهاباد اما از روز جمعه 6 آبان ماه شکل نگرفته است و ماجرا به هفته های قبل از آن برمی گردد. بحران از آنجا شروع شد که پسر جوانی به نام اسماعیل مولودی در مراسم چهلمین مهسا امینی در روز ۱۳ آبان در جریان اعتراضات در آن شهر کشته شد. با کشته شدن این جوان و انتشار تصاویر مرتبط، شهر مهاباد و بسیاری از مناطق کردنشین وارد دوره اعتراضات مستمر شدند. خبرگزاری میزان به نقل از ناصر عتباتی، رئیس قاضی استان آذربایجان، درباره علت مرگ اسماعیل مولودی نوشت: بر اساس گزارش ها، این مرد بر اثر اصابت گلوله نظامی کشته و جسدش در محلی پیدا شد که مرکز عتباتی در ادامه تاکید کرد: ماموران به هیچ وجه از سلاح های رزمی استفاده نکردند، بنابراین مرگ وی ربطی به نیروهای امنیتی و انتظامی نداشت.

حساب جلال محمودزاده نماینده مردم مهاباد در مجلس یازدهم با حساب نهادهای رسمی استان آذربایجان غربی تفاوت های جدی دارد. محمودزاده در گفت و گوی اختصاصی با اعتماد درباره سکانس اولیه بحران مهاباد گفت: مردم مهاباد پس از درگذشت اسماعیل مولودی با جدیت در مراسم تشییع وی شرکت کردند و خواستار برخورد با قاتلان وی به هر شکل و موقعیتی شدند. اما بر اثر سوء مدیریت در مراسم تشییع جنازه اسماعیل مولودی، 5 جوان دیگر با تیرهای رزمی به شهادت رسیدند.

محمودزاده اسامی این افراد را اینگونه بیان می کند: «بعد از زایمان، خانم فرشته احمدی کشته شد، خانم شیخی نفر بعدی است. دکتر بهمن زاده، سپس شاهو خدری و در نهایت زانیار ابوبکری دیگر قربانیان این شهر بودند. خانم فرشته احمدی مقتول در خانه اش بود، اما تیراندازی افراد بی احتیاط او را کشت و خانواده و شهر را داغدار کرد. این هیئت ها باید با متخلفان برخورد کنند و دستور آزادی زندانیان را بدهند. این روند ادامه داشت تا اینکه در روزهای اخیر جوانی به نام حسین پور کشته شد. مردم به تشییع جنازه او می روند و به این برخوردهای خشن اعتراض می کنند و 3 نفر دیگر به تعداد کشته های این شهر اضافه می شود. با آخرین فوتی ها تعداد کشته شدگان در آن شهر به 11 نفر می رسد.

  اینفوگرافیک/ با کدام علائم عروق کرونر به بیمارستان مراجعه کنیم؟

سایه روشن معترضان در مناطق کردنشین

محمودزاده در این باره می گوید: «اما سوالی که با این توضیحات به ذهن خطور می کند این است که آیا ممکن است مدیران امنیتی و راهبردی این شهرستان به گونه ای دیگر عمل کنند تا بحران فروکش کند؟ این روزها شهروندان این کشور هستند و ایرانی هستند. برخی از این معترضان مشکلات معیشتی و اقتصادی دارند و برخی دیگر احساس تبعیض می کنند. اما مسئولان به جای گوش دادن به سخنان معترضان، از روش های خشن استفاده می کنند تا چهره مشکل را پاک کنند.

این نماینده تاثیر مسائل اقتصادی بر اعتراضات را محدود به مهاباد و شهرهای کردنشین نمی داند و آن را یک معضل ملی و سراسری می داند: «هیچ یک از وعده های دولت آقای رایضی در خصوص اشتغال یک میلیون و 500 هزار نفری و ساخت 1 میلیون واحد مسکونی در سال به پایان رسید. از سوی دیگر تورم و گرانی نیز به رکورد بالایی رسید. «دولت نه تنها شغل ایجاد نکرد، بلکه با محدود کردن اینترنت 9 میلیون شغل آنلاین را از بین برد. در این شرایط طبیعی است که جوانان ایرانی و خانواده ها واکنش نشان دهند».

محمودزاده با بیان نقطه شروع بحران در مناطق کردنشین می گوید: «در بسیاری از مناطق قومی و مذهبی تبعیض زیادی در استفاده از افراد نخبه و اشتغال آنها وجود دارد. در واقع امکانات کشور عادلانه توزیع نمی شود. مجموعه این مطالبات روی هم انباشته می شود و مردم را به طرح مسائل مورد نظر خود در قالب روش های مسالمت آمیز سوق می دهد. اما با بی توجهی به این مطالبات و موافقت مجلس با دولت به جای همراهی با مردم، مشکلات بالا گرفت. این روند باعث اعتراضات گسترده در سراسر کشور شد. بسیاری از ایرانیان کشته شدند و بسیاری از خانواده ها داغدار شدند.»

چه توسعه ای در منطقه می توان انتظار داشت؟

محمودزاده در پاسخ به این سوال می گوید: «لازم به ذکر است که شرایط مناطق کردنشین با سایر مناطق متفاوت است. تحولات در این زمینه ها بسیار حساس است و درخواست ها در طول سال ها روی هم جمع می شوند. در صورت عدم اتخاذ تدابیر کافی، احتمال ادامه بحران و افزایش خشم مردم وجود دارد. جوانان این مناطق سال هاست که از بیکاری و فقر و تبعیض رنج می برند، اگر این مردم بی گناه باید تیرباران شوند نه به نفع نظام است و نه به نفع کشور. از یک سو مردم آرامش خود را حفظ کنند و از سوی دیگر مسئولان عذرخواهی کنند و خسارت وارده را جبران کنند و کشته شدگان را شهید بشمارند.

  وضعیت جوی 21 تیر / افزایش گرد و خاک در استان های البرز، قم و تهران

روایت رسانه های اصولگرا از حوادث مهاباد

تسنیم و فارس در گزارشی از رویدادهای مهاباد از همان الگوی رسانه‌ای که در هفته‌های اخیر استفاده کرده‌اند، پیروی کردند. اطلاق عنوان «شورش» بر تجمعات اعتراضی و اغتشاشگران بر مردم معترض. خبرگزاری تسنیم مدعی شد که تخریب منازل و خسارت به مغازه ها کار معترضان بوده است. موضوعی که نماینده مردم مهاباد با آن مخالف و تکذیب می کند. تسنیم روز گذشته در گزارشی از وقایع این شهر نوشت: اغتشاش گران با حمله به اماکن عمومی، تخریب اموال شخصی مردم، مسدود کردن راه ها و تهدید مردم به سلاح گرم در صدد ایجاد رعب و وحشت در سطح شهر هستند و از عصر دیروز نیز عده ای از مردم را تهدید کرده اند. وارد خانه افراد شد و خانه چند شهروند نیز توسط اغتشاشگران به آتش کشیده شد. پس از اعتراض مردم به این شرایط در محله های اصحاب سفید و پشتب، زمانی که آشوبگران اوضاع را مساعد ندانستند، متواری شده و در برخی از خانه های آن منطقه مخفی شدند.

این خبرگزاری همچنین می نویسد: نیروهای امنیتی شب گذشته (عصر شنبه) با حفظ آرامش در شهرستان مهاباد وارد این منطقه شدند. در حال حاضر امنیت در مهاباد برقرار است و مردم و مشاغل مشغول فعالیت های روزمره خود هستند. بر اساس آخرین گزارش‌ها، اکثر عوامل و عوامل اغتشاشات روزهای گذشته دستگیر شده‌اند و در این عملیات کسی کشته یا مجروح نشده است. وی ادامه داد: در میان این اخبار و روایت‌های گوناگونی که در تمام روزهای حوادث اخیر می‌گذرد، باید دید که آیا می‌توان اعتراضات مردمی را فرو نشاند یا این نوع رفتارهای منفی و برچسب زدن معترضان به معترضان، باعث افزایش قدرت می‌شود. خشم مردم و ادامه بحران؟

نامه ای به شمخانی نوشتم تا خود را در تاریخ شهر مهاباد ثبت کنم

محمودزاده درباره بحران 2 روز اخیر مهاباد می گوید: «برای پیگیری موضوع امروز نامه ای به شمخانی نوشتم و از او خواستم در تاریخ شهرستان مهاباد ثبت شود و از نیروی انتظامی بخواهد با عزت مردم برخورد کند. باید بررسی شود که چه افراد و جریان هایی به شهر و مردم آسیب وارد کرده اند. مسئولان باید برای آرام کردن منطقه تدابیری اتخاذ کنند. همانطور که در مورد سیستان و بلوچستان برنامه ریزی شد و رهبری نماینده ای به منطقه فرستادند. در مورد مناطق کردنشین مانند بوکان، ساکز، بانه، دیواندره، ایرانشهر و … نیز باید چنین طرحی انجام شود. در میان کشته شدگان افرادی هستند که عملاً در تظاهرات حضور نداشتند.

2022-11-21 10:14:34

دیدگاهتان را بنویسید