تاثیر مخرب طرح مجلس بر بازار سرمایه

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است آخرین طرح مجلس به عنوان یک شکست کامل پذیرفته شده و نمی توان آن را اقدام و تصمیم مثبتی دانست.

تاثیر مخرب طرح مجلس بر بازار سرمایه

من گزارش میدم زمان خبریاین روزهای بازار مصادف است با افزایش نرخ دلار تا محدوده 32 هزار و 320 تومان اما بازار سرمایه نه تنها روند صعودی وجود ندارد، بلکه یک روند نزولی آغاز شده است، امید مدت هاست در دل فعالان این بازار مرده است و اگر سرمایه خود را به بازار دیگری منتقل می کردند، بازده بیشتری دریافت می کردند.

معاملات سهام در 4 تیرماه با 0.6 درصد کاهش به سطح یک میلیون و 480 هزار واحد رسید و روند نزولی داشت و شاخص کل در اولین روز هفته با 10 هزار و 2 واحد کاهش به محدوده یک میلیون رسید. 480 واحد رسید. از سوی دیگر شاخص هم وزن نیز به محدوده 405 هزار واحد رسید.

شاخص کل با 10 هزار و 320 واحد کاهش نسبت به روز معاملاتی قبل به رقم یک میلیون و 469 هزار و 730 واحد رسید و در زنجیره منفی باقی ماند. همچنین شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 7 تیرماه با 942 واحد کاهش نسبت به روز گذشته به رقم یک میلیون و 468 هزار و 890 واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن نیز با 756 واحد کاهش به رقم 401 هزار و 677 واحد رسید.

بازار سهام امروز با کاهش قیمت به پایان رسید زیرا همه عوامل عملکرد بازار در جهت کاهش قیمت کار می کردند. این در حالی است که هرگاه اخبار مثبتی در حوزه سیاسی و اقتصادی در کشور منتشر می شود، شاخص اندکی بالا می رود و امیدهای بازار رشد می کند. اما روند معاملات نشان می دهد که بازار همچنان تمایلی به صعود ندارد و منتظر روزهای آینده است.

  دستور کار نشست سران روند آستانه در تهران

این صرافی امروز در حالی بسته شد که ارزش معاملات کوچک به پایین ترین حد در 16 ماه گذشته رسید. برخی کارشناسان بر این باورند که طرح مجلس با عنوان طرح ساماندهی بازار کالاهای مشمول عرضه اجباری در بورس کالا، تاثیر زیادی بر وضعیت این روزهای بازار سرمایه و همچنین کاهش اخیر شاخص بورس داشته است. .

طرح مجلس نقش مخربی در بازار سرمایه دارد

مهدی مددیان، کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل ریزش بورس در هفته های اخیر گفت: طرح اخیر مجلس یک وارونگی کامل محسوب می شود و نمی توان آن را اقدام و تصمیم مثبتی دانست. این در حالی است که این طرح مجلس قطعا منجر به از بین رفتن شفافیت خواهد شد و پس از مدتی شاهد مشکلات عظیمی در کشور خواهیم بود.

وی ادامه داد: اجرای این طرح نقش مخربی در تولید و حفظ حقوق سهامداران خواهد داشت. این بدان معناست که تصویب این طرح در بلندمدت اثری جز کاهش تولید، تاثیر منفی بر سودآوری شرکت ها و افزایش رکود بورس نخواهد داشت.

کاهش بی سابقه شاخص های سهام

شاخص کل بورس در پایان معاملات روز سه شنبه با 887 واحد کاهش نسبت به روز یکشنبه به رقم یک میلیون و 468 هزار و 944 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 6 درصد بود.

شاخص کل هم وزن بورس با افت 755 واحدی در سطح 401 هزار و 678 واحد باقی ماند. بازدهی این شاخص منفی 19 درصد بود. همچنین شاخص کل فرابورس با یک واحد افت به سطح 19 هزار و 619 واحد رسید.

  کارمندی که مهمان را می کشد

ارزش معاملات به پایین ترین حد خود رسیده است

ارزش کل معاملات بازار سرمایه امروز به 999 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار دوم ۴ میلیارد و ۸۷۷ میلیون تومان است که ۵۳ درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را به خود اختصاص می دهد.

ارزش معاملات سهام خرد با افت 32 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 1788 میلیارد تومان رسید که کمترین رقم در 16 ماه گذشته است.

کاهش خروج واقعی سرمایه از بورس

در پایان معاملات روز سه شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت قانونی به پول واقعی در بازار برای بیست و چهارمین روز متوالی منفی بود و 317 میلیارد تومان پول واقعی از بورس خارج شد که 36 درصد کاهش نسبت به آن را نشان می دهد. تا یکشنبه

واقعی ترین جریان نقدی خروجی در گروه سرمایه گذاری ها و محصولات شیمیایی و در گروه بانک ها و موسسات اعتباری و فرآورده های نفتی، کک – بیشترین ورودی پول واقعی است.

در معاملات روز سه شنبه بیشترین خروج پول واقعی به سهام آریان (شرکت پارس آریان)، نوری (پتروشیمی نوری) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) و نمادهای وخاور (بانک خاورمیانه)، شپدیس تعلق گرفت. (پتروشیمی پردیس) و شسپا (نفت سپاهان) بیشترین ورودی پول واقعی را داشتند.

کاهش صف های فروش بازار سرمایه

در جریان معاملات روز سه شنبه 225 سهم رشد و 294 سهم کاهش یافت. 21 سهم در صف خرید و 19 نماد در صف فروش قرار گرفتند.

در پایان معاملات امروز ارزش صف های فروش نهایی در بازار با 24 درصد کاهش نسبت به روز کاری قبل به 90 میلیارد تومان رسید. ارزش صف های خرید نیز با کاهش 32 درصدی نسبت به پایان روز کاری قبل به 76 میلیارد تومان رسید.

  هواشناسی ایران امروز 1401/04/05

امروز نمادهای وملی (شرکت هلدینگ صنعتی ملی)، خزامیا (شرکت زامیاد) و فسازان (شرکت نوردهای سپاهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

در پایان معاملات بیشترین صف های بازار متعلق به غدشت (شرکت دشت مرغاب)، سسفها (سیمان اصفهان) و قشیر (قند شیروان قوچان و بجنورد) بود.

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید