بسیاری از مردم به دلیل منافع خود نمی خواهند کرونا پایان یابد

جامعه 24 – گردش ویروس کرونا در کشور افراد زیادی را مبتلا کرده است اما آمار وزارت بهداشت همچنان زیر ده هزار نفر است و در آخرین گزارش 46 نفر جان خود را از دست داده اند. این در حالی است که کارشناسان بر این باورند که تعداد نمونه ها در کشور به قدری کم است که آمار اعلام شده گمراه کننده تر است.

حمید سوری، اپیدمیولوژیست و عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: مرگ‌های تایید شده مربوط به کسانی است که تست کرونای آنها مثبت بوده، تعدادی هم فوت می‌کنند و علت مرگ آنها مواردی مانند ایست قلبی است. بدون اینکه این افراد آزمایش شده باشند، می توانیم آمار دقیقی را در زمان آزمایش همه مرگ و میرهای احتمالی داشته باشیم.”

سوری در این گفتگو از علاقه این گروه به تداوم اپیدمی کرونا در کشور به دلیل منافع خود می گوید و معتقد است عده ای هستند که از بیماری مردم سوء استفاده می کنند. متن کامل این گفتگو در زیر آمده است.

دکتر آیا تعداد نمونه های آلوده گرفته شده مناسب است؟

پاسخ کوتاه هیچ راهی نیست.

چگونه?

متأسفانه رتبه 120 نمونه‌گیری در جهان را داریم، در حالی که انجام «آزمایش انبوه» یکی از ابزارهای مهم برای بررسی و ارزیابی اپیدمی در هر کشوری است.

آیا این نکات را به وزارت بهداشت ارائه کرده اید؟

تا زمانی که به حرف‌های ما گوش نمی‌دهند و من نمی‌دانم چگونه این چیزها را منتقل کنم، منتقدان قصد دیگری جز جلوگیری از مرگ مردم ندارند.

پاسخ وزارت بهداشت چیست؟

اگرچه شواهد علمی محکمی داریم مبنی بر اینکه “آزمایش انبوه” برای مدیریت همه گیری بسیار مهم است، اما آنها کاملاً سکوت می کنند.

اگر آزمایش افزایش یابد، چگونه به مقابله با همه گیری کمک می کند؟

یکی از مهم ترین کاربردهای «تست انبوه» شناسایی شیوع اپیدمی ها در هر کشوری است که اگر همه گیری ها به خوبی شناسایی و پیشگیری شود، قطعاً می توانیم از پیک ها و اپیدمی های آینده جلوگیری کنیم. با کمک تست انبوه می توان به راحتی به دنبال روند اپیدمی بود و در مورد طبقه بندی رنگ شهرها بهتر تصمیم گیری کرد.یکی از شاخص هایی که در اعلام طبقه بندی رنگ باید مورد استفاده قرار گیرد، نسبت تست های مثبت به کل است. تعداد تست . وقتی تعداد تست های ما کم باشد، عدد حاصل نادرست و گمراه کننده است.

  دستگیری یک قاچاقچی 19 کیلویی تریاک

وزارت بهداشت چه دلایلی برای عمل نکردن به این شیوه علمی دارد؟

بهانه هایی که می آورند مربوط به بودجه است در حالی که هزینه هر آزمایش سریع PCR حدود 10 تا 15 هزار تومان است یعنی کمتر از نصف بودجه ای است که برای یک مورد ابتلا به کرونا هزینه می شود، باید بدانیم که بیشتر بیش از 50 درصد بودجه مربوط به عفونی است، حتی در شرایطی که می دانیم در حال حاضر روش خاصی برای درمان کووید وجود ندارد، صرف دارو می شود. وقتی می دانیم وقتی افراد مبتلا می شوند کاری نمی توانیم انجام دهیم، جای تعجب است که ما بیش از 99 درصد از بودجه هر فرد مبتلا به کووید را صرف مشکلات دیگر می کنیم و آزمایش هایی را توجیه می کنیم که کمتر از 1 درصد از بودجه است.

آیا محدودیتی برای واردات کیت های تست وجود دارد؟

ما در داخل کشور تولید داریم و اینطور نیست که بخواهیم واردات داشته باشیم یا محدودیت ارزی وجود داشته باشد، خوشبختانه تولید در کشور به خوبی جواب می دهد.

آیا نمونه گیری کم در کاهش مرگ و میر موثر است؟

قطعاً اینطور است، اکنون مرگ‌های تایید شده کسانی هستند که تست کرونای آنها مثبت بوده است. عده ای هستند که می میرند و دلایل مرگ آنها مواردی مانند ایست قلبی است، اما بدون آزمایش آن افراد می توانیم آمار درستی داشته باشیم وقتی همه مرگ و میرهای احتمالی را آزمایش می کنیم، حالا کسی که تصادف کرده است نیازی به آزمایش ندارد، اما یک نفر. کسی که بر اثر ایست قلبی فوت کرده ممکن است کووید داشته باشد اما این موارد به حساب نمی آیند.

همین تعداد تست از کدام گروه گرفته شده است؟

اینها کسانی هستند که علائم اولیه عفونت را دارند و خودشان آمده اند تا آزمایش بدهند، ما سیستم تشخیص بیماری کارآمد نداریم، یعنی به جای اینکه منتظر باشیم مردم به مراکز مراجعه کنند، باید به سراغ مردم برویم. آزمایش بدهند، مانند آنچه در طرح شهید سلیمانی انجام شد محقق شد، در این صورت تعداد موارد مثبت و ابتلا به کرونا افزایش می‌یابد.

این روزها معمولا چند آزمایش کرونا انجام می شود؟

تغییرات زیادی در تست وجود دارد، طبق آمارهای اخیر میانگین آزمون در روزهای اخیر حدود 15000 تست است که برای یک کشور 85 میلیون نفری چیزی نیست و این یک شوخی است. یعنی ما سراغ خود افراد نمی رویم و چون شدت بیماری زایی اومیکرون با دلتا یکی نیست، خود افراد کمتر برای آزمایش مراجعه می کنند مخصوصا در روزهای آخر هفته این گروه. در جامعه می چرخد ​​و دیگران را به کرونا مبتلا می کند. اگر تشخیص بیماری فعال داشتیم تعداد بستری شدن و مرگ و میرها می شد، اما آماری که ما داریم گمراه کننده است، نه تنها در مورد آزمایشات، بلکه مثلاً در مورد عوارض واکسن ها هم اطلاعاتی منتشر نمی کنند. واضح است که چرا ما در کنترل اپیدمی شکست می خوریم.

  بازاری پر رونق برای اهدای تخمک و جنین

بیشتر بخوانید: تدابیر ویژه کرونا در ماه محرم


اما وزارت بهداشت مدعی است که کارنامه خوبی دارد، به خصوص زمانی که تعداد فوتی ها به صفر رسیده است؟

در مدت کوتاهی نه تنها در کشور ما، بلکه در همه کشورها مرگ و میر کاهش یافت. در روزی که اولین روز مرگ و میر ناشی از کرونا را گزارش کردیم، قبل از اینکه کشورمان 163 کشور دیگر فوتی بر اثر کرونا نداشته باشند، این حادثه کشورمان را دچار سرمستی کاذب کرد تا فکر کنیم این همه گیری تمام شده است، بنابراین دانسته یا ندانسته تبلیغ می شود. عادی سازی در بین مردم همه این مشکلات در مدیریت اپیدمی وجود دارد.

دکتر، با این حال، آینده اوج جدید اپیدمی را چگونه پیش بینی می کنید؟

متاسفانه در کشور تعداد زیادی مستعد ابتلا به ویروس کرونا داریم، احتمال انتقال ویروس به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی بالاست، از طرفی رویدادهای پیش‌رو در خصوص اپیدمی هشداردهنده است، مانند بازگشایی مدارس، بازگشت زائران و زائران به اربعین حسینی که ممکن است میزان مواجهه را افزایش دهد تا زمانی که تصویر واضحی از انواع (سویه‌های) غالب در کشور داشته باشیم، بنابراین به نظر می‌رسد روند ابتلا همچنان رو به افزایش باشد. مگر اینکه خود ویروس به عنوان موتور این بازی تغییراتی در بیماری زایی ایجاد نکند، در غیر این صورت کاری که ما انجام می دهیم چندان موثر نیست، زیرا اطلاعات دقیقی از وضعیت اپیدمی نداریم و اگر اطلاعاتی وجود داشته باشد، منحصراً برای یک گروه خاص

در واقع، ما در برابر ویروس منفعلانه عمل می کنیم و خود ویروس آینده اوج جدید را تعیین می کند؟

درست است، تصمیم گیری باید بر اساس شواهد باشد، نتیجه گیری عمیق از داده ها بسیار مهم است، در چنین شرایطی ما نسبت به شرایط منفعل هستیم، متاسفانه وزارت بهداشت بسته جامعی ندارد، ما قبلاً طرح شهید سلیمانی را داشتیم. بارها صحبت کردیم که چرا این طرح احیا نمی شود، وزارت بهداشت باید بیاید این طرح را تقویت کند، وزیر بهداشت در همان زمان این قول را به مجلس داد اما بعدا عمل نکرد.

  دزد گردنبند فوتبالیست معروف، بازیگر تئاتر بود!

به نظر شما چرا کار نمی کند؟

خیلی مشخص نیست، الان منافع آنها در ادامه اپیدمی است، خدا می داند، نمی دانم قصد دیگری دارند یا نه، اما وضعیت عجیب است، انگار وزارت بهداشت در مدیریت این بیماری بی حس شده است. اپیدمی است و واکنشی نشان نمی دهد، من هیچ آماری ندیدم که بر اساس آن اشتباه کنند.

چه مزایایی می تواند داشته باشد؟

فواید آن می تواند زیاد باشد، خود واکسن می تواند برای گروهی سودآور باشد، درست است که از بودجه عمومی استفاده می شود و مردم از جیب خود پول نمی دهند، اما از بیت المال خرج می شود، واکسن هایی که هنوز نمی دانیم. چقدر در جامعه موثر هستند، چه عوارضی دارند. آیا واقعاً عوارض جانبی داشت یا نه، اگر چنین بود، در چه گروه‌هایی بیشتر بود، برای کدام واکسن بیشتر بود، آیا واکسن‌ها واقعا آمبولی می‌دادند یا نه، اکنون در بیمارستان‌ها موارد مشکوک زیادی را می‌بینیم که احتمالاً ناشی از آن است. عوارض جانبی واکسن، بنابراین این مزایا ممکن است در مکان‌های مختلفی باشد، از داروها گرفته تا آزمایش‌ها و سی تی اسکن.

در نظر بگیرید که سال گذشته Remdesivir حدود 30 میلیارد دلار برای شرکت تولید کننده آن درآمد کسب کرد، این سودها عده ای را وسوسه می کند، حتی درصد کمی از این سود به دست تاجران داخلی می رسد ثروتی است که نادیده گرفتن آن آسان نیست، البته من نمی دانم. قصد مقصر دانستن هرکسی را دارم، اما معتقدم اپیدمی برای برخی افراد سودآور است، تداوم این اپیدمی می تواند به قیمت جان مردم به نفع گروهی باشد، به قیمت فلاکت اقتصادی عده ای که شغل خود را از دست می دهند، اینها سوالاتی است. که نباید به راحتی از کنار آن گذشت،

بسیاری از مردم پایان اپیدمی را دوست ندارند زیرا پایان اپیدمی به این معنی است که آنها سودی را که بسیاری از آنها توانستند از این زمان به دست آورند، از دست بدهند. به نظر من دستگاه های نظارتی، امنیتی و اطلاعاتی کشور باید خدای ناکرده مواظب باشند که کشور و مردم گرفتار این فعالیت های منفعت طلبانه نشوند.

2022-07-31 06:24:51

دیدگاهتان را بنویسید