تاج دوستی ما را زد

413494 237 خبر مرکزی

روزی روزگاری معاشرت با دوستان بهترین پناهگاه ما بود و ما را به دنیای دیگری می برد. هفته ای یک بار، شاید چند بار همدیگر را می دیدیم. از مدرسه و دانشگاه و دوستانش هم نگو! برای مطالعه و مطالعه با هم در کلاس و در کتابخانه …

اساساً، این همه آن چیزی بود که به دوستی‌های ما عمق می‌داد و به ما کمک می‌کرد دوستان خوبی انتخاب کنیم و آنها را بهتر بشناسیم.

سارا در دو سال اول دانشگاه موفق شد با کلی دوست شود، اما کرونا همه چیز را تغییر داد. به قول خودش، دنیای او تغییر کرده است: «دو سالی است که از تاج و تخت می گذرد، من اصلاً دوستانم را ندیده ام. این بار همه چیز مجازی بود. البته اگر در این دو سال به دانشگاه می رفتم، دوستی های قبلی ام قوی تر می شد و دوستان بیشتری پیدا می کردم.

وقتی کسی را نمی بینید، واضح است که دوست جدیدی پیدا نخواهید کرد. این باعث می شود که احساس خوبی نداشته باشم، زیرا فرد نسبت به دیگران روحیه خوبی دارد. “من فکر نمی کنم داشتن یک دوست باعث تنهایی و افسردگی می شود.

میلاد معتقد است که تاج به دوستانش ضربه سختی زده است. با این حال، مزایا و معایبی دارد: «خب ارتباط با دوستان کم شد و اگر دوستی را در تاج می دیدیم، خیلی استرس زا بود. من کاملا از دوستانم دور بودم. جوانان باید زمانی را با دوستان خود بگذرانند.

بعد از تاج، ارتباط با دوستان کم شد و اگر ارتباطی بود، خیلی عمیق نبود. وقتی بعد از مدت ها رفقای خود را دیدم، حتی دست هم ندادیم.

دوستی و رفاقت انسان را زنده می کند. اما فایده کرونا این بود که متوجه شدیم دوستی بدون ارتباط رودررو امکان پذیر است و دوستی و دوستی از دور هم می تواند وجود داشته باشد، یعنی کرونا تعداد روابط را کاهش می دهد اما کیفیت را افزایش می دهد.

  طرز تهیه شیر برنج برای افطار; از کلیشه ای تا سنتی

در دوره تاج، دوستی های کشکی و الکی کنار گذاشته شد و دوستی های واقعی باقی ماند. “اما به طور کلی، تاج دوستی ایجاد کرده است و هیچ کس نمی تواند آن را انکار کند.”

پگا هم یک سال در دانشگاه گذراند، سپس به کرونا آمد و همه دوستی‌هایش را مجازی کرد: «دوستی‌های من در مورد پیامک و سوال پرسیدن در فضای مجازی است. گاهی اوقات دیدن عکس های دوستانم در اینستاگرام کافی است! راستش را بخواهید، دوستی هایی از این دست برای من خنده دار است و مردم تقریباً تنها هستند.

ما در سنی هستیم که باید با دوستان بیرون برویم، با دوستان وقت بگذرانیم، اما اکنون حتی در روز تولدمان همدیگر را نمی بینیم.»

علی بذرافشان، روانشناس بالینی و کاردان سابق اداره سلامت روان و اعتیاد وزارت بهداشت، در توضیح بیشتر مفهوم دوستی می گوید: «روابط بین فردی تعدادی از نیازهای عاطفی و جسمی را برآورده می کند و بسیار مهم است. اما روابط بین فردی چگونه شکل می گیرد؟

دوستی شامل پنج مرحله است. مقدمه، ایجاد روابط، ادامه رابطه، قطع رابطه و در نهایت پایان دادن به رابطه. یک دوستی موفق فقط سه مرحله اول را طی می کند. روابطی که رو به وخامت است نیز دو مرحله آخر دارد. هر چه از مرحله اول تا سوم دوستی دیرتر یا کمتر شود، مرحله چهارم و پنجم یعنی قطع و قطع رابطه زودتر رخ می دهد و افراد آسیب بیشتری می بینند».

به گفته این روانشناس، روابط بین فردی یا به زبان ساده همین دوستی ها در هر سنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باعث بهزیستی روحی و جسمی می شود. یکی از مشکلاتی که در دوران سالمندی مشکل ساز می شود، محدود شدن دایره دوستی ها و روابط بین فردی و ایجاد مشکلات جسمی در دوران سالمندی است.

  آمار متوفیان تاج امروز 1400/12/15

روابط بین فردی به زندگی هدف و رنگ می بخشد و به زندگی افراد معانی متفاوتی می بخشد. ایجاد حس صمیمیت و دوستی با دوستان، ایجاد یک شبکه حمایت اجتماعی. حمایت اجتماعی که همه با آن موافق هستند، تأثیر مثبتی بر سلامت روان دارد.

وی تاکید می کند: دو سال است که شاهد یک اپیدمی تاج گذاری هستیم که مراحل پنج گانه رابطه ای را که به شما گفتم به شدت تحت تاثیر قرار داده و البته می تواند تاثیرات ماندگار و مخربی بر سلامت روان افراد بگذارد. کووید-19 و محدودیت های ناشی از آن به شدت بر رابطه از مرحله اول تا سوم تأثیر می گذارد، یعنی. شکل گیری و تداوم روابط بین فردی.

قرنطینه و سفر نکردن مانع ایجاد ارتباط و تداوم دوستی و همکاری می شود که البته اجتناب ناپذیر بود.

قرار دادن افراد در فضاهای جدید، مانند مدارس، دانشگاه‌ها، باشگاه‌ها و مکان‌هایی که می‌توانیم روابط سازنده پیدا کنیم، روابط و دوستی‌ها را مختل می‌کند و بر روابطی که قبلاً ایجاد شده‌اند تأثیر می‌گذارد. کووید در واقع شروع مرحله چهارم و پنجم رابطه، یعنی وخامت و خاتمه رابطه را تسریع کرد. ملاقات‌ها کمتر اتفاق می‌افتد و افراد کمتر یکدیگر را به یاد می‌آورند و این در نهایت به وخامت روابط منجر می‌شود.»

این روانشناس بالینی گفت: اگرچه اپیدمی ایجاد و ادامه دوستی ها را دشوار کرده است، اما راه هایی برای حل این مشکل وجود دارد. به عنوان مثال، در سطح مدارس و دانشگاه ها و با توجه به اینکه روند واکسیناسیون سرعت گرفته است، دانش آموزان و معاونین مدرسه ممکن است دوره های محدود و کنترل شده ای داشته باشند.

  عبدالله زاده همچنان در گروه مردان فولاد + عکس

به عنوان مثال، مدارس اردوهای چند ساعته برپا می کنند و بچه ها کلاس به کلاس، زیر نظر کارکنان مدرسه و والدین جمع می شوند و با معلمان و دوستان خود ملاقات می کنند. این باعث ایجاد ارتباط بصری و سپس ارتباط بهتر در فضای مجازی می شود.

شرکت در دوره های آموزشی که فاصله اجتماعی خوبی دارند نیز فرصت خوبی برای یافتن روابط سالم و دوستانه است. در محیط دانشگاه بسته به رشته و سال ورود می توان دانشجویان را گرد هم آورد و با حضور پرسنل دانشگاه برای شناخت بیشتر بچه ها حضور پیدا کرد.

البته در کنار همه این اعمال، مسئولیت افراد نیز مهم است; مثلاً در دانشگاه به دلیل اینکه همه کلاس‌ها مجازی است و معمولاً جلسات تک نفره است، دانشجو و استاد ارتباط مؤثری با هم ندارند، گفت‌وگو بین دانشجویان کمتر می‌شود، کلاس‌ها به حضور محدود می‌شود و غیبت‌ها باعث کاهش آن‌ها می‌شود. آشنا با افراد دیگر بیا بریم.

تاج دوستی ما را زد. بسیاری از ما کمتر از دو سال گذشته دوستان خود را دیده ایم یا در کنار آنها نشسته ایم، اما این ویروس ناشناخته و عجیب که معلوم نیست چه زمانی ما و دنیای ما را ترک خواهد کرد، به همه نشان داده است که چقدر دوستی مهم است و چقدر تنها هستیم. در غیاب آنها »

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید