تاثیر وحشتناک آلودگی هوا بر امید به زندگی انسان

طیف وسیعی از مشکلات، از عوامل محیطی مانند سبک زندگی گرفته تا عوامل درونی مانند ژنومی که فرد از والدین خود دریافت می کند، بر امید به زندگی فرد تأثیر می گذارد. یکی از عوامل محیطی مهم برای کاهش امید به زندگی در مواجهه با آلودگی هوا.

به گزارش رویترز، تحقیقات جدید دانشمندان نشان می دهد که آلودگی مزمن هوا، میانگین امید به زندگی مردم در سراسر جهان را بیش از 2 سال کاهش می دهد. این بسیار مخرب تر و کشنده تر از سیگار کشیدن، ایدز و تروریسم است.

تحقیقات مبتنی بر ماهواره در دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده نشان می دهد که بیش از 97 درصد از جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که آلودگی هوا بیش از حد است.

جدول اندازه گیری کیفیت هوا بر اساس سطح PM2.5 است که ذرات گرد و غبار خطرناک را که برای ریه های انسان مضر هستند محاسبه می کند. این مرکز می گوید که اگر PM2.5 جهانی به 5 میکروگرم در متر مکعب کاهش یابد (که توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان هوای پاک تایید شده است)، میانگین امید به زندگی 2.2 سال افزایش می یابد.

تاثیر وحشتناک آلودگی هوا بر امید به زندگی انسان

کریستا هاسنکوف، مدیر تحقیقات دانشگاه شیکاگو می گوید: «تحقیقات ما نشان می دهد که تأثیر آلودگی هوا بر امید به زندگی انسان بسیار ویرانگر است. بنابراین این موضوع باید به عنوان یک موضوع مهم مورد توجه مسئولان طرفین قرار گیرد.

اگرچه میانگین امید به زندگی در سراسر جهان به دلیل آلودگی بیش از دو سال است، اما در مناطق مختلف بسته به شدت آلودگی، امید به زندگی کمتر و کمتر می شود. به عنوان مثال، تصور می شود که مردم در جنوب آسیا به دلیل شدت آلودگی هوا کاهش 5 ساله امید به زندگی را تجربه می کنند. هند از سال 2013 تاکنون مسئول 44 درصد رشد آلودگی جهانی بوده است. یا اگر چینی ها طبق استاندارد سازمان بهداشت جهانی هوا داشته باشند 2.6 سال بیشتر عمر می کنند. با این حال، این کشور به طور موثر آلودگی خود را کاهش داده است و از سال 2013 آلودگی را تا 40 درصد کاهش داده است.

  ویجر 3; خاص ترین ون پلیموث در دهه 90

متاسفانه در سال 2021 هیچ کشوری در جهان نتوانسته استانداردهای سازمان جهانی بهداشت را برای هوای پاک که معادل 5 میکروگرم آلودگی در هر متر مکعب است، رعایت کند. این نشان می دهد که کشورهای جهان به معضل آلودگی هوا و تأثیر مخرب آن بر سلامت عمومی توجه کافی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید