تاج و افزایش دیابت در نوجوانان

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده (CDC) می‌گوید کاهو خطر ابتلا به دیابت را در نوجوانان تا دو برابر افزایش می‌دهد.

بر اساس آمارهای بهداشتی ایالات متحده، نوجوانان با سابقه عفونت کووید بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. یافته های اولیه مشاهده ای هستند و محققان خواستار تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط بین کووید و دیابت هستند.

بین مارس 2020 و ژوئن 2021، محققان تشخیص‌های جدید دیابت را در افراد زیر 18 سال بررسی کردند و افرادی را که از عفونت کووید-19 جان سالم به در بردند با افرادی که از ابتلا به این بیماری جان سالم به در بردند مقایسه کردند.

در مطالعه ای که روی 1.5 میلیون کودک و نوجوان انجام شد، محققان دریافتند که احتمال ابتلا به دیابت در بیماران مبتلا به کووید-19 166 درصد بیشتر از بیماران بدون سابقه بیماری است.

بررسی سایر داده‌ها که سوابق کمتر از 900000 بیمار را پوشش می‌دهند، افزایش 30 درصدی در تشخیص دیابت پس از کوید را نشان داد. با این حال، محققان تفاوتی بین دیابت نوع 1 و نوع 2 قائل نیستند و معتقدند که پزشکان باید در ماه های پس از شروع دیابت، نوجوانان را از نظر دیابت بررسی کنند.

محققان می گویند کووید 19 می تواند با حمله مستقیم به سلول های پانکراس که گیرنده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین را بیان می کنند، با افزایش قند خون و تغییر متابولیسم گلوکز به دلیل عفونت، منجر به دیابت شود.

مشخص نیست که آیا شدت بیماری کووید بر دیابت تأثیر می گذارد و واکسیناسیون تا چه اندازه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد.

  هواشناسی ایران امروز 141/02/29

با این حال، عدم قطعیت در داده های فعلی باعث شده است تا محققان توصیه کنند واکسیناسیون و پیشگیری از عفونت در افراد را برای کاهش هر گونه افزایش احتمالی خطر ابتلا به دیابت توصیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید