به رسانه ها فرصت دیده شدن بدهید

427493 466 خبر مرکزی

دوستت دارم| بخشی از عملکرد رسانه ها در سراسر جهان پوشش اخبار سطح پایین برای افراد مشهور است.

افشای زندگی شخصی، افشای روابط عاطفی یا درآمد افراد مشهور برای برخی افراد خبر مهمی است. به همین دلیل رسانه ها به ویژه رسانه هایی که کمتر جدی هستند و رویکرد مفرح دارند، اصرار دارند این جزئیات را پوشش دهند و گزارش دهند.

این رسانه ها نیاز به دانستن چنین اطلاعات بیهوده ای را در تعدادی از مخاطبان ایجاد می کنند و با پوشش گسترده این نوع اخبار زرد و حاشیه ای این نیاز را برطرف می کنند. تعدادی از رسانه های داخلی به خصوص صفحات اینستاگرام از ازدواج، مسافرت، جدایی و… خبر می دهند و اجازه نمی دهند چهره های حاشیه ای از ذهن مردم محو شوند.

مهراد جم که خواننده درجه سه موسیقی ایرانی نیست، چند ماهی است که در صدر اخبار قرار دارد و اجرای مبتذل سطح پایین او در کنار دونا جهانبخت موجی از تصویرسازی و خبرسازی را ایجاد کرده است.

صدف طاهریان هم وضعیتی شبیه مهراد جم در سینمای ایران دارد. بازیگر درجه سه که خیلی ها قبل از مهاجرت به ترکیه و شروع حرفه مدلینگ او را نمی شناختند. صدف طاهریان در میان انبوه بازیگران زن سینما و تلویزیون هیچ ویژگی نداشت که دیده شود و خبرساز شود.

نه استعداد بازیگری به حساب می آمد، نه در فیلم مهمی بازی کرده بود و نه شهرت داشت. مهاجرت و انتشار عکس های غیرمعمول در اینستاگرام او را یک شبه نه ستاره کرد. طاهریان هنوز نه شناخته شده است و نه محبوب. اما به دلیل حرفه ای که دارد گاهی به او مراجعه می شود و عکس هایش در اینستاگرام و سایت های زرد داخلی به اشتراک گذاشته می شود.

  عکس/ مادر آرمان عبدالعلی بر سر مزار پسرش

ریحانه پارسا گرچه استعداد بازیگری خود را در سریال پدر نشان می دهد اما از همین فضاست. کمتر کسی به یاد می آورد که او در ابتدای سفر به ترکیه چه اظهارات عجیبی درباره دستگیری اش توسط نیروهای امنیتی ایران بیان کرد و چقدر اهمیت داشت.

در حالی که در تمام این سال ها بازیگران بزرگتر و مهمتری از او کوچ کرده اند و هیچ اتفاقی برایشان نیفتاده است. پارسا با افشای حجاب و فعالیت های حاشیه ای خود، توجه خود را در کانون توجه قرار داد، هرچند موج فروکش کرده است، اما این بازیگر جوان همچنان در تلاش است تا روی مخاطب نمایشی که در دست اجرا دارد تاثیر بگذارد.

پارسا در ایران با ژست های عجیب و غریبش در نشست خبری فیلم خوب، بد، جلف ۲ در جشنواره فیلم فجر مورد توجه عکاسان قرار گرفت.

سفر سحر قریشی به ترکیه یکی از اخبار داغ این روزهای سینماست. قریشی از بازیگران پرکار سینمای تجاری است که معمولاً کارنامه و کامنت هایش حاشیه ای است و در رسانه های زرد و مفرح موج می زند. این بازیگر که صفحه اینستاگرام دارد در غیبت خودخواسته موجی از خبر ازدواجش با امیر تتلو (خواننده مهاجر) را به راه انداخت.

در حالی که او به راحتی می تواند این خبر را تایید یا تکذیب کند، چند خطی بنویسد یا فیلمی از ازدواج یا دلایل سفرش منتشر کند. اما در این صورت «بازی» از بین می رود و «نمایش» مخاطب ساده دل خود را از دست می دهد.

پیگیری چنین اخباری و این سیرک مبتذل، در شرایطی که جامعه و سینما مسائل بسیار پیچیده و مهمتری دارد، برای این است که فضا و فرصتی برای فریب توده ها و دامن زدن به ابتذال برای این چهره ها و رسانه ها فراهم شود. ای کاش می دانستیم که هر یک از ما با قطع توجه و تمرکز بر این موضوعات می توانستیم رسانه های محترم و اطلاعات صادقانه را بیشتر دیده شویم.

  توجه؛ بعد از ماه رمضان غذای سبک بخورید!

منبع: روزنامه ایران

دیدگاهتان را بنویسید