تاریخچه ذرت آلوده در گمرک مقصر کیست؟

فرادید| گزارش رسمی گمرک ایران به وزارت اقتصاد نشان می دهد که سازمان ملی استاندارد یک سال است ذرت ذخیره شده در بنادر شمال کشور را آلوده کرده است. این گزارش پس از آن منتشر شد که ماه گذشته خبری مبنی بر فساد 5000 تنی ذرت و آفلاتوکسین در گمرک نوشهر منتشر شد اما هیچ یک از ارگان های دولتی آلودگی ذرت را تایید نکردند.

به گزارش فرادید؛ ماجرای آلودگی ذرت انبار شده در گمرکات شمال و جنوب کشور تقریبا از دو سال پیش آغاز شد. موضوعی که هیچ گاه مورد تایید نهادهای مربوطه قرار نگرفت. اما اکنون گمرک ایران آلودگی هزاران تن ذرت و برخی کالاهای اساسی در گمرک را تایید کرده است.

اروانقی، معاون فنی گمرک ایران، روز 26 مهر تایید کرد که حدود 5000 تن ذرت که از سال 1388 وارد منطقه ویژه اقتصادی نوشهر شده بود، بیش از 14.7000 تن کالا که عمدتاً مواد اولیه دام بود، پوسیده شده است. در مازندران گمرک. هستند.

وی در نامه جدید خود به وزارت اقتصاد تاکید کرد که در سال 1388 یک شرکت بیش از 9000 تن ذرت در چهار قلم از اظهارنامه نهایی را برای واردات از طریق منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر وارد کرده است.

به گفته معاون فنی گمرک، در مرحله اول با تایید اداره استاندارد شهرستان نوشهر 5362 تن ترخیص و مابقی 3770 تن به دلیل آلودگی به سم آفلاتوکسین بر خلاف استاندارد ملی ایران اعلام شد.

تاریخچه ذرت آلوده در گمرک  مقصر کیست؟

آلودگی هزاران تن ذرت در گمرک مشکل چیه؟

در پی اختلاف بر سر آلودگی ذرت ذخیره شده در گمرک نوشهر، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی در آخرین روز مهرماه اعلام کردند که به دلیل وارد نشدن ذرت به کشور نمی توانند تایید کنند که این ذرت وارد کشور شده است.

  مشخصه ترین مغزها برای کودکان انجمن 24

حسن عباسی معروفان، رئیس خدمات بازرگانی معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی درباره آلودگی ذرت ذخیره شده در گمرکات اظهار داشت: سال گذشته حدود 2 تا 5 تن ذرت وارد گمرکات کشور شده است. اما به دلیل مشکلات قانونی بین خریدار و فروشنده این ذرت ها به گمرک اظهار نشد و در نهایت ترخیص نشد.

وی گفت: 5000 تن دیگر ذرت سفارشی نوشهر است. این غلات برای یک شرکت خصوصی در خارج از ایران است و مدتی است که در دادگاه بوده و منتظر رای دادگاه هستند. از آنجایی که این ذرت ها هنوز وارد کشور نشده اند، نمی توان گفت که آلوده هستند.

اما فعالان رسانه‌ای از وزارت جهاد کشاورزی و سازمان استاندارد انتقاد کرده‌اند و می‌گویند این کالا قبل از رهاسازی و ورود به کشور و نه آلوده شدن باید مجوزهای لازم را از دستگاه‌های ذیربط از جمله استاندارد و وزارت جهاد دریافت کند.

گمرک ایران در عین حال سازمان جمع آوری و فروش اموال اموال را مقصر اصلی فساد ذرت و آلودگی سایر کالاهای اساسی معرفی کرده است.

تاریخچه ذرت آلوده در گمرک  مقصر کیست؟
مقصر آلودگی ذرت در گمرک نوشهر؛ احتمال آلودگی سایر کالاهای اساسی

به گزارش توتال، معاون فنی گمرک ایران در نامه ای به وزارت اقتصاد درباره علت آلودگی ذرت و ادامه روند آلایندگی آن نوشت.

بر اساس آن نامه، اداره نظارت بر گمرکات استان مازندران در حیطه تکلیف قانونی خود، با اعمال ماده 105 قانون گمرک و تنظیم گزارش توقیف و طی مراحل قانونی اخطار و ابلاغ به ذینفع.

متعاقباً با توجه به عدم اقدام مؤثر ذینفع جهت تعیین محموله، پرونده جهت سیر مراحل قانونی به سازمان جمع آوری و فروش استان مازندران ارسال شد که علیرغم پیگیری های مکرر این سازمان در سال 1399، اقدامی صورت نگرفت. گرفته شده است.

  داستان دختر قوزدار!

معاون فنی گمرک ایران هشدار داد: احتمال آلودگی محموله های سالم در انبارهای منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید