بورس اندکی رشد کرده است

بورس اوراق بهادار تهران آخرین روز معاملاتی هفته را با افزایش 0.15 درصدی شاخص کل به پایان رساند. همانطور که از رشد شاخص همگن 0.73 درصدی در آن روز پیداست، جریان جستجو در حروف کوچک شدیدتر بود. در این روز اگرچه طولانی شدن زمان غیبت سه نماد خودروسازان روی داشبورد بسیار زیاد بود اما بازار را نسبت به آینده این صنعت بدبین نکرد.

با این حال، توانایی اندک سازمان بورس به عنوان یک نهاد ناظر در کوتاه کردن زمان بازگشایی در اقتصاد تنظیم‌شده‌ای مانند ایران بیشتر مشهود بود. معاملات دیروز در حالی با بازگشت سهامداران خرد در چهار روز به پایان رسید که گروه انبوه سازی، خودروها و قطعات بیشترین پول واقعی را در چرخه معاملات سهام خود داشتند.

ویژگی های آرامش

بازار سهام در آخرین روز معاملاتی هفته، هر چقدر هم که سنگین بود، بالاخره سبز شد. البته این افزایش به دلیل تقاضای بسیار ضعیف است که در نهایت نتوانست شاخص کل سهام را بیش از 0.15 درصد افزایش دهد.

با این حال، پس از دو روز کاهش مداوم قیمت‌های میانگین موزون، بورس تهران در نهایت تقریباً میانه را در پیش گرفت. در این روز اگرچه رشد شاخص ها هیچ نشانه ای از قدرت خرید در بازار نشان نمی دهد، اما افزایش خوش بینی نسبت به آینده بازار توانست خود را در قالب خرید خالص مثبت در بازار سهام نشان دهد.

اما نتیجه همه این تغییرات این بود که شاخص بورس که برای دومین بار در ماه های اخیر به قعر کانال یک میلیون و 400 هزار واحدی رسیده بود، باز هم از این سطح خارج نشد و حداقل برای این هفته شاهد کاهش قیمت نخواهید بود. قطع این حمایت روانی ناپایدار.

بر این اساس دیروز به پایان رسید تا اینکه شاخص کل به رقم یک میلیون و 410 هزار واحد رسید. دستیابی به این سطح امکان پذیر بود زیرا در این معاملات روزانه شاخص بورس تنها توانست حدود 2000 واحد افزایش یابد.

رشد یاد شده در شرایطی به ثبت رسید که راس نمادهای تاثیرگذار شاخص “شفن” بود که روز گذشته با افزایش تقاضا همراه بود و از این رو در محدوده مثبت معامله شد. اما سایر نمادهای تاثیرگذار بر این شاخص بیشتر منفی بودند.

از جمله این نمادها می توان به «فولاد»، «فارس» و «ومادن» اشاره کرد. اما همه این تحولات در شرایطی رخ داد که نمادهای کوچک اما پرتعداد بازار که تاثیر کمتری بر نماگر اصلی بورس دارند، در این روز رشد بیشتری را نشان دادند. این رشد مشهود بود زیرا شاخص همگن در طول روز از شاخص کل پیشی گرفت و توانست 0.73 درصد پیشرفت کند.

  پل سیاه اهواز، شاهراه متفقین در جنگ جهانی دوم

به نظر می رسد در آخرین روزهای آبان ماه، بازار نسبت به نمادهای بزرگ خوش بینانه تر از نمادهای کوچک است که در هفته های گذشته رشد بهتری را در معاملات سهام و فرابورس نشان دادند. اما همه این ارقام به این معنا نیست که صلح تابلوها شامل همه نمادها یا سهامداران می شود.

انتظارات بازار ناشناخته

نمادهای بازار خودرو که در هفته های اخیر حاشیه تغییرات قیمتی آن بسیار بالا بوده است همچنان مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار دارد. این بار اما نه خبری از افزایش قیمت است و نه سه خودروساز بزرگ فرصتی برای تامین عرضه و تقاضا داشته اند.

بازار سرمایه که هفته هاست شایعات تغییر قیمت ها را از نزدیک دنبال می کند، در هفته ای که گذشت و در پی لغو ناگهانی تصمیم اولیه برای بهبود قیمت ها و نزدیک شدن قیمت خودرو به بازار آزاد شعله ور شد. التهاب ناشی از خود قیمت گذاری نیست، بلکه ناشی از عدم اطمینانی است که دولت ها برای کل بازار ایجاد کرده اند.

خلاصه داستان در این است که تقریباً تمامی صنایع بورسی اعم از دلاری یا غیر دلاری تحت تأثیر تصمیمات دولت هستند و اکنون در بین سهامداران آنها این تصور غلط وجود دارد که اگر این امر با سود شرکتی که سهامداران آن به راحتی امکان پذیر است. با عنوان قانونی پس مشخص می شود که این قطار رفته است، کدام صنعت بعداً در کدام ایستگاه متوقف می شود و کدام صنعت سود خود را به سرقت می برد.

با این حال، اکنون اکثر فعالان بازار سهام در تلاش هستند تا خود را با این ریسک ها وفق دهند و فرش های خود را از آب تیره ابهامات بازار خارج کنند. با این حال، این تمام مشکل بازار نیست. در حال حاضر مشکلی در بورس وجود دارد که نه تنها مشکل قبلی را به حاشیه نمی برد، بلکه روی زخم نمک می پاشد.

مشکل اینجاست که حالا بعد از گذشت یک هفته، نمادهایی که به دلیل تغییرات قیمتی قبلی و افشای اطلاعات آنها در سایت کدال توقیف شده بودند، همچنان روی تابلو هستند، در حالی که البته هر اتفاقی که تاکنون افتاده، این شخصیت ها باید برگردانده نشود. روند عادی تجارت چقدر طول می کشد.

  ویجر 3; خاص ترین ون پلیموث در دهه 90

شنیده ها حاکی از آن است که خودروها در حال حاضر منتظر تصمیم ستاد تنظیم بازار برای اعلام تعرفه های جدید و رهایی صنعت از این وضعیت هستند. اما به دلیل طولانی بودن فرآیند تصمیم‌گیری در چارچوب تصمیم‌گیری اقتصادی در ایران، اساساً مشخص نیست که این روند چگونه و چقدر طول خواهد کشید.

از سوی دیگر اصلاً مشخص نیست که چرا هیچ نظارتی بر بازگشایی سریع نمادهای بازار سرمایه وجود ندارد و در مقابل چنین رویه‌های مبهم و کند تصمیم‌گیری، سرمایه‌گذاران باید از اظهار نظر در مورد فروش خودداری کنند. خرید دارایی های آنها

چرا درجا می زنیم؟

توقف نمادها، لزوم شفاف سازی و سپس بازگشت آنها به تابلوی معاملات امری رایج است که بدون آن هیچ بورسی نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد. اما آنچه تفاوت اصلی بین تمامی بازارها را در کشورهای مختلف ایجاد می کند، امکان دسترسی به اموال و حمایت جدی از اموال فردی است.

در ایران نیز این موضوع بسیار مهم است و مورد احترام همه مسئولان است. اما در عمل موانع متعددی برای دستیابی به این هدف وجود دارد. اولاً سازمان بورس هنوز نتوانسته است در بین ناشران و سازمان های مرتبط با تعیین قوانین مربوط به تعلیق و بازگشایی تسلط پیدا کند.

ساختار دستوری اقتصاد ایران به گونه ای در بورس رسوخ کرده است که در عمل بسیاری از تعلیق ها و گشایش ها و حتی ارائه گزارش های میان دوره ای در تصمیمات سایر سازمان ها و دستگاه ها قرار می گیرد.

در سال‌های اخیر بارها شاهد تصمیم‌گیری‌های سایر وزارتخانه‌ها در موضوعاتی مانند قیمت مواد اولیه پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها بوده‌ایم که همراه با دخالت‌های غیرمنتظره بانک مرکزی در نرخ ارز و سایر مشکلات داخلی بانک‌ها، شرایط غیرمنتظره‌ای را برای سهامداران ایجاد کرده است.

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته سازمان بورس یا نهادی مشابه آن سازمانی است که درباره زمان توقف و انتقال یک دارایی از چرخه معاملات صحبت می کند و البته حرف آخر را می زند. توقف نماد در بسیاری از کشورها به قدری اهمیت دارد که حتی در روز برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، این توقف از چند ساعت فراتر نمی رود و حتی در یک روز معاملاتی قبل و بعد از مجمع قابل معامله است.

  تخلفات ساختمانی عجیب در دوره قاجار

اما در موارد پیشرفته در بورس ایران، برخی نمادها به تشخیص نهاد دیگری یا حتی با اصرار ناشر از چرخه معاملات خارج می‌شوند و شانس سرمایه‌گذاران برای دسترسی به دارایی‌ها و رقابت در عرضه و تقاضا را کاهش می‌دهند.

این عامل به همراه یکی از عوامل دیگر یعنی دامنه نوسانات و حجم مبنا و سایر ریسک های قانونی تحمیل شده بر بورس خارج از بازار، مانع از افزایش عمق تحلیلی بازار و افزایش آن توسط فعالان بازار خواهد شد. بهره وری.

در آینه فیگورها

در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران از 341 نماد معامله شده با 0.15 درصد افزایش همراه بود، قیمت پایانی 206 سهم (60 درصد) مثبت و 123 سهم (36 درصد) در سطوح منفی معامله شد. . در این بازار 53 نماد (16 درصد) به ارزش 280 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند. از سوی دیگر شاهد تشکیل صف فروش 13 نماد بورسی (40 درصد) به ارزش 69 میلیارد تن بوده ایم.

در بازار فرابورس ایران با وجود پوشش سبز شاخص های بورسی، آیفکس 0.05 درصد افت کرد. در این روز 140 نماد در بازار مذکور معامله شد که قیمت 104 سهم (74 درصد) مثبت و 35 سهم (25 درصد) منفی بود. در این بازار 30 نماد (21 درصد) 80 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 4 نماد بورسی (30 درصد) به ارزش 90 میلیارد تن بودیم. همچنین بازار پایه روز چهارشنبه میزبان 127 نوبت معاملاتی نماد بود. از این تعداد 54 سهم (43 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد 65 سهم (51 درصد) در محدوده منفی بودیم. در این بازار 27 نماد (21 درصد) به ارزش 1360 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و صف فروش در این بازار به 34 نماد (27 درصد) به ارزش 106 میلیارد تن تقسیم شد.

اما نکته مهم بازار آن روز این بود که به لطف رشد تقاضای واقعی در گروه هایی مانند تولید انبوه و محصولات شیمیایی خالص، خرید واقعی به محدوده 29 میلیارد تن رسید. گفتنی است در این روز ارزش کل معاملات مبادله ای 7599 میلیارد تن و ارزش معاملات خرد (سهام و حق ترجیح) 2745 میلیارد تن است.

دیدگاهتان را بنویسید