بعد از ترک قهوه چه اتفاقی برای بدن شما می افتد؟!

420073 414 خبر مرکزی

کافئین، طعم تلخ، می تواند یکی از دلایل اعتیاد به قهوه باشد. شما نمی توانید به طور مستقیم از قهوه خالص استفاده کنید. بلکه مشتقات آن مانند لاته، نسکافه و کاپوچینو مورد علاقه شما هستند. و در این صورت کافئین موجود در این دسته از نوشیدنی ها می تواند اعتیاد شما را توجیه کند.

در بین ایرانیان، چای بیشتر از قهوه رواج دارد و طبیعتاً اعتیاد به چای بیشتر از سایر نوشیدنی ها رایج است. اما نمی توان به راحتی بر اعتیاد به قهوه غلبه کرد. جالب است بدانید که قهوه در ایران روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می کند. کافئین، طعم تلخ، می تواند یکی از دلایل اعتیاد به قهوه باشد.

شما نمی توانید به طور مستقیم از قهوه خالص استفاده کنید. بلکه مشتقات آن مانند لاته، نسکافه و کاپوچینو مورد علاقه شما هستند. و در این صورت کافئین موجود در این دسته از نوشیدنی ها می تواند اعتیاد شما را توجیه کند.

به گزارش دی هلثی؛ در اینجا تغییراتی در روتین شما بعد از قهوه آورده شده است.

1 کاهش وزن: بسته به نوع قهوه ای که دوست دارید، می توانید پس از ترک وزن کم کنید. اگر قهوه خود را با شکر، خامه و سایر غذاهای پرکالری میل می کنید، پس از رها کردن، قطعا وزن کم خواهید کرد.

در سال 2017، نتایج یک مطالعه منتشر شده در مجله سلامت عمومی نشان داد که از هر سه نفر دو نفر قهوه خود را با قهوه می نوشند.

2. اضافه وزن: یکی از خواص قهوه در صبح کاهش اشتها و کاهش وزن است. در این صورت، اگر صبح قهوه را بدون شکر رها کنید، باید صبحانه کامل بخورید که می تواند وزن اضافه کند.

  مهدی طارمی آمد و قرنطینه شد

3. می توانید بهتر بخوابید: کافئین موجود در قهوه و مشتقات آن زمان و کیفیت خواب شما را مختل می کند. وقتی قهوه را کنار می گذارید، خواب شما عمیق تر از قبل می شود. طبق مطالعه ای در سال 2013 در مجله کلینیک پزشکی خواب، نوشیدن 6 ساعت قبل از خواب تأثیر منفی بر میزان و کیفیت خواب دارد.

4. سردردهای مکرر: امتناع از قهوه منجر به کمبود هورمون‌های آدرنالین و دوپامین می‌شود، هورمون‌هایی که در هنگام خستگی و استراحت به ما کمک می‌کنند. با مصرف مکرر قهوه، کافئین در ترشح طبیعی این هورمون ها اختلال ایجاد می کند. هنگامی که قهوه را ترک می کنید و در حالی که هورمون ها در حال تولید مثل هستند، ممکن است دچار این سردردهای گاه به گاه شوید که موقتی هستند.

5. استفراغ: سردرد تنها نشانه ترک قهوه نیست. افرادی که قهوه را ترک می کنند علائم دیگری مانند افسردگی، اضطراب، سرگیجه، بی خوابی، علائم شبیه آنفولانزا، نوسانات خلقی، نوسانات خلقی و تنبلی را گزارش می دهند. اما خبر خوب این است که این علائم موقتی هستند و فقط برای مدت کوتاهی (حدود دو روز) باقی می مانند.

6. لبخند زیباتری خواهید داشت: قهوه محلول اسیدی است، به این معنی که بین دندان ها باقی می ماند و به مرور زمان دندان ها مسدود می شوند. ترک قهوه در وهله اول به شما کمک می کند تا در طول زندگی دندان های سالمی داشته باشید.

7. کمبود آنتی اکسیدان ها: طبق تحقیقات انجام شده در سال های 2015 و 2018، افرادی که قهوه می نوشند از مقدار زیادی آنتی اکسیدان بهره مند می شوند که از بیماری هایی مانند پارکینسون و آلزایمر جلوگیری می کند و احتمال ابتلا به بیماری های دیگر را کاهش می دهد. اما مجموع مضرات و خواص قهوه تاکید بیشتری بر ترک اعتیاد دارد. می توانید با خوردن سبزیجات تازه، میوه ها و نوشیدنی هایی مانند چای، جای خالی آن را با آنتی اکسیدان ها پر کنید.

  گذرنامه همایون شجریان و سحر دولتشاهی ضبط شد

8. عدم تمرکز: ترک قهوه باعث احساس خستگی کاذب و نوسانات خلقی می شود که باعث می شود نتوانید روی موضوعات مختلف تمرکز کنید. سعی کنید آدامس بجوید تا مغزتان بیدار و هوشیار بماند.

9- یبوست: کافئین به عنوان یک ملین در روده عمل می کند که هضم را تسهیل می کند. ترک قهوه می تواند منجر به یبوست شود. اما راه های سالم تری برای تسهیل هضم وجود دارد. فقط سعی کنید فیبر فراوان، آب فراوان و ورزش منظم را در برنامه خود بگنجانید.

اگر به حرکت دادن پاها و چرخاندن صندلی خود ادامه می دهید، بهتر است با دو شات اسپرسو خداحافظی کنید. کافئین موجود در قهوه باعث افزایش ترشح آدرنالین و استرس در بدن می شود که با حذف قهوه این فشار از بدن خارج می شود و آرام می شوید.

دیدگاهتان را بنویسید