تاج آنفولانزای فصلی می شود؟!

کارشناسان و پزشکان پیش بینی می کنند که سال 2022 سال بهتری برای ولیعهد خواهد بود. تاج به مرحله اندمیک نزدیک است و مانند آنفولانزای فصلی قابل کنترل است.

اگر میزان بروز بیماری عروق کرونر قلب به کمتر از اوج خود برسد، باز هم بعید است که منشا آن از بین برود. اما روزی فرا می رسد که دیگر تاج یک بیماری همه گیر تلقی نمی شود و موارد از کنترل خارج نمی شود و بیمارستان ها پر از بیمار نمی شوند. بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند که ویروس کرونا مانند آنفولانزای فصلی خواهد شد.

برای مثال، ایالات متحده می تواند تا پایان ژانویه سال جاری در Omicron به اوج خود برسد. و سال 2022 ممکن است سالی باشد که تاج در میان آنها عادی شود.

یکی از پزشکان می گوید: «موج اومیکرون در حال گذر است و تابستان و بهار آینده بهتر خواهیم بود. در پاییز و زمستان مواردی از آنفولانزا و کرونا وجود خواهد داشت، اما زمستان امسال و زمستان قبل از آن بهتر خواهیم بود. و به نظر می رسد این چرخه یک چرخه بومی است.

اما نکته اینجاست که تاج ویروس دائماً در حال تغییر است و ما را غافلگیر می کند و معیار دقیقی برای اینکه چه زمانی اپیدمی تمام می شود و تاج شروع به بازگشت به حالت عادی می کند وجود ندارد. حتی معیار درست برای درک اینکه آیا یک بیماری اپیدمی منطقه ای یا جهانی دارد.

اندمیک به بیماری اطلاق می شود که در جمعیت ادامه دارد اما به اندازه اپیدمی افراد را تحت تاثیر قرار نمی دهد. حتی در اوایل دهه 2020، زمانی که ویروس کرونا تازه شروع به گسترش کرده بود، برخی پیش‌بینی کردند که این بیماری هرگز از بین نمی‌رود و بومی نمی‌شود.

  نقض حکم احمد اراکچی

در آینده چه خواهد شد؟

آنچه امیدواریم اتفاق بیفتد این است که ویروس را به حداقل برسانیم و این امر با واکسیناسیون افراد در مدت زمان معقول محقق خواهد شد. پس از آن، تأثیر کرونا به اندازه اکنون نخواهد بود. اگر مردم به مقاومت در برابر واکسیناسیون و استفاده از ماسک ادامه دهند، رسیدن به مرحله آندمیک به تعویق خواهد افتاد.

در مورد ویروس آنفولانزا هم همینطور. مردم باید هر سال یک دوز واکسن آنفولانزا دریافت کنند، اما با توجه به تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس، واضح است که این اتفاق نخواهد افتاد.

کارشناسان معتقدند اگر تاج به مرحله اندمیک برسد، می توانیم آن را به عنوان آنفولانزای فصلی کنترل کنیم. از آنجایی که می دانیم چگونه با آنفولانزا مقابله کنیم، در این مرحله می توانیم تاج را بهتر کنترل کنیم. اما همچنان با کمبود امکانات و تخت خالی بیماران مواجه هستیم.

به نظر می رسد سال 2022 سال بهتری باشد. اما اگر ایمنی انسان را بهبود ندهیم، این روند قطعا بیشتر طول خواهد کشید.

منبع: تجارت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید