بیانیه ضد ایرانی ولیعهد عربستان و رئیس جمهور مصر

محمد بن سلمان وارث تاج و تخت عربستان امروز سه شنبه پس از سفر به مصر با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور این کشور دیدار کرد.

پس از این دیدار، دو کشور با صدور بیانیه ای مشترک تاکید کردند که بر افزایش همکاری های اقتصادی بین دو کشور توافق کرده اند.

شبکه خبری العربیه به نقل از این بیانیه نوشت که بن سلمان و السیسی نیز بر تقویت روابط دوجانبه توافق کرده اند و استدلال کرده اند که مسئله فلسطین باید از طریق راه حل دو کشوری حل شود.

بیانیه ضد ایرانی ولیعهد عربستان و رئیس جمهور مصر

مصر و عربستان سعودی از آتش بس در یمن حمایت کردند و گفتند که حمایت از شورای موسوم به “شورای ریاست جمهوری” یمن به حل سیاسی بحران کمک می کند. اما دولت صنعا این توصیه را نمی پذیرد.

بن سلمان و السیسی همچنین گفتند که با طرح اتهامات بی اساس علیه ایران موافقت کرده اند که از تلاش های بین المللی برای «جلوگیری از دستیابی جمهوری اسلامی ایران به سلاح هسته ای» حمایت کنند. آنها گفتند تهران باید به پایبندی به اصول بین المللی تشویق شود.

یعنی در حالی که جمهوری اسلامی بارها تاکید کرده است که به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نیست و حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب نیز این گونه سلاح ها را از نظر شرعی حرام اعلام کرده اند.

السیسی و بن سلمان در بیانیه ای به موضوع تشکیل دولت فراگیر در عراق اشاره کردند و گفتند که از تشکیل دولتی برای عراق که امنیت و ثبات را برای مردم عراق به ارمغان می آورد، حمایت می کنند.

  10 راه آسان برای افزایش متابولیسم بدن

در پایان این بیانیه، ریاض و قاهره گفتند که خواهان امنیت، ثبات و تمامیت ارضی لبنان هستند، اما تاکید کردند که لبنان نباید “نقطه شروع هر اقدام تروریستی” باشد.

وارث تاج و تخت عربستان امروز در کاخ وحدت با رئیس جمهور مصر دیدار کرد. السیسی در این دیدار بر پایبندی قاهره به موضع قاطع خود در قبال امنیت خلیج فارس تاکید کرد و آن را بخشی از امنیت ملی مصر خواند.

دیدگاهتان را بنویسید