بهترین واکسن ضد اومیکرون شناسایی شده است

اثربخشی سومین دوز واکسن فایزر و مدرنا در برابر نوع omicron تا 90 درصد گزارش شده است. در حالی که این درصد برای سایر واکسن ها بسیار کمتر است.

علیرضا ناجی می‌گوید: «وقتی شیوع اومیکرون زیاد شود، می‌تواند خطرناک باشد. به دلیل ایمنی و سرعت انتقال بالاست. علاوه بر این، احتمال ایجاد جهش های دیگر و شدت بیماری نیز زیاد است و همه این موارد باید جدی گرفته شود.

به گفته این کارشناس، شاید بهتر باشد بدترین سناریو را برای نسخه جدید در نظر گرفت و اقدامات لازم را برای جلوگیری از گسترش آن انجام داد: «مطالعات در انگلستان نشان می دهد که اگر اقدامات لازم انجام نشود، 25 تا 75 هزار مرگ و میر “این توسط Omicron ایجاد شد”.

وی گفت: سرعت انتقال و انتشار حتی بیشتر از دلتا است. از طرفی بررسی ها نشان می دهد که میزان فرار از سیستم ایمنی در این کشور بیشتر از دلتا است. این مصونیت هم شامل افرادی می شود که در برابر بیماری ها و عفونت های طبیعی مصون شده اند و هم افرادی که واکسینه شده اند.

به گفته ناجی، مطالعات انجام شده بر روی اثربخشی واکسن‌های فایزر و مدرنا علیه این سویه نیز نشان می‌دهد که دو دوز از این واکسن‌ها می‌تواند تا حدی از عفونت Omicron جلوگیری کند، اما بسیار کمتر از واکسن‌هایی مانند Sinofarm، Sputnikov، Astraznka و Johnson.

با این حال، گفته می شود که اثربخشی سومین دوز فایزر و مدرنا در برابر Omicron تا 90٪ گزارش شده است. در حالی که این درصد برای سایر واکسن ها بسیار کمتر است. رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی گفت: در هر صورت سرکوب سیستم ایمنی با دوز سوم برای همه واکسن ها موثر است و تزریق آن باید جدی گرفته شود.

  تغییر وزن باورنکردنی 200 کیلوگرمی بازیگر هالیوود برای یک فیلم!

ترتیب اثربخشی واکسن‌ها علیه سویه‌های Omicron به ترتیب اثربخشی Omicron، Moderna و Pfizer، Sputnikov، Astrazenka و Sinofarm است. اما هر کسی می تواند در دوز سوم و علیه این کشور اثربخشی نسبی داشته باشد.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید