به زودی با سرعت نور به مکان های دور

422721 432 خبر مرکزی

عابر پیاده چادی| با این حال، تاج و عواقب آن، من و شما و بسیاری از ملل جهان را محدود کرد و من را از کار و زندگی عادی باز داشت. با این حال تغییر شرایط زندگی و تلاش برای تطبیق با شرایط جدید مزایای خود را نیز داشت.

احساس نیاز به فضای مجازی و خدمات ارتباطی یکی از مزیت هایی بود که در تقاضای روزافزون وجود دارد. نمی دانم چرا؟ اما در کشور ما توسعه در یک حوزه متوازن امکان پذیر نیست! معمولاً توسعه یک بخش یا حتی فرعی با بقای بخش یا زیربخش دیگر همراه است که به آن رشد شاخی یا دندانه ای می گویند.

این رویداد شگفت انگیز تقریباً در همه زمینه ها اتفاق افتاد و ما را متوجه توسعه نامتوازن کرد. حوزه ارتباطات در چند دهه اخیر بدون توجه به علت، از توسعه ناهمگون مصون نمانده است.

به عنوان مثال، در حالی که زیرساخت های ارتباطات ثابت در دو دهه اخیر توسعه چندانی نداشته است، ارتباطات سیار در سراسر کشور توسعه یافته است تا شکاف ارتباطات ثابت را پر کند. امروزه تمامی شهرها و اکثر روستاهای ایران از نعمت ارتباطات سیار یا تلفن همراه برخوردار بوده و به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند.

اما کیفیت و سرعت اینترنت اپراتورهای تلفن همراه در همه جا خوب نیست. اما وابستگی عجیب مردم به ارتباطات سیار در سایر نقاط جهان برعکس است. ارتباط ثابت همانطور که از نامش پیداست برای زمانی است که ما در جای خود هستیم. این بدان معناست که ما در خانه یا محل کار هستیم و نیازی به استفاده از خدمات اپراتور تلفن همراه نداریم، به عبارت دیگر، شبکه ارتباطی ثابت باید به اندازه کافی پایدار و سریع باشد تا بتواند نیازهای کاربران در خانه و محل کار را برآورده کند. که نیازی به خدمات اپراتورهای تلفن همراه ندارند.

ناگفته نماند دلایل این تحول متنوع که به خودی خود حکایت غم انگیزی است و وقتی شنیده می شود سوت می زند و من آن را در جای دیگر می گردانم. اما یافتن راهی برای جبران این عقب ماندگی در ارتباطات ثابت و حرکت به سمت آن از طریق میانبرها مهم است.

  مستربین کمدی جدید; وقتی خانه ای ویران می شود!

به گفته کارشناسان ارتباطات، مطمئن ترین راه برای جبران این عقب ماندگی، استفاده از فناوری «نوری» است، به عبارت دیگر، شبکه جهانی نوری باید به تمام شهرها و به تدریج روستاهای ما برسد و زیرساخت ارتباطی ثابت امن را فراهم کند.

با این حال، تکمیل چنین شبکه ای در سراسر ایران کار بزرگی است. اما این بهترین و کوتاه ترین راه برای توسعه یک زیرساخت ارتباطی ثابت است. این فناوری Fttx یا فناوری ارتباطی مبتنی بر فیبر نامیده می شود. Fttx یک اتصال اینترنتی مستقیم با استفاده از یک شبکه نوری از یک ارائه دهنده خدمات اینترنتی (ISP) تا نزدیکترین فاصله به خانه یا محل کار شما است.

کابل نوری که به مقصد می رسد از چندین رشته فیبر نوری تشکیل شده است. رشته هایی که اطلاعات را از طریق نور منتقل می کنند و در نتیجه سرعت انتقال اطلاعات بسیار بیشتر از کابل های مسی معمولی است.

این روش هم از نظر فنی و هم از نظر اقتصادی تکامل یافته است و هزینه فناوری اصلی را کاهش داده و هزینه های نصب را کاهش می دهد. اتصالات این فناوری به دلیل استفاده کامل از فیبر نوری از سرعت بالایی برخوردار بوده و سرعت آن از ADSL و VDSL معمولی بیشتر است.

سرعت اتصال fttx می تواند تا 330 مگابیت در ثانیه و معمولاً به سرعت 100 مگابیت در ثانیه برسد. این سرعت چندین ده برابر سریعتر از یک مودم کابلی معمولی با اتصالات XDSL (ADSL، VDSL) است که من و شما امروزه از آن استفاده می کنیم.

بر اساس خبر خوب وزارت ارتباطات، این وزارتخانه مصمم به اجرای این طرح ملی یعنی تحویل فیبر نوری به نزدیکترین فاصله از منازل شهروندان و مشاغل است و تمام توان و تجربه این وزارتخانه را در نظر گرفته است. امسال. فناوری اپتیکال علاوه بر افزایش سرعت و پهنای باند شبکه، با توجه به ویژگی هایی که دارد، فناوری ارتباطی آینده است و بهترین و مقرون به صرفه ترین فناوری ارتباطی خواهد بود و نیازهای کاربران را برای سالیان متمادی برطرف خواهد کرد.

  قیمت بیت کوین امروز 04/12/1401

از دیگر ویژگی های این فناوری نسبت به فناوری XDSL می توان به سرعت متقارن (سرعت یکسان آپلود و دانلود)، تأخیر کمتر و افت سرعت بسیار کم در مسافت های طولانی اشاره کرد. همچنین کابل های نوری بر خلاف کابل های فلزی معمولی که تحت تاثیر نویز قرار می گیرند، از هرگونه نویز و تداخل در امان بوده و عمر طولانی و سایش کم دارند.

با ورود این فناوری و تمامی مزیت های آن، مشاغل جدیدی در تمامی زمینه ها به ویژه در صنایع مخابرات و کامپیوتر ایجاد خواهد شد. ارائه دهندگان این فناوری همچنین آزادی بیشتری برای راه اندازی مشاغل و ارائه خدمات متنوع به مصرف کنندگان خواهند داشت.

علاوه بر این، سادگی و انعطاف‌پذیری فناوری نوری و مهم‌تر از همه، بازگشت سریع هزینه‌ها باعث تسریع نفوذ شکاف دیجیتال در زنجیره می‌شود، جایی که مصرف‌کنندگانی با امکانات مالی کمتری وجود دارند.

همه این مزایا باعث می شود که ارتباطات مبتنی بر فیبر و فناوری اینترنت به یک فناوری نسل بعدی قابل دوام و قابل اعتماد تبدیل شود. انواع خدمات اینترنت نوری به چهار صورت ftth (اتصال با کابل نوری به ساختمان های مسکونی)، fttb (اتصال با کابل نوری به ساختمان)، fttc (اتصال با کابل نوری برای دسترسی به کابینت) و fttn (اتصال با کابل نوری به توزیع کنندگان) ) پیش بینی می شود بسته به نیاز کاربر، تجهیزات موجود در محل و روش قراردادی با سرویس دهنده اعمال شود.

استقرار fttx در مقیاس بزرگ گران خواهد بود. زیرا مستلزم نصب شبکه ای از تجهیزات و کابل های نوری است. به همین دلیل اجرای آن به تنهایی برای هیچ نهادی و حتی دولتی امکان پذیر نخواهد بود و باید مجموعه ای از نهادهای تخصصی را در دل دولت و بخش خصوصی بسیج کرد.

در این میان همکاری، یکپارچگی و مشارکت دستگاه ها و نهادهای تخصصی یا صاحبان امکانات فنی برای اجرای این پروژه ملی برای افزایش سرعت اجرا و کاهش هزینه های اجرا لازم و ضروری است. وزارت نیرو یکی از دستگاه هایی است که می تواند با اشتراک خطوط برق و پست های برق محلی نقشی کلیدی در این پروژه ایفا کند، همانطور که شهرداری های کلان شهرها باید با اشتراک گذاری خطوط کابل نوری ویژه و کانال های شهری از این پروژه بزرگ حمایت کنند.

  اعلام ترکیب پرسپولیس مقابل شهرهدرو

اپراتورهای دولتی مانند مخابرات ایران با امکانات بالقوه در شهرها و اپراتورهای تلفن همراه علاقمند به سرمایه گذاری در این پروژه باید امکانات خود را برای اجرای این طرح بسیج کنند. شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی خصوصی (fcp) نیز این فرصت را خواهند داشت تا وارد پروژه، سرمایه گذاری و استفاده از خدمات آن شوند.

اگر به این اصل مهم معتقد باشیم که توسعه ایران اسلامی در گرو توسعه زیرساخت های ارتباطی است، این پروژه را باید با انتقال 20 میلیون پورت فناوری نوری مهمترین زیرساخت ارتباطی کشور در حال حاضر دانست. حداقل 20 میلیون خانوار و کسب و کار بالای 60 میلیون نفر برای تکمیل و مدیریت یکی از مهمترین و حیاتی ترین مولفه های شبکه ملی اطلاعات و تصویب شورای عالی فضای مجازی 80 درصد خانوارها و 100 درصد شرکت های دارای دسترسی به اینترنت قابل قبول است. سرعت قابل قبول

در حال حاضر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه کارشناسان و کارشناسان اپراتورهای ثابت و موبایل و ارائه دهندگان خدمات ارتباطی بخش خصوصی در حال تدوین خط مشی ها، برنامه ها و رویه های اجرایی این پروژه ملی است که از بهمن ماه آغاز می شود. . . حجم و وسعت این پروژه به حدی است که می توان به تغییر در وضعیت اشتغال امیدوار بود.

تاکنون بسیاری از پروژه های ملی تنها به دلیل عدم همدلی، همکاری و عدم مشارکت نهادهای متخصص و مسئول با مشکل مواجه شده است. اما نقش این پروژه در زندگی مردم به قدری بارز و تاثیرگذار است که تحت هیچ شرایطی نمی توانیم از همراهی و همکاری خودداری کنیم. بدون شک اجرای این پروژه نقطه عطفی در کارنامه دولت سیزدهم و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تاریخ ارتباطات کشور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید