بیانیه لیز تراس در مورد قصد روسیه برای جنگ در اوکراین

« تراس لیز وزیر خارجه انگلیس گفت اگر روسیه بتواند منطقه را تصاحب کند دونباس کنترل بقیه کشور را در دست خواهد گرفت.

وزیر بریتانیا در یادداشتی برای روزنامه اکسپرس نوشت که تلاش نیروهای اوکراینی و کمک های غرب به اوکراین مانع از تصرف کیف توسط روس ها شده است، اما ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه همچنان می خواهد اوکراین را اشغال کند.

تراس نوشت: نبرد برای دونباس در حال افزایش است و نیروهای روسی شرق و جنوب اوکراین را اشغال کرده اند. آنها نمی نشینند.

بیانیه لیز تراس در مورد قصد روسیه برای جنگ در اوکراین

وزیر امور خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای گفت: «او (پوتین) بر این واقعیت تکیه می‌کند که میل جهان آزاد برای متوقف کردن او، مخالف عزم او برای به زانو درآوردن اوکراین نخواهد بود».

وی افزود: «من از متحدان می‌خواهم که اقدامات بیشتری انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که اوکراین همه چیز از سلاح‌های سنگین گرفته تا هواپیما، تانک، مهمات و سایر تجهیزات مورد نیاز خود را به دست می‌آورد».

تراس افزود: به همین دلیل است که بریتانیا از طریق کمیسیون مشترک با لهستان همکاری می کند تا اوکراین را به سلاح های استاندارد ناتو مجهز کند.

او گفت: «ما به دنبال تغییر رژیم در روسیه نیستیم، اما اجازه دهید واضح بگویم: پیامدهای تصمیم پوتین برای شروع این جنگ غیرمنطقی، روسیه ضعیف خواهد بود.

وی با تاکید بر تشدید تحریم ها علیه روسیه گفت: ما باید برنامه هایی را برای پایان دادن به وابستگی اروپا به نفت و گاز روسیه دنبال کنیم تا دیگر هرگز به عنوان اهرم فشار مورد استفاده قرار نگیرند.

یک مقام اطلاعاتی ارتش بریتانیا روز جمعه گفت: روسیه در نزدیکی شهرهای ایزیوم و سورودونسک سخت کار می کند تا به اسلوونی و کراماتورسک برود. [در شرق اوکراین] “پیشرفت آهسته.”

  رمز و راز ساختمان مرموز استون هنج!

ارتش بریتانیا در پایان گفت: «علی رغم تمرکز در منطقه، نیروهای روسیه از زمان عقب نشینی و بازسازی بخش هایی از استان های کیف و چرنیگوف نتوانسته اند پیشرفت چشمگیری داشته باشند.

در همین حال، نیروهای روسیه کنترل مناطق وسیعی از دونباس و اشغال جنوب اوکراین، از جمله شهرهای مهم ماریوپول و خرسون را به دست گرفته اند.

به گفته ولادیمیر زلینسکی، رئیس جمهور اوکراین، امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، پیشنهاد داده است که اوکراینی ها سرزمین های تحت اشغال روسیه را واگذار کرده و به جنگ پایان دهند.

او گفت: «این اشتباه است که رهبران جهان تصور کنند که من باید حاکمیت اوکراین را قربانی کنم تا به پوتین اجازه بدهم وجهه خود را حفظ کند.»

زلینسکی مدعی است که نیروهایش از زمان آغاز جنگ 200 هواپیمای روسی را منهدم کرده اند. به گزارش آسوشیتدپرس، وی افزود روسیه تعداد زیادی تانک، نفربر زرهی، هلیکوپتر و هواپیماهای بدون سرنشین را از دست داده است.

او سپس به روسیه مباهات کرد و گفت: «همه اینها برای چیست؟» تا مجسمه لنین را برای مدت طولانی در منطقه موقتاً اشغال شده گینیچوفسک (واقع در خرسون) نگه دارد. این درگیری ها نتیجه دیگری برای روسیه نخواهد داشت و نخواهد داشت.»

رئیس جمهور اوکراین نیز روز گذشته (جمعه) تاکید کرد که شرط او برای مذاکره با پوتین «نقطه پایانی برای مناقشه» است و روس ها باید خاک اوکراین را ترک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید