بورس، رکورد در یک قدم!

بورس تهران دیروز عملکرد منفی را ثبت کرد. در آن روز شاخص اصلی این بازار 0.83 درصد افت کرد و نماگر مذکور را به محدوده یک میلیون و 540 هزار واحد رساند. در روز دوشنبه چیزی که بیش از هر چیز به بورس کمک کرد، کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی بود که هم نمادهای پالایشی را با کاهش قیمت و هم مواد شیمیایی با افزایش فروشندگان خود مواجه شدند.

اما با توجه به نزدیک شدن شاخص کل به قله یک میلیون و 575 هزار واحدی در سال گذشته و البته مقاومت فنی، چنین رفتاری در بازار عجیب به نظر نمی رسد. به دلیل اهمیت روانی بالایی که دارد، غلبه بر این سطح می تواند دشوار باشد. با این حال، این بدان معنا نیست که شکستن این رکورد در سال جاری دشوار خواهد بود.

در یک مرحله ضبط کنید

سلسله تغییرات شاخص کل بورس دیروز به محدوده یک میلیون و 540 هزار واحد رسید. در این روز برگشت 0.83 درصدی میانگین موزون قیمت ها در این بازار منجر به کاهش 12900 واحدی دماسنج اصلی بازار شد.

به نظر می رسد بازار سهام در روند صعودی تقریبا ضعیفی قرار دارد و با احتیاط بیشتری اولین هدف فنی شاخص کل را در محدوده یک میلیون و 550 هزار واحد تا یک میلیون و 600 هزار واحد دنبال می کند. اما این بدان معنا نیست که شاخص بورس شانس کمی برای عبور از سد مقاومتی فوق الذکر در آن محدوده دارد.

به نظر می رسد با گذشت زمان و سکوت در مورد بسیاری از مسائل مهم پیش روی اقتصاد ایران و بورس، سرمایه گذاران نمی توانند مانند گذشته با خوش بینی به معاملات سهام بنگرند. البته لازم به ذکر است که بازار با توجه به اعداد ثابت شده تحرکات بورس طی 100 روز موفق به بازدهی 29 درصدی شد و از این رو نباید از این دستاورد مهم در روزهای اخیر غافل شد.

  محمد علیزاده عزادار است

این ممکن است هر بیننده بازار سهام را به این نتیجه برساند که سرمایه‌گذارانی که در ماه‌های اخیر سهام خریداری کرده‌اند و سود خوبی به دست آورده‌اند، اکنون احتمالاً وقتی بازار به این محدوده خاص می‌رسد ترکیب پرتفوی خود را تعدیل می‌کنند و احتمالاً منتظر می‌مانند تا از مقاومت مشخص شده شاخص عبور کنند یا هر کدام از آنها با توجه به شرایط فعلی سهم متفاوتی را خریداری خواهند کرد.

نتیجه همه اینها می تواند کاهش شاخص بورس و عبور از سطح یک میلیون و 575 هزار واحدی یا بازگشت از آن باشد. در صورتی که این احتمال به نفع فعالان بازار سهام باشد، می توان انتظار داشت که بورس به تغییرات بازار جهانی و انتظارات تورمی در بسیاری از نمادها پاسخ دهد و به این ترتیب راه را برای حرکت شاخص به محدوده های بالاتر هموار کرد.

از این رو می توان دیروز را روز مهمی برای معاملات بورس دانست; چرا که تکرار یا عدم تکرار آن در روزهای آینده دلیل مهمی بر نگرش بورسی ها به آینده قیمت هاست. از نظر روانشناسی عبور از رکود ثبت شده در سال گذشته می تواند سیگنال مهمی برای فعالان خرد باشد.

بنابراین مهم است که بدانیم چه عواملی باعث رخدادهای روز دوشنبه بورس تهران شد و در صورت تداوم روند صعودی فعلی بازار، تا چه حد می توان به این عوامل و تغییرات آنها تکیه کرد.

در سایه سرعت روغن معکوس

بدون شک مهمترین اتفاق تاثیرگذار بر بورس و فرابورس طی یک روز گذشته تضعیف نفت در بازارهای جهانی بوده است. در آن روز قیمت طلای سیاه بیش از 2 درصد کاهش یافت و باعث شد نمادهای نفتی در بورس از این تغییرات بی نصیب نماند.

در حال حاضر با وجود اینکه قیمت نفت برنت حدود 110 دلار در هر بشکه است، اما این کاهش نسبی می تواند بر آگاهی عمومی بازار سهام به ویژه سهامداران این صنعت شاخص نیز تأثیر بگذارد. بر این اساس، معاملات دیروز در حالی آغاز شد که نمادهای صنعت پالایشی از ابتدا در بورس آغاز به کار کرد و باعث افزایش تقاضا برای سایر نمادها شد تا نتواند نماگر اصلی بورس را به محدوده سبز روی تابلو بازگرداند.

  آخرین آمار استان کردستان تا 16 سپتامبر 1400

البته باید توجه داشت که آنچه در این روز می تواند منجر به کاهش نزدیک به 13 هزار واحدی شاخص کل شود، نه تنها ریزش پالایشگاه ها، بلکه افت سایر نمادهای شاخص مانند فارس، … شستا «و» فولاد که با همکاری نمادهای «شبندر» و «شتر» شاخص را کاهش داد. به نظر می رسد در روزها

در آینده، بهبودها ممکن است همچنان نقش مهمی در هدایت شاخص کلی ایفا کنند. این نمادها که از ابتدای سال جاری با بهره گیری از افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی، زمینه را برای افزایش سودآوری فراهم کردند، احتمالاً شانس خوبی برای جلب اعتماد عمومی، افزایش تقاضا و در نتیجه افزایش قیمت سهام خواهند داشت.

با این حال، ابتدا باید در مواجهه با تغییرات قیمت های جهانی اطمینان بیشتری داشته باشند. با توجه به اینکه قیمت خوراک این شرکت ها از قیمت ثابتی تبعیت نمی کند، می توان انتظار داشت که در صورت کاهش همبستگی قیمت در روزهای آتی بین این نمادها و قیمت جهانی نفت، شاهد افزایش تاثیر عوامل روانی بر قیمت نفت باشیم. بازار، به جای عوامل تحلیلی.

البته باید توجه داشت که نوسان منفی ناشی از کاهش قیمت نفت در نماگرهای بورس طی یک روز گذشته محدود به نمادهای پالایشی نمی شود.

نمادهایی مانند «فرس»، «پارسان» و سایر نمادهای بازار که هر کدام به نوعی در فعالیت خود بر قیمت انرژی و بازارهای جهانی تأثیرگذار هستند، به کاهش قیمت های مذکور واکنش نشان دادند. بررسی اثبات شده ترین اثرات منفی نشان می دهد نمادهای صنعت پتروشیمی در روزهای اخیر بیشترین وزن را بر پشت تپیکس دارند.

  راه های سریع برای کاهش آکنه و جوش های صورت

در آینه فیگورها

اما جدا از همه این عوامل، نمی‌توان جلوی رشد ارزش معاملات خرد در هفته‌های اخیر را گرفت. بورس تهران روزهای پایانی خود را در شرایطی سپری کرد که ارزش معاملات خرد با وجود افزایش اندک در روزهای اخیر نتوانسته از مرز 5 هزار میلیارد تن در روز عبور کند.

نگاه دقیق به این رقم نشان می دهد که از ابتدای سال جاری تاکنون ارزش معاملات خرد در کانال در اکثر روزها 3 هزار میلیارد تن بوده و طی چند روز توانسته به میانه کانال 4 میلیارد تنی افزایش یابد.

این در حالی است که سال گذشته و تنها در محدوده 40 هزار واحدی بالاتر از سطح فعلی شاخص بورس، ارزش معاملات به 11.5 هزار میلیارد تن رسید و نگاهی به رشد ارزش معاملات خرد حاکی از رشد مداوم به بیش از بیش از آن بود. 6 هزار میلیارد تن. بر این اساس دیروز ارزش معاملات خرد تنها 4.503 میلیارد تن بود و ارزش کل معاملات به 7100 میلیارد تن رسید.

عدم رشد این شاخص در هفته‌های اخیر را می‌توان به گونه‌ای تحلیل کرد که انتظارات بازار آنقدر بالا نیست که در این مقطع زمانی شما را به خرید سهام وادار کند. حال باید منتظر ماند و دید که در روزهای آینده عاملی وجود دارد که می تواند به تغییر این وضعیت کمک کند. اما در روزی که شاخص کل بورس تهران از 328 نماد معامله شده 0.83 درصد افت کرد، قیمت پایانی 96 سهم (29 درصد) مثبت و 226 سهم (69 درصد) در سطوح منفی معامله شدند.

در این بازار 24 نماد (هفت درصد) صف خرید 650 میلیارد تنی تشکیل دادند اما در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 20 نماد بورسی (6 درصد) به 22 میلیارد تن بودیم.

دیدگاهتان را بنویسید