تأیید جانسون جانسون – اسپوتنیک لایت تنها واکسن تک دوز نیست

محمدرضا شانه ساز ، معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو با اعلام این خبر گفت: فضای مجازی منتشر شده توسط Sputnik Light به عنوان تنها واکسن تک دوز ذکر شده است ، اما باید گفت واکسن جانسون و جانسون نیز یک دوز است که در کمیته قانونی تولید و واردات است. سازمان غذا و دارو تایید شده. بنابراین ، اسپوتنیک لایت تنها واکسن تک دوز مورد تأیید است ایران درست نیست.

وی افزود: واکسن های ثبت شده در ایران متنوع و متعدد است. هیچ محرمانه ای در این زمینه وجود ندارد و البته هیچ دلیلی برای اعلام مکاتبات و مراحل تأیید و ثبت واکسن در کشور وجود ندارد.

شانه ساز گفت: متأسفانه شرکت ها و شرکت های خارجی که تهیه واکسن مورد نیاز ایران گران بودند تا تولیدکنندگان واکسن داخلی را قادر سازند تا نیازهای کشور را برآورده کنند. اقتصاد آنها خود رنج می برند و نمی توانند سهمی از بازار واکسن ایران را به دست آورند.
معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و پزشکی وی با اشاره به اینکه اعضای کمیته به دلیل بیماری عروق کرونر قلب و محدودیت های سفر جلسه وبیناری دارند و اعضای کمیته قانونی ساخت و ورود به صورت آنلاین رای می دهند ؛ اما از آنجا که امضای فیزیکی نیز مورد نیاز است ، می توان این روند را کمی کند کرد.

شانه ساز گفت: ثبت دارو یا واکسن در ایران برای کشورهای تولید کننده بسیار مهم است و وقتی ایران در لیست کشورهایی قرار گیرد که اهداف صادراتی آنها است ، این یک مزیت و پیروزی بزرگ است.

  ویدئو/ جوکر فینال با یاد «اکبر عبدی» به پا شد!

وی افزود: از سال 1991 ما توانستیم به عنوان یک سیستم نظارت قوی در زمینه واکسن توسط سازمان بهداشت جهانی ثبت شویم و این برای کشورها مهم است. بنابراین ، به محض ثبت واکسن در ایران و صدور مجوز مصرف اضطراری ، کشورهای تولید کننده بلافاصله نام ایران را اعلام می کنند که برای خود ارزش مضاعفی ایجاد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید