تاریخچه مسکن در ایران; متاهلین به خانه پدری خود باز می گردند

421744 916 خبر مرکزی

سال‌هاست که تابستان فصل شلوغی است، اما به دلیل وضعیت مسکن دیگر فصلی نیست. مشکلی که همیشه با استرس و تنش یافتن سرپناه مناسب مرتبط بوده است.

تاریخ مسکن در ایران پرآب است، اما آنچه هیجان این بازار امروز بر مهاجران همیشگی شهری تحمیل کرده است، به طرز شگفت انگیزی با گذشته متفاوت است. به دلیل تورم بالا هر روز بر تعداد مستاجران افزوده می شود.

گزارش مرکز پژوهش های مجلس نشان می دهد که 34 درصد ایرانیان و 45 درصد شهروندان تهرانی مستاجر هستند. این ارقام به این معناست که حدود نیمی از جمعیت پایتخت هر ساله با مشکل تمدید قراردادها یا جابجایی مواجه هستند.

گزارش مرکز تحقیقات مربوط به سال 98 است و کارشناسان این حوزه معتقدند شتاب بی خانمان ها در این دو سال بیش از حد انتظار است. به حدی که تعداد مستاجران از مالکان بیشتر شده است. مستاجران در سال های اخیر به دلیل افزایش اجاره بها به مناطق پایین دستی و حاشیه شهر تهران نقل مکان کرده اند.

ترفندهای تلخ دیگری نیز در این فرآیند وجود دارد. برخی از مشاوران املاک می گویند تامین مسکن مشاعی که سال ها تنها مختص افراد مجرد بوده، اکنون مورد توجه متاهلین قرار گرفته است. به این معنا که دو خانواده به دلیل گرانی مسکن در یک خانه زندگی می کنند.

برخی دیگر از فعالان اجتماعی از تشدید موج بازگشت زوجین به خانه های پدری به دلیل کمبود مسکن خبر می دهند.

در این میان کارشناسان اجتماعی معتقدند جابجایی مستمر مسکن که امروزه به دلیل افزایش قیمت مسکن و اجاره بها افزایش یافته است، علاوه بر افزایش اضطراب، پرخاشگری، افسردگی، نارضایتی و ناسازگاری با محیط، ممکن است پیامدهای بلندمدتی دیگری برای زندگی داشته باشد. و روابط اجتماعی..

البته این هشدارها پیش از این در صحبت های برخی مسئولان دیده می شود. محمد باکر کلیباف چندی پیش گفته بود: امنیت روانی و اجتماعی جامعه با موضوع مسکن گره خورده است. در همین حال “چه باید کرد؟” این یک سوال است و “چه چیزی در انتظار ما است؟” سوال دیگر.

مهاجرت فقرا از تهران

در مورد وضعیت کنونی بازار مسکن حرف های زیادی برای گفتن وجود دارد. زیرا در پایتخت تقریبا هر دو نفر هر سال نگران یافتن سرپناه هستند و به همین دلیل از هر خبری در این زمینه مطلع می شوند. در پنج سال گذشته، جهش قیمت مسکن در ایران به حدی بوده است که تنها 49 درصد از جمعیت مستاجران در پایتخت دیگری امیدوار به خانه دار شدن هستند.

  تصاویر/ گران ترین آثار هنری فروخته شده در حراجی در سال 2021

اتفاقی که در سال گذشته در بازار مسکن رخ داد به گفته کارشناسان این حوزه در سه دهه گذشته بی سابقه بوده است. متوسط ​​قیمت هر مترمربع مسکن در سال 99 معادل 23 میلیون تن بوده که نسبت به سال قبل 80 درصد افزایش داشته است! میانگین ارزش امسال 30 میلیون تن است.

این بی نظمی باعث شده تا بازار اجاره مسکن هر روز ثبت نام کند. بررسی پرونده های موجود در بازار اجاره نشان می دهد که با نرخ سود فعلی وام مسکن حدود دو سال پیش امکان خرید خانه در تهران وجود داشت! این اتفاقات به زور رفتار مستاجران را تغییر داد.

بخش قابل توجهی از آنها به پایتخت رفته و به شهرها نقل مکان کرده اند. مهاجرت فقرا از تهران. برخی دیگر به دلیل ناتوانی در ارائه اجاره به مناطق ارزان تر و برخی شهرهای حاشیه تهران نقل مکان کرده اند. آمارهای اتحادیه مشاوران املاک نشان از رونق مسکن های اجاره ای با متراژ پایین در مناطقی مانند 21 دارد.

تغییرات شدیدتری هم وجود دارد، از افزایش چشمگیر تقاضا برای خوابگاه های خودگردان در شهرهای بزرگ (به دلیل تامین مسکن برای افراد مجرد) تا اجاره خانه توسط چند خانواده که اخیرا یکی از مسئولان به آن اشاره کرده است. مشاوران املاک

اختلالات روانی در خانه و سونامی

همچنین به آمار و ارقام وحشتناک تری نیز اشاره خواهیم کرد. در این میان یک سوال مهم مطرح می شود که با ادامه این روند، وضعیت روحی مستاجران چه خواهد شد؟ فقدان امنیت روانی ناشی از نداشتن سرپناه که یکی از اساسی ترین نیازهای انسان است چه پیامدهایی دارد؟

بسیاری از کارشناسان روانشناسی و اجتماعی بر این باورند که افزایش استرس روانی در نتیجه تغییرات مداوم و سالانه باعث آسیب های روانی بسیاری از جمله درگیری و ناسازگاری بین افراد می شود.

  خانه های میلیاردی نهضت ملی مسکن؟!

فرهاد شیبانی، روانشناس معتقد است که اساساً هر تغییری اصل سازگاری انسان را زیر پا می گذارد. وی به جام جم گفت: تغییر در ثبات افراد منجر به اختلالات اضطرابی و ناسازگاری می شود و تاب آوری آنها را در برابر مشکلات پیش پا افتاده و روزمره کاهش می دهد. همین موضوع می‌تواند منجر به آسیب‌های روانی دیگر شود».

وی یکی از آسیب پذیرترین گروه های این ناامنی را سرپناه، کودکان و نوجوانان می داند. زیرا بسیار سازگار هستند و می توانند خیلی سریع به مکان جدید عادت کنند، اما به مرور زمان ناراحت و افسرده می شوند زیرا حلقه دوستان خود را در مدرسه و محل تحصیل از دست می دهند.

شیبانی ادامه داد: ترک دلبستگی در بزرگسالان نیز به دلیل شکل گیری دلبستگی های عاطفی باعث ایجاد استرس روانی می شود.

هادی معتمدی، روانشناس اجتماعی نیز معتقد است که علاوه بر آثار منفی فردی، می تواند پیامدهای امنیتی و اجتماعی زیادی داشته باشد. وی به جام جم می گوید: «سرپناه شدن یکی از اساسی ترین نیازهای بشر است و نمی توان آن را به تعویق انداخت.

وی همچنین به تند بودن این نکته در تهران اشاره می‌کند و می‌گوید: «افزایش قیمت‌های شهری به اندازه تهران نیست و این سوال را به وجود می‌آورد که ممکن است هزینه‌های زندگی در تهران عمدی افزایش پیدا کند. «از آنجایی که بسیاری از مسئولان تنها راه کاهش جمعیت پایتخت را افزایش هزینه های زندگی می دانند. آنها به جای تمرکز زدایی از امکانات در پایتخت به دنبال افزایش هزینه ها هستند تا برخی از شهروندان مجبور به ترک پایتخت شوند. “

تاثیر مسکن بر کاهش ازدواج

آثار نابسامانی بازار اجاره تنها بر روان مستاجران ایرانی تاثیر نداشته است. این اثرات از امنیت و افزایش تعداد افراد حاشیه نشین گرفته تا کاهش ازدواج و تولید مثل و افزایش طلاق را شامل می شود.

  آمار مرگ تاج امروز 1400/10/18

این لحظه را محمد باکر کلیباف رئیس مجلس شورای اسلامی نیز عنوان می کند و وضعیت نامناسب مسکن را یکی از دلایل تاخیر ازدواج عنوان می کند. نمونه بارز و البته تلخ تر، تاثیر افزایش قیمت مسکن بر کاهش تمایل جوانان به ازدواج است، اما از آرش دولتشاهی، وکیل و مشاور خانواده می شنویم.

وی در تشریح برخی از شرایط عجیب زناشویی که اخیراً در بین زوج های جوان رایج شده است، می گوید: آنها شرط می بندند در حالی که هر دو طرف در خانه پدری خود هستند ازدواج کنند!

این یکی از پیامدهای تلخ تاثیر مسکن بر تمایل جوانان به ازدواج است. این گفته را در کنار آمار مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی قرار دهید که نشان می دهد تنها در پایتخت 500 هزار واحد خالی وجود دارد و 2.5 میلیون واحد خالی در سراسر ایران رها شده است.

معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی در حالی که طبق قانون وزارت راه و شهرسازی موظف است خانه های خالی از سکنه را از طریق سامانه املاک و مسکن شناسایی و اطلاعات مربوط به آنها را به سازمان وصول مالیات ارسال کند، معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی گفت: در حال حاضر هیچ اطلاعات و داده های سامانه املاک و مسکن نشان می دهد که واحدهای مسکونی خالی هستند.

این بدان معناست که همه شعارهای مالیات خانه خالی که سال گذشته از سوی مجلس مطرح شد، نقش دارد.

تصمیم برخی از زوج های در آستانه ازدواج برای سکونت اجباری در خانه پدری را با نگاهی به گزارش تکان دهنده وزارت راه و شهرسازی از سهم اجاره مسکن به ازای درآمد خانوار باید تلخ تر دانست. گزارشی نشان می دهد در تهران و سایر مناطق شهری ۶۴ درصد از درآمد مردم صرف اجاره بها می شود.

در سال‌های 1395 و 1396 سهم مسکن از مخارج خانوار 44 درصد، در سال 1397 به 46.8 درصد و در سال 1398 معادل 49.9 درصد اعلام شد و اکنون این آمار با جهشی خیره کننده به 64 درصد رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید