به وقت خبرسک، – وقت خبرسک

در ایام منتهی به اربعین میلیون ها نفر حدود سه روز مسیر نجف-کربلا را طی می کنند و در موکب ها پذیرایی و اسکان می یابند.

اکثر زائران غیر عراقی مسیر 80 کیلومتری نجف تا کربلا را طی سه روز در یک راهپیمایی مسالمت آمیز طی می کنند. دولت ایران در تلاش است تا مراسم اربعین حسینی را همراه با کشور عراق به عنوان میراث معنوی در فهرست آثار معنوی یونسکو ثبت کند.

در حالی که اربعین یکی از مناسک شیعیان امامیه، مسلمانان سنی و حتی مسیحیان است، زرتشتیان و صبائیان در این عبادت شرکت می کنند و به انجام مراسم کمک می کنند. در این مراسم زائرانی از کشورهای اروپایی از جمله سوئد، روسیه و حتی هیئتی از واتیکان حضور داشتند. برخی از رهبران مذهبی مسیحی عراق نیز به هیئت واتیکان پیوستند

اهمیت سیاسی

برگزاری اولین اربعین تاریخ بر قیام های بعدی شیعیان علیه حکومت بنی امیه و عباسیان تأثیر گذاشت. اربعین به عنوان یک اعتراض سیاسی در ایران نیز مورد استفاده قرار گرفته است. اولین اعتراض به کشتار هواداران روح الله خمینی در قم در سال 42 بود که اعتصاب عمومی اعلام شد. اربعین اموات انقلاب اسلامی ایران که هر مراسم بزرگداشت چهلمین سالگرد کشته شدگان چهل تظاهرات اعتراضی قبلی در شهرهای مختلف به صورت زنجیره ای برگزار می شد.

داریوش امانی رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای گفت: در حال حاضر 14 هزار اتوبوس در ناوگان اتوبوسرانی کشور تردد می کنند که 10 هزار اتوبوس برای زائران اربعین حسینی در نظر گرفته شده است و از ظرفیت بخش خصوصی نیز برای خدمات رسانی بهتر استفاده می شود.

  ارتباط جالب بین ویژگی های شخصیتی و حجم مغز

امانی با اشاره به اینکه سال گذشته 140 میلیون مسافر با حمل و نقل جاده ای در سراسر کشور جابه جا شدند، گفت: خدمات این مجموعه هیچ گاه تعطیلی ندارد و اداره راه به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می کند.

وی با اشاره به اینکه 3 هزار و 500 پروژه در بخش های مختلف راهداری و حمل و نقل جاده ای فعال است، گفت: این طرح ها با اعتباری بالغ بر 20 هزار میلیارد تومان با مشارکت بخش خصوصی اجرا می شود.

جابجایی 125 میلیون تن کالا با ناوگان باری جاده ای بهار امسال

مانی با اشاره به اینکه 87 درصد حمل و نقل بار و مسافر کشور از طریق جاده انجام می شود، گفت: سال گذشته 510 هزار تن کالا توسط ناوگان حمل و نقل جاده ای بین شهری نیز در سه ماهه نخست جابجا شد. امسال 125 میلیون تن بار توسط ناوگان کامیون های کشور جابه جا شد که نسبت به مدت مشابه پارسال سه درصد افزایش داشت.

امانی اعتبارات سال گذشته سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای را بیش از 14 هزار میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: 4 هزار میلیارد تومان اعتبارات بخش جاری و مابقی بودجه عمرانی و زیربنایی بوده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی بودجه سازمان راهداری را بسیار سخت و شکننده ارزیابی کرد و اظهار داشت: با آغاز به کار دولت سیزدهم تغییرات ویژه ای در بخش های مختلف از جمله ترانزیت با کشورهای همسایه ایجاد شد.

ترانزیت کالا در بهار امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 43 درصد افزایش داشته است

  مدیریت آنلاین چک های صیادی با کمک اپلیکیشن «گردشگری» بانک جهانگردی

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل خودرویی به مناسبت ایجاد 26 پایانه مرزی در کشور گفت: ترانزیت کالا در سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه قبل 43 درصد افزایش داشته است. سال، و m.y. ترانزیت نیز نسبت به سال قبل 30 درصد افزایش داشته است

وی با اشاره به نقش دوربین های هوشمند راهنمایی و رانندگی در نظارت بر ترافیک و ایمنی راه ها گفت: با توجه به اینکه این دوربین ها گاهی خراب می شوند، قرار است دو سایت جدید ایجاد شود تا از ظرفیت قانون بودجه 1401 برای سرمایه گذاری در این حوزه استفاده شود. به جرات می توان گفت تمامی جاده های اصلی، شریانی و فرعی کشور به سامانه هوشمند گزارش ترافیک مجهز خواهند شد.

معاون وزیر راه و فواید عمومی از استفاده از گزینه های قانونی بودجه برای نوسازی ناوگان حمل و نقل خبر داد و افزود: قرار است تعدادی ماشین آلات که در داخل کشور تولید نمی شود از خارج وارد شود و اعتبار خوبی نیز در این زمینه در نظر گرفته شده است که قراردادهایی برای استفاده از ظرفیت داخلی نیز پیش بینی شده است.

دیدگاهتان را بنویسید