بزرگترین شکست های فناوری در سال 2021

421562 326 خبر مرکزی

برای بسیاری، 2021 ترکیبی از امید و چالش بود. اگرچه این واکسن به طور گسترده در بسیاری از کشورهای جهان در دسترس قرار گرفته است، اما این همه گیری یک سال دیگر ادامه دارد و هنوز چشم انداز روشنی برای آینده آن وجود ندارد.

در طول همه گیری، فناوری همچنان به عنوان یک ابزار اقتصادی و سرگرمی مورد استفاده قرار می گرفت، اما حتی در زمینه فناوری نیز شکست ها و اتفاقات بد غیرمعمول نبود.

از افشای اطلاعات کاربران در لینکدین و فیس بوک گرفته تا حملات باج افزار و قطع گسترده اینترنت به دلیل مشکلات فنی، امسال یکی از چالش برانگیزترین سال ها از نظر فناوری بوده است. در زیر به مهم ترین وقفه ها یا اتفاقات بد در حوزه فناوری در سال جاری می پردازیم.

اطلاعات به کاربران فیسبوک و لینکدین درز کرد

بهار گذشته، کارشناسان امنیتی اعلام کردند که اطلاعات شخصی نیمی از کاربران فیس بوک شامل شماره تلفن، سال تولد و آدرس ایمیل آنها توسط هکرها به سرقت رفته است. در آن زمان، فیسبوک اعلام کرد که در سال 2019 حادثه مشابهی برای تعدادی از حساب‌های کاربری گزارش شده بود، اما در همان زمان، آسیب‌پذیری‌های امنیتی شبکه برطرف شد.

با این حال، کارشناسان امنیتی قانع نشدند و این حادثه بار دیگر نشان داد که چگونه شرکت های آسیب پذیری که حجم زیادی از داده های شخصی کاربران را جمع آوری می کنند، حجم زیادی از اطلاعات را بارگذاری می کنند.

در بهار همان سال، لینکدین تأیید کرد که جزئیات اطلاعات 500 میلیون کاربر خود که از طریق وب سایت فروخته شده اند، مربوط به نفوذ این شرکت است، اما لینکدین اعلام کرد که به دلیل یک خطای امنیتی در لینکدین این اتفاق نیفتاده است.

افزایش حملات باج افزار

در طول سال گذشته، حملات باج‌افزاری به‌طور تصاعدی رشد کرده‌اند و هزاران شرکت و فرد در سراسر جهان به این روش رو به رشد باج‌گیری شده‌اند. باج افزار نرم افزار مخربی است که فایل های کامپیوتری شرکت ها و افراد را با رمز عبور قفل می کند و سپس برای دسترسی مجدد از صاحبان آنها پول می خواهد.

  10 تکنیک ساده برای پیاده روی جادویی!

در سال 2021، بیش از 500 حمله باج افزار گزارش شد که یک رکورد جدید است. بسیاری از حملات سال گذشته زیرساخت های حیاتی را هدف قرار دادند.

یکی از حملات اصلی باج افزار علیه Colonial Pipeline، بزرگترین مالک خط لوله در ایالات متحده بود که این شرکت را تعطیل کرد. هکرها با دسترسی به سیستم های شرکت، تمامی رمزهای عبور را تغییر دادند.

مدیر عامل شرکت بعداً اعلام کرد که آنها 4.4 میلیون دلار به هکرها پرداخت کرده اند تا این شرکت به سیستم های خود دسترسی داشته باشد. دادستان های ایالات متحده بعداً گفتند که موفق شده اند 2.3 میلیون دلار از پول تبدیل شده به ارزهای دیجیتال را به شرکت بازگردانند.

دو قطع بزرگ اینترنت

در سال گذشته، دو قطعی بزرگ اینترنت به فاصله کمتر از دو هفته، بخش قابل توجهی از اینترنت را از دسترس خارج کرده است. اگرچه این قطعی ها بلافاصله برطرف شد و سرویس ها به حالت عادی بازگشتند، اما گستردگی قطعی ها و قطعی ها نشان داد که اینترنت که بیشتر جهان به آن وابسته است، چقدر ناپایدار است.

در ژوئن 2021، بسیاری از وب‌سایت‌ها، از جمله Reddit، Cyanan، Amazon و بسیاری دیگر، به دلیل راه‌اندازی نادرست سایتی برای تغییر مسیر ترافیک به نام Fastly از کار افتادند. کمتر از دو هفته بعد، اختلال مشابهی در Akami منجر به بسته شدن بسیاری از وب سایت های دیگر از جمله خطوط هوایی ایالات متحده، بانک های استرالیا و بازار سهام هنگ کنگ شد.

بستن Fastly فقط یک دقیقه طول کشید، اما همین کافی بود تا بسیاری از سایت‌های بزرگ را برای ساعت‌ها دور از دسترس نگه دارد. شبکه Akami فقط برای چند ثانیه خاموش شد، اما سایت ها تا چهار ساعت خاموش بودند.

با این حال، اینها تنها تصمیمات سال نبودند. در آخرین ماه سال 2021، یک اختلال بزرگ در سرویس ابری آمازون، خدمات شرکت های بزرگی مانند دیزنی پلاس، اسلک، نتفلیکس و هولو را مختل کرد. این قطعی همچنین کل خدمات لجستیک آمازون را در طول تعطیلات بحرانی مختل کرد.

  رشد زیاد خطر ابتلا به کدام بیماری ها را افزایش می دهد؟!

روز سیاه فیس بوک

دوشنبه 4 اکتبر 2021 را باید یکی از بدترین روزهای تاریخ فیس بوک دانست. شب قبل، فرانسیس هوگان، گوینده فیس بوک، در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرد که این شرکت آگاه است که از این شبکه برای انتشار اطلاعات نادرست، سخنان نفرت انگیز و خشونت استفاده می شود.

پیش از این، این افشاگر هزاران صفحه داخلی فیس بوک را در وال استریت ژورنال فاش کرد که جرقه یک سری گزارش های انتقادی از سوی این شرکت را برانگیخت. اما ظاهرا همه اینها کافی نبود، زیرا ناگهان در آن روز یک وقفه گسترده در فیس بوک باعث از کار افتادن بزرگترین شبکه های اجتماعی تحت کنترل واتس اپ و اینستاگرام برای ساعت ها شد.

میزان خسارتی که فیس بوک از این وقفه متحمل شد بسیار زیاد بود، زیرا باعث کاهش شدید ارزش سهام فیس بوک شد. اما این کافی به نظر نمی رسید، زیرا این شرکت از کمیسیون تجارت فدرال خواست تا شکایات ضد رقابتی خود را در آن روز پس بگیرد.

اما در اواخر اکتبر، کنسرسیومی متشکل از 17 رسانه بزرگ ایالات متحده شروع به انتشار گزارش هایی بر اساس اسناد افشا شده توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده کردند. داستان ها در مورد نحوه استفاده باندهای سازمان یافته از فیس بوک برای تحریک خشونت یا نحوه استفاده قاچاقچیان انسان از وب بود. از آنها برای سوء استفاده استفاده می شود.

اما جدا از این روز، امسال را باید سال سیاه فیس بوک نیز دانست. این شرکت برای فرار از چالش‌ها امسال نام خود را به متا تغییر داد، اما بسیاری معتقد بودند که این فقط یک فیلتر خوب روی مجموعه‌ای بود که بدنام شد.

  زمانی که وقت ندارید ورزش کنید

درس تلخ زیلو

در نوامبر 2021، تسهیلات خدمات مسکن به دلیل پیش‌بینی نادرست قیمت مسکن دچار بحران جدی شد که منجر به تعطیلی و اخراج تعداد زیادی از کارکنان این شرکت شد.

پیش از این، زیلو یکی از محبوب ترین سایت های خرید خانه بود که از هوش مصنوعی برای محاسبه قیمت خانه و خرید قیمت بر اساس آن استفاده می کرد. اما زمانی که سایت متوجه شد الگوریتمی که برای محاسبه قیمت خانه استفاده می کند، دقیقاً تغییرات قیمت را پیش بینی نمی کند.

این شرکت مجبور شد ارزش دفتری خود را به 500 میلیون دلار کاهش دهد و 2000 کارمند خود را اخراج کند و بخش های مهمی از وب سایت خود را ببندد. وال استریت ژورنال این حادثه را یکی از بزرگترین سقوط ها در تاریخ شرکت های آمریکایی خواند.

نارسایی بیوژنیک آلزایمر

در اوایل تابستان گذشته، شرکت بیوتکنولوژی Biogen پس از درخواست رئیس سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای تحقیق در مورد تاییدیه داروی آلزایمر این شرکت، به شدت سقوط کرد. این شرکت داروسازی در زمینه تولید انواع داروها و محصولات بیوتکنولوژیک، داروهای شیمیایی و پیش سازهای مختلف فعالیت دارد.

این دارو از سال 2016 مورد بحث و جدل های زیادی قرار گرفت و تایید سازمان غذا و داروی آمریکا جنجال هایی را برانگیخت و برخی رسانه ها گزارش دادند که مقامات سازمان غذا و داروی آمریکا از یک آژانس نظارتی برای تایید این دارو در اسرع وقت استفاده کرده اند. بازار.

اگرچه FDA در ابتدا این دارو را تایید کرد، استعفای تعدادی از بازرسان ارشد شرکت و نامه بعدی رئیس آن یک شکست عملی برای Bioogen بود.

همچنین این یک شکست برای سازمان غذا و داروی ایالات متحده بود، زیرا برخی حتی پیشنهاد کردند که آزمایش های انسانی نشان داد که این دارو هیچ تاثیری بر بیماری ندارد و تایید آن یکی از بزرگترین اشتباهات در تاریخ FDA است.

دیدگاهتان را بنویسید