بیماران مبتلا به omicron پنج برابر افزایش یافت

با توجه به تعداد زیاد شاخص های کرونری به ویژه در زمینه شناسایی بیماران جدید مبتلا به کرونا، ایران در یک قدمی ورود به ششمین پیک کرونری قرار دارد، بنابراین با افزایش تعداد بیماران مبتلا به ایمیکرون و 5 نفر، احتمال ششمین پیک کرونری افزایش می یابد. موارد در چند روز اخیر تشدید شده است.

بر اساس اعلام مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه شهید بهشتی، از این پس تعداد مبتلایان به کووید 19 که مربوط به سویه Omicron است، اندکی افزایش می یابد و در سه هفته آینده Omicron سویه غالب در سراسر جهان از جمله در ایران خواهد بود. اگرچه این افزایش به اندازه پنجمین خیز دلتا نخواهد بود، اما هر گونه افزایش بیماری باعث بیماری و زیان می شود.

وزیر بهداشت همچنین از شناسایی بیش از 2000 بیمار مبتلا به امیکرون در کشور ابراز نگرانی کرد. با این حال، همه بیماران مبتلا به علائم کرونا آزمایش PCR انجام نمی دهند و کارشناسان بهداشت می گویند میزان ابتلا در جامعه بیشتر از این موارد است. آمارها نشان می دهد که تعداد مراجعات سرپایی در دو هفته اخیر تقریباً چهار برابر شده است و احتمال افزایش بستری شدن در بیمارستان و بیماران بدخیم را افزایش می دهد.

وزیر بهداشت دلیل افزایش موارد اومیکرون را ورود و خروج مسافران به کشور می داند. در چنین مواردی، توصیه اصلی متخصصان بهداشت، تزریق دوز سوم واکسن تاج است. دکتر بهرام عین اللهی تاکید کرد: توصیه ما به مردم این است که نوبت سوم واکسن کراون را در اسرع وقت تزریق کنند.

تا کنون حدود 13 میلیون نفر از دوز سوم تزریق شده اند و یکی از دلایلی که امروزه میزان مرگ و میر بیماران کرون در کشور کمتر شده است، واکسیناسیون گسترده است که خوشبختانه تاکنون حدود 89 درصد از جمعیت هدف، یک دوز بوده است. و حدود 79% دوز تزریق می شود.

  تغییر جدید در لیگ قهرمانان آسیا

با شرایط بحرانی میکرون در جهان و درگیری بسیار شدید کشورهای اروپایی و آمریکایی با این سویه نوظهور، روزانه بیش از 1500 بیمار در ایالات متحده بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند. مسیر جدید تاج کشورهای همسایه را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و همانطور که وزیر بهداشت گفت وضعیت کشور به دلیل شیوع بسیار زیاد آن نگران کننده است. دکتر عین اللهی در حاشیه اجلاس سراسری روسای دانشگاه ها و علوم پزشکی سراسر کشور به روسای علوم پزشکی دستور داد در ماه های آتی بهمن، اسفند و فروردین آماده مقابله با موج جدید بیماری باشند.

مهم ترین نکته ای که وزیر بهداشت بر آن تاکید دارد، تقویت رعایت پروتکل ها از سوی مردم است. به گفته وی یکی از مهمترین دغدغه های ما عادی سازی مردم است تا فکر نکنند همه چیز تمام شده است. مهمترین بخش بهداشت فردی استفاده از ماسک است. نشان داده شده است که استفاده طولانی مدت از ماسک به طور قابل توجهی از ایمیکرون جلوگیری می کند. متاسفانه در انظار عمومی شاهد عدم استفاده از ماسک توسط برخی افراد هستیم.

وی گفت: ایمنی واکسن در طول زمان محدود است و ما را برای مادام العمر تضمین نمی کند، بنابراین کشورهای غربی که واکسیناسیون را زودتر شروع کرده اند، ایمنی خود را کاهش داده اند و اکیدا توصیه می کنند که مردم دوز سوم را تزریق کنند. در ایران عمده واکسن های تزریق شده در شهریور، مهر و آبان است و افرادی که سه ماه است واکسینه شده اند باید سریعا تزریق شوند.

  طرز تهیه آرد سوخاری خوشمزه و غنی

عین اللهی گفت: ستاد ملی مبارزه با تاج و تخت در خصوص اعمال محدودیت ها تصمیم گیری خواهد کرد و وزارت بهداشت نیز توصیه های کارشناسی خود را در این زمینه ارائه خواهد کرد. با توجه به شرایط کشور، ستاد ملی مبارزه با فساد اداری تصمیمات لازم را اتخاذ خواهد کرد.

وی تاکید کرد: به مردم عزیزمان این اطمینان را می دهیم که هر واکسنی که نیاز باشد چه داخلی و چه خارجی حتما تهیه می کنیم. متاسفانه در فضای مجازی شایعاتی مبنی بر عدم واردات واکسن خارجی به کشور شنیده می شود اما حقیقت این است که هر واکسنی که نیاز باشد وارد خواهیم کرد. تا امروز حدود 185 میلیون دوز واکسن کرونا تحویل داده شده است که حدود 152 میلیون آن وارداتی و مابقی تولید داخل است.

عین اللهی گفت: ما در عمل ثابت کرده ایم که هر واکسنی که نیاز باشد چه داخلی و چه خارجی تهیه می شود و خود رئیس جمهور نیز در این زمینه تصمیم گرفته و شخصا وارد شده و با روسای جمهور کشورهای مختلف از جمله چین مذاکره کرده است. «دولت مصمم است واکسن را به طور جدی انجام دهد، اما وقتی واکسن کافی در کشور وجود دارد، مردم باید بلافاصله دوز سوم را تزریق کنند.

منبع: ایران

دیدگاهتان را بنویسید