تاثیر تورم مواد غذایی بر بازار ساندویچ و تنقلات

جامعه 24- امسال با افزایش تورم مواد غذایی، بخش زیادی از اقلام غذایی از سبد خانوارهای فقیر متوسط ​​خارج شده است.

ساندویچ و تنقلات از جمله خوراکی های پرطرفدار در میان خانوارهای متوسط ​​و کم درآمد است، اما کاهش خرید امسال این خانواده ها وضعیت خواربارفروشی ها و ساندویچ فروشان در تهران را به رکود واداشته است.

در همین رابطه اسداله احمدی شهریور رئیس اتحادیه فروشندگان مواد غذایی در تهران در گفتگو با اقتصاد 24 گفت: صنف فروشندگان مواد غذایی این روزها در رکود شدیدی به دلیل افزایش قیمت مواد غذایی به سر می برد و بیشتر فعالان این امر اتحادیه امیدوار است هزینه مواد اولیه را کاهش دهد.

وی بیان کرد: غذا و ساندویچ همیشه خوراک اقشار کم درآمد بوده است اما امسال به دلیل افزایش تورم همین قشر کم درآمد توان خرید ساندویچ را ندارند. گرانی غذا باعث افزایش هزینه غذا به حدی شده است که اکثر مردم توانایی خرید غذا و ساندویچ را ندارند.


بیشتر بخوانید: آیا خواربار فروشی ها تعطیل هستند؟


به گفته احمدی شهریور؛ امروز یک ساندویچ فلافل که کمترین قیمت را در لیست قیمت انواع ساندویچ دارد به ۴۰ هزار تومان رسید، این قیمت بالا تقاضا برای خرید را بسیار کاهش داده است.

احمدی شهریور گفت: غذای کافی در بازار مثل روغن، مرغ و گوشت وجود دارد اما بسیار گران است! این افزایش قیمت ها به ویژه در سال جاری دلیل مهمی برای کاهش تقاضای مردم برای مواد غذایی و ساندویچ شده است.

وی گفت: گرانی بیش از 100 درصد مواد اولیه مورد نیاز این صنعت باعث رکود جدی در مواد غذایی و ساندویچ فروشی ها شده است.

  مشاهیر ایرانی در 24 تیر متولد و درگذشتند

یک ساندویچ

رئیس اتحادیه صنف اغذیه فروشان تهران با تاکید بر اینکه وضعیت صنف مواد غذایی و ساندویچ فروشان خوب نیست، گفت: کاهش قدرت خرید مردم باعث افت 50 درصدی تقاضا در بازار مواد غذایی و ساندویچ فروشی ها شده است.

وی تصریح کرد: نداشتن توان مالی مردم دلیلی است که برخی از ساندویچ فروشی ها با سفارش نان رول های کوچک اقدام به تهیه و فروش ساندویچ های کوچک با قیمت مناسب کردند.

به گفته احمدی شهریور؛ 3000 واحد صنفی در شهر تهران فعالیت می کنند که به دلیل مشکلات اقتصادی متعدد، زیان های ناشی از افزایش قیمت مواد اولیه، مالیات، دستمزد کارگران، بیمه و سایر هزینه های جاری را متحمل می شوند.

2022-08-15 06:12:40

دیدگاهتان را بنویسید