تاریخچه و زندگی آرام “آتابای”

مائده کاشیان| نیکی کریمی در پنجمین تجربه کارگردانی خود در سینما، فیلم عاشقانه «آتابای» را جلوی دوربین برد. این فیلم در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و گامی رو به جلو برای کریمی در مقام کارگردان است.

آتابای نامزد بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین موسیقی متن و بهترین فیلمبرداری و جواد عزتی بازیگر نیز نامزد بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شدند. «آتابای» از روز گذشته اکران خود را آغاز کرده است، به همین منظور در ادامه می خوانید با آهنگ جدید نیکی کریمی.

تاریخچه و زندگی آرام “آتابای”

هادی حجازی فر در اولین تلاش خود برای نوشتن فیلمنامه یک فیلم بلند، فیلمنامه آتابای را نوشت و در این فیلم نیز بازی کرد. داستان «آتابای» درباره مردی به نام «کاظم» معروف به «اتابای» است. این قهرمان گذشته سختی داشت و خانواده ای فقیر داشت، در طول زندگی مورد تحقیر دیگران قرار گرفت، خودسوزی خواهرش در جوانی تاثیر عمیقی بر روح او گذاشت و او فردی تنها و شکسته است.

«آتابای» با بیان زندگی این شخصیت، مخاطب را با ویژگی ها و روحیات فردی او آشنا می کند، نوع رابطه او با دیگران را نشان می دهد و در واقع این بیوگرافی «کاظم» است. فیلم داستانی پر فراز و نشیب نیست و این مخاطبی که به دنبال تاریخ و سرگرمی است را راضی نمی کند.

اگرچه فیلم موفق می شود بیننده را با قهرمان داستان درگیر کند و کنجکاوی او را نسبت به ابهامات موجود برانگیزد، اما ریتم کند و کند فیلم از جایی به بعد مخاطب را خسته می کند.

  درخت شیشه آلما در نوفل باد

ستاره های خوب را بازی کنید

یکی دیگر از نقاط قوت آتابای بازی خوب است. هادی حجازی فر در نقش «آتابای» نقش بسیار خوب و باورپذیری را بازی می کند. تنهایی شخصیت، آشفتگی و ناامیدی او را به خوبی به تصویر می کشد و تماشاگر را در لحظات احساسی فیلم به خوبی تحت تاثیر قرار می دهد.

نقش آتابای در ضبط حجازی فر نیز نقشی متفاوت است. جواد عزتی نیز یکی از بهترین بازی های خود را ارائه کرد. «یحیی» وضعیتی شبیه به «آتابای» دارد، او هم نتوانست به مرد مورد علاقه اش برسد، زندگی خوبی ندارد و مخاطب او را در شرایطی می بیند که سوگوار همسرش است و وضعیت روحی خوبی ندارد. .

جواد عزتی حضوری کوتاه اما مهم و تاثیرگذار در فیلم دارد. این بازیگر که گریم متفاوتی نیز در فیلم دارد، توانسته به طور کامل نقش این شخصیت افسرده را بازی کند و حال و هوای خود را به درستی نشان دهد. حجازی پسر خویی است و با زبان و لهجه آنها کاملاً آشناست، اما عزتی برای اولین بار در آتابای ترکی صحبت می کند و علاوه بر اینکه خوب می نوازد، لهجه را نیز به درستی تکلم می کند.

بتابای

قاب های زیبا و موسیقی خوب

همان طور که اشاره کردیم نبود اتفاقات و داستان در آتابای می تواند تماشای فیلم را برای تماشاگران سخت کند اما نماهای زیبا و فیلمبرداری سامان لطفیان انگیزه خوبی برای تماشاگر برای دیدن فیلم ایجاد می کند.

«آتابای» از آن دست فیلم هایی است که برای تماشای آن در اکران فیلم ساخته می شود و برای درک زیبایی بصری آن، نوع نورپردازی و رنگ قاب ها باید فیلم را در سینما تماشا کرد. صحنه های دیدنی فیلم از طبیعت، درختان، باغ، جاده، دریاچه، غروب خورشید و حتی تاریکی شب را باید فقط روی پرده سینما دید تا به جزئیات و روایت بصری آن پی برد. داستان.

  بورسا نوروز سبز 1401

تنوع جغرافیایی، لهجه و زبان

این فیلم در روستایی در هوی آن فیلمبرداری شده است، بنابراین تقریباً همه شخصیت های آن به جز خانواده های تهرانی ترکی صحبت می کنند و ترجمه دیالوگ ها زیرنویس است. اما مخاطب با فیلم و شخصیت ها و فضای آن به خوبی کنار می آید و زبان ترکی که اصلاً برای فیلم ضروری نیست مشکلی برای ارتباط مخاطب با فیلم ایجاد نمی کند.

تنوع جغرافیایی و تنوع لهجه ها چیز خوبی است که کمتر در سینما می بینیم و آتابای و پوست که به زبان ترکی هم ساخته شده اند و در حال حاضر روی پرده رفته اند، جزو استثناها هستند. آتابای از وجود آهنگساز باتجربه و ماهری چون حسین علیزاده بهره برد. موسیقی این فیلم زیاد شنیده نمی شود اما در همان لحظات کوتاه به فیلم کمک می کند و کاملا در دنیای فیلم جا می گیرد.

حضور موفق «آتابای» در جشنواره فجر

نیکی کریمی به عنوان کارگردان فیلم هایی چون «یک شب»، «چند روز بعد»، «سوت پایان» و «شیفت شب» را کارگردانی کرده است که هیچ کدام موفقیت چندانی برای او به عنوان کارگردان نداشته است. نه، اما اجرای آتابای در جشنواره فجر بسیاری از مخاطبان و منتقدان را شگفت زده کرد و نیکی کریمی را در کانون توجه قرار داد. او با این فیلم حضور موفق و پر سر و صدایی در جشنواره داشت.

کریمی اگرچه در رقابت با کارگردانان دیگر موفق به کسب جایزه نشد، اما نامزد بهترین فیلم و بهترین کارگردانی شد.

منبع: روزنامه خراسان

دیدگاهتان را بنویسید