بزرگترین سرقت های طلا و جواهرات در ایران

جامعه 24 – هر گروه بزرگ‌ترین و حرفه‌ای‌ترین دزدی زمان خود را انجام داده بود و مردم را در زمان اعلام سرقت‌ها بی‌صدا رها کردند. خیلی حرفه ای عمل کردند اما در نهایت در چنگال قانون گرفتار شدند.

دزدی ۷ میلیاردی از تحصیلکردگان کرمان

به گزارش هشدار جامعه 24، ساعت 5:30 بامداد 23 بهمن 1397، آتش نشانی کرمان از سوی مردی ناشناس مبنی بر آتش سوزی در یک ساختمان آزمایشگاهی تماس گرفت. با حضور آتش نشانان مشخص شد آزمایشگاه به طور کامل در آتش سوخت.

پس از اطفای حریق، آتش نشانان در میان وسایل سوخته آزمایشگاه، ادوات برش را پیدا کردند، لذا با توجه به مشکوک بودن این ابزار، موضوع به پلیس آگاهی گزارش شد.

با حضور ماموران کلانتری حفره ای به طول 35 سانتی متر در دیواره آزمایشگاه کشف کردند. یکی از ماموران وارد سوراخ شد و متوجه شد که این سوراخ به طلافروشی کنار آزمایشگاه منتهی می شود. با توجه به اینکه احتمال سرقت وجود دارد، بلافاصله به پزشکی قانونی پلیس اطلاع داده می شود و با رسیدن به طلافروشی متوجه می شوند که درب گاوصندوق طلافروشی معروف شهر بریده شده است.

با حضور صاحب مغازه مشخص شد طلا و جواهرات به ارزش هفت میلیارد تومان از مغازه به سرقت رفته و اثری از سارقان نیست.

تحقیقات پلیسی برای یافتن سارقان میلیاردی طلا به بن بست رسید اما پس از یک سال کارآگاهان متوجه شدند زنی قصد دارد بخشی از طلاهای سرقتی را در استان دیگری بفروشد که خیلی زود دستگیر و به پلیس کرمان منتقل شد.

بزرگترین سرقت های طلا و جواهرات در ایران

وی پس از دستگیری زن جوان اعتراف کرد که طلاها را با کمک دو مرد سرقت کرده و مقداری از آن را فروخته است. تحقیقات با دستگیری این دو مرد آغاز شد. سرکرده باند که زن جوانی بود در بازجویی ها درباره جزئیات این سرقت گفت: هر سه ما درس خوانده ایم و لیسانس و فوق لیسانس هستیم. شب قبل از سرقت وارد آزمایشگاه شدیم و در آنجا مخفی شدیم.

  هشدار جدی؛ جاده هراز ترک خورده!

وی ادامه داد: ساعت 10 شب که همه از آزمایشگاه خارج شدند، شروع به تخریب دیوار کردیم و سپس وارد طلافروشی شدیم. گاوصندوق طلافروشی بسیار حرفه ای بود به همین دلیل نقاط خاصی از گاوصندوق را بریدیم و طلاها را سرقت کردیم و بعد آزمایشگاه را آتش زدیم تا نقشه ما کشف نشود.

بعدها مشخص شد اعضای این باند نیمی از طلاهای مسروقه را فروخته و با آن در حال ساختن ساختمان بوده و میلیاردها تومان به جیب زده اند.


بیشتر بخوانید: راز سرقت 20 میلیاردی از طلافروشی در سینه فروشنده


کارآگاهان بعدا توانستند نیمی از طلا و جواهرات را در استان دیگری پیدا کنند. این سرقت هفت میلیارد تومانی در سال 1390 به عنوان یکی از بزرگ ترین سرقت های طلا و جواهرات شناخته می شود.

سرقت 42 کیلوگرم طلا از بازار تهران

نمی توان به بزرگترین سرقت های ایران اشاره کرد اما مشکل سرقت 42 کیلوگرم طلا از یک طلافروش در بازار تهران رد شد. در 29 مارس 2013، سارقان با لباس خریدار طلا با طلافروشی در بازار قرار ملاقات گذاشتند، اما با به دست آوردن آن، با چند قبضه 42 کیلوگرم طلا از شرکت بزرگ طلا سرقت کردند و متواری شدند. و این در حالی است که سارقان از وجود 60 کیلوگرم طلای دیگر در انبار این شرکت اطلاعی نداشتند.

پس از مدتی ردپای یکی از سارقان توسط پلیس کشف و مرد جوان بازداشت شد. او اعتراف کرد که برادرش طلافروشی کرده و ورشکست شده و سه برادر به همراه یک مجرم حرفه ای این نقشه را اجرا کردند.

به گزارش جامعه 24، سرانجام سارقان دو ماه بعد در غرب تهران و یکی از شهرستان های شمال غرب کشور دستگیر شدند.

طراح چیره دست این سرقت در اعترافات خود گفت: با دو برادرم از بازار طلا خرید کردیم اما ورشکست شدیم تا بدهی ها را پرداخت کنیم و برای خود مغازه و تجارت راه بیندازیم. انتخاب ما سه ماه برنامه این سرقت را داشتیم و حتی برای اینکه هویتمان فاش نشود، یک میکاپ آرتیست حرفه ای استخدام کردیم، اما دوباره دستگیر شدیم.

  فیلم ها چه چیزی را اصلاح کردند؟

قتل طلافروش و خودکشی سارق در کنار کیسه 20 کیلو طلا

19 سپتامبر 2012 بود و ساعت 9 صبح بود. سه مرد مسلح و نقابدار در حالی که طلافروش مشغول نصب ویترین بود وارد مغازه شدند و با پرتاب کیسه ای به سمت او خواستند همه طلاها را به آنها بدهد.

تاجر طلا از ترس تمام طلاها را در کیسه گذاشت اما پس از لحظه ای زنگ خطر به صدا درآمد. با وجود اینکه ساعت 9 صبح بود و خیابان خلوت بود، اما چند نفر از کسبه و عابران پس از شنیدن صدایی بلافاصله مقابل طلافروشی تجمع کردند. سارقان همچنین با تیراندازی هوایی سعی در متفرق کردن مردم و یافتن راه فرار داشتند.

بزرگترین سرقت طلا

هنوز چند ثانیه نگذشته بود که آژیر پلیس از دور ناله می کرد. دو نفر از سارقان که صدای آژیر پلیس را شنیده بودند و می دانستند هر لحظه احتمال دستگیری آنها وجود دارد، سوار موتورسیکلت شده و متواری شدند.

اما سارق سوم می خواست تمام 20 کیلوگرم طلای گونی را با خود ببرد اما قبل از اینکه بتواند حرکت کند، ماموران از راه رسیدند و طلافروشی را محاصره کردند.

به گزارش جامعه 24، سارق با گروگان گرفتن طلافروش قصد فرار داشت اما ماموران با پرتاب گاز اشک آور و دود به داخل طلافروشی سعی در دستگیری سارق مسلح داشتند. پس از پرتاب مواد محترقه از داخل مغازه بلافاصله سه تیراندازی شنیده شد.

ماموران به سرعت وارد مغازه شدند، اما دو جسد را روی زمین پیدا کردند. در تحقیقات مشخص شد سارق پس از پرتاب مواد محترقه ابتدا طلافروش را کشت و سپس با شلیک گلوله به زندگی خود پایان داد.

سرقت 5 میلیارد الماس از جواهرفروشی معروف در تهران

4 دی ماه 92 دو مرد شیک پوش مقابل معروف ترین جواهرفروشی تهران در میدان ونک توقف کردند. آنها وارد جواهرفروشی شدند و از فروشنده خواستند چند مدل جواهرات و الماس را به عنوان نمونه به آنها نشان دهد.

  تاج پا امروز 25/8/1400

جواهرفروش که فکر می کرد مشتری خوبی دارد تمام الماس ها و جواهرات را به آنها نشان داد اما دو مرد خوش استایل اعلام کردند که این پنج میلیارد الماس را خواهند خرید. پس از دقایقی دو مرد خریدار اظهار داشتند که جواهرفروشی که یکی از معتمدین آنها بوده نیاز به دیدن جواهرات دارد، به همین دلیل فروشگاه را ترک کردند تا ساعتی بعد با جواهرفروش وارد مغازه شده و الماس معروف را خریداری کنند.

صاحب مغازه فکر می کرد این دو نفر خریدار واقعی هستند و تمام الماس ها و جواهرات خود را در گاوصندوق گذاشتند اما الماس پنج میلیاردی را کنار ویترین گذاشت.

دقایقی پس از خروج دو خریدار، دو مامور پلیس وارد مغازه شدند و جواهرفروش را با دستبند و سیم کشی به اتاق پشتی مغازه بردند و در آنجا حبس کردند. دقایقی بعد وقتی جواهرفروش بیرون آمد متوجه شد که پنج میلیارد الماس به همراه یکصد میلیون طلای موجود در ویترین به سرقت رفته است.

با گزارش پرونده به پلیس، تحقیقات آغاز شد و با بررسی دوربین های مداربسته، ردپای یک مجرم اینترنتی به نام وحید شناسایی و پنج روز پس از وقوع سرقت در شرق تهران دستگیر شد. او اعتراف کرد که دوستش اکبر این سرقت را طراحی کرده بود و مجبور شد دو میلیارد برای این سرقت به او بدهد.

با بررسی های بیشتر مشخص شد اکبر از مخفیگاه خود در خیابان کرمان متواری شده و اثری از وی نیست. 35 روز پس از سرقت، کارآگاهان با شناسایی خودروی اکبر در قزوین، وی را دستگیر و در داخل خودرو پنج میلیارد الماس کشف کردند.

به گزارش جامعه ۲۴، چند روز بعد دو همدست آنها که با لباس افسری تقلبی وارد جواهرفروشی معروف شده بودند نیز شناسایی و دستگیر شدند و از آنها یکصد میلیون طلا کشف شد. به این ترتیب یکی از بزرگ ترین سرقت های حرفه ای توسط پلیس کشف و اجناس مسروقه به جواهرفروش بازگردانده شد.

2022-08-13 19:33:02

دیدگاهتان را بنویسید