بهترین و معمولی ترین نان ایرانی چیست؟

از بین تمام نان های ایرانی یعنی سنگک، بربری، تفتون و لواش کدام یک برای سلامتی ما مفیدتر است و خواص بیشتری دارد؟

در این مقاله می خواهیم خواص و فایده نان های ایرانی را با توجه به رژیم های لاغری مقایسه کنیم تا افرادی که می خواهند از رژیم لاغری برای کاهش وزن استفاده کنند بهترین انتخاب را داشته باشند.

نان سنگک: به دلیل ارزش غذایی بالای نان، از سنگک به عنوان نان مفید و مقوی یاد می شود. یکی از دلایل اصلی مرغوبیت نان سنگک، سبوس گندمی است که برای خمیر آن استفاده می شود.

برخی از خواص نان سنگک عبارتند از: نان سنگک حاوی مقادیر زیادی ویتامین، بیاتیامین، پروتئین، کلسیم و آهن است. به دلیل استفاده از فیبر در ترکیب این نان، هضم آن آسان است و برای بیماران دیابتی و قلبی عروقی نیز مفید است.

نان بربری: نان بربری در دسته نان های نیمه حجیم قرار می گیرد. مواد تشکیل دهنده نان بربری آرد گندم یا سفید (حاوی سبوم)، آب، نمک و مخمر است. نان بربری به دلیل استفاده از سبوس و کمبود جوش شیرین ارزش غذایی بالایی دارد.

نام تافتون: یکی از پر مصرف ترین انواع نان است که در دسته نان های تخت قرار می گیرد. آرد تافته حاوی سبوس کمتری نسبت به نان گندم سیاه است. این نان اگر درست پخته شود طعم و مزه دارد و بسیار معطر است. معمولا به دلیل وجود جوش شیرین و نمک زیاد، ارزش غذایی کمتری نسبت به سنگک و بربری دارد.

نان لواش: حاوی جوش شیرین و آرد سبوس سفید است. نان لواش ماندگاری کمی دارد و به دلیل ماندگاری بالا نگهداری راحت تری دارد. به دلیل حجم زیاد و وزن کم برای رژیم های غذایی مناسب است.

  وضعیت قرمز 15 ایستگاه کیفیت هوای تهران

منبع: سایت طلا

دیدگاهتان را بنویسید