بزرگترین بانک های جهان از Credit Agricole تا بانک های چینی

جامعه 24، مژده کریمی: علیرغم سال پرفراز و نشیب برای اقتصاد جهانی، بانک های آمریکایی و چینی بار دیگر در سال 2022 در فهرست فوربس 2000 قرار گرفتند. تقریباً نیمی از ده شرکت برتر این فهرست، بانک های مستقر در ایالات متحده یا چین هستند.

سال 2021 تا حد زیادی سال خوبی برای بخش بانکداری بود زیرا شرکت ها به لطف تریلیون ها دلار هزینه های محرک همه گیر توسط دولت ها از درآمدهای قوی و رشد سپرده قوی برخوردار بودند. اما بانک‌ها در سال جاری با محیط اقتصادی چالش‌برانگیزتری مواجه هستند، زیرا تورم فزاینده و حمله روسیه به اوکراین ترس از رکود احتمالی را برانگیخت و بازارها را به رکود کشاند.

درآمدهای سه ماهه اول اخیراً نشان داد که سود بانکی در مقایسه با سال گذشته ضربه بزرگی را متحمل شد زیرا معاملات و فعالیت معاملاتی در بحبوحه ادامه عدم اطمینان در بازارها کاهش یافت.

2) بانک صنعتی و تجاری چین

بزرگترین بانک های دنیا

بانک صنعتی و تجاری چین یک شرکت بانکداری چندملیتی چینی است که مجموع دارایی های آن 4.6 میلیارد دلار است و به عنوان بزرگترین بانک جهان در سال 2022 از نظر کل دارایی شناخته می شود.

بانک صنعتی و تجاری چین یک بانک تجاری دولتی است. این بانک در ژانویه 1984 توسط دولت چین تاسیس شد.

بر اساس گزارش هیئت بین المللی ثبات مالی، این بانک از نظر سیستمی یک بانک مهم محسوب می شود.

دفتر مرکزی بانک صنعتی و تجاری چین در پکن قرار دارد. بانک صنعتی و تجاری چین دارای ارزش بازار 246.5 میلیارد دلار و کل دارایی ها 4614 میلیارد دلار است.

2) بانک ساخت و ساز چین

بزرگترین بانک های دنیا

بانک ساختمانی چین یکی از چهار بانک بزرگ در جمهوری خلق چین است. این بانک در سال 2015 دومین بانک بزرگ جهان از نظر ارزش بازار و ششمین شرکت بزرگ جهان بود. این بانک حدود 13629 شعبه محلی دارد.

بانک ساختمانی چین دارای شعبه های خارج از کشور در بارسلونا، فرانکفورت، لوکزامبورگ، هنگ کنگ، ژوهانسبورگ، نیویورک، سئول، سنگاپور، توکیو، ملبورن، کوالالامپور، سانتیاگو دی شیلی، سیدنی و اوکلند و همچنین شرکت های تابعه در لندن است. .

این بانک به لحاظ سیستمی توسط هیئت بین المللی ثبات مالی مهم تلقی می شود. مجموع دارایی های این بانک در سال 2009 به 1.35 تریلیون دلار رسید.

دفتر مرکزی بانک ساختمانی چین در منطقه پکن قرار دارد و آن را به دومین بانک بزرگ جهان در سال 2022 از نظر کل دارایی تبدیل کرده است. ارزش بازار بانک ساختمانی 257.3 میلیارد دلار و کل دارایی آن 4354 میلیارد دلار است.

  طرح سرباز صنعت باید برای آموزش کارگران اجرا شود

3) بانک کشاورزی چین

بزرگترین بانک های دنیا

بانک کشاورزی چین یکی از 4 بانک بزرگ در جمهوری خلق چین است. این بانک با مجموع دارایی‌های 4214 میلیارد دلاری، سومین بانک بزرگ جهان در میان 10 بانک برتر جهان در سال 2022 است.

بانک کشاورزی چین در 10 جولای 1951 تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در پکن است. این بانک در سرزمین اصلی چین، هنگ کنگ، لندن، توکیو، نیویورک، فرانکفورت، سیدنی، سئول و سنگاپور شعبه دارد. بانک کشاورزی چین 320 میلیون مشتری خرد، 2.7 میلیون مشتری شرکتی و حدود 24 هزار شعبه دارد. این بانک سومین وام دهنده بزرگ چین از نظر دارایی است.

در سال 2011 در بین 1000 بانک برتر جهانی رتبه هشتم را به خود اختصاص داد. از سال 2015، در سیزدهمین فهرست سالانه فوربس 2000 در رتبه سوم قرار گرفت و در سال 2022 رتبه سوم را به خود اختصاص داد. طبق گزارش هیئت ثبات مالی، این بانک از نظر سیستمی مهم است. دفتر مرکزی این بانک در پکن قرار دارد. ارزش بازار بانک کشاورزی چین 203.2 میلیارد دلار و دارایی کل 4214 میلیارد دلار است.

4) بانک چین

بزرگترین بانک های دنیا

بانک چین چهارمین بانک تجاری در میان چهار بانک بزرگ دولتی چین است. این بانک چهارمین بانک بزرگ جهان از نظر کل دارایی است. مجموع دارایی های این بانک 4073 میلیارد دلار و ارزش بازار آن 181.4 میلیارد دلار است.

بانک چین در سال 1912 توسط دولت جمهوری خواه به جای بانک داکینگ تأسیس شد. همچنین، این دومین بانک قدیمی در سرزمین اصلی چین است که هنوز وجود دارد.

از زمان تأسیس تا سال 1942، از طرف دولت با چهار بانک بزرگ آن زمان، بانک کشاورزان چین، بانک ارتباطات و بانک مرکزی جمهوری چین اسکناس منتشر می کرد. مقر بانک مرکزی چین در پکن و شانگهای است. ارزش بازار بانک چین 181.4 میلیارد دلار و کل دارایی های بانک چین 4073 میلیارد دلار است.

5) بانک جی پی مورگان چیس

بزرگترین بانک های دنیا

جی پی مورگان چیس یک بانک سرمایه گذاری چندملیتی آمریکایی و شرکت هلدینگ خدمات مالی است. دفتر مرکزی آن در نیویورک است. JPMorgan Chase در ایالت دلاور ثبت شده است. از اکتبر 2022، JPMorgan Chase با دارایی خالص 3684 میلیارد دلار، بزرگترین بانک در ایالات متحده و پنجمین بانک بزرگ جهان از نظر کل دارایی است.

  چرا بیل گیتس مزرعه ای را اداره می کند؟

این بانک به همراه بانک های آمریکا، سیتی گروپ و ولز فارگو یکی از چهار بانک بزرگ ایالات متحده است. جی پی مورگان تا سال 2022 بزرگترین وام دهنده صنعت سوخت های فسیلی در جهان است. جی پی مورگان چیس یک بانک جهانی و بانک متولی محسوب می شود.

در سپتامبر 2022، JPMorgan Chase با راه اندازی یک حساب جاری مبتنی بر برنامه تحت نام تجاری Chase وارد بازار بانکداری خرده فروشی بریتانیا شد. دفتر مرکزی جی پی مورگان چیس در نیویورک، نیویورک، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. JPMorgan Chase دارای ارزش بازار 488.4 میلیارد دلار و دارایی کل 3684 میلیارد دلار است.

6) گروه مالی میتسوبیشی YFG

بزرگترین بانک های دنیا

گروه مالی میتسوبیشی YFG بزرگترین شرکت هلدینگ بانکی و شرکت خدمات مالی ژاپن با مجموع دارایی های 3.1 تریلیون دلار است و یکی از 10 بانک بزرگ جهان در سال 2022 است. دفتر مرکزی آن در چیودا، توکیو، ژاپن قرار دارد.

میتسوبیشی YFG در سال 2016 حدود 2.459 میلیارد دارایی داشت. اکنون ارزش بازار میتسوبیشی UFG 111.6 میلیارد دلار و کل دارایی آن 3.1 تریلیون دلار است.

7) بانک BNP Paribas

بزرگترین بانک های دنیا

BNP Paribas بزرگترین گروه بانکی بین المللی در فرانسه است. این بانک به عنوان بزرگترین بانک اروپا و هفتمین بانک بزرگ جهان در سال 2022 با مجموع دارایی 3080 میلیارد دلار شناخته می شود. علاوه بر این، دفتر مرکزی BNP Paribas در پاریس است و بیش از 202500 کارمند دارد.

این بانک در 72 کشور در پنج قاره فعالیت می کند. شرکت BNP Paribas در سال 2000 با ادغام بانک ملی پاریس (به اختصار BNP) و بانک Paribas ایجاد شد. اگرچه هویت شرکتی آن به زمان ایجاد آن به عنوان بانک ملی فرانسه در سال 1848 برمی گردد. ارزش بازار: BNP Paribas 93.3 میلیارد دلار است.

8) HSBC

بزرگترین بانک های دنیا

HSBC یک بانک سرمایه گذاری چند ملیتی بریتانیایی است. این بانک به عنوان یکی از 10 بانک بزرگ جهان در سال 2022 و دومین بانک در اروپا با مجموع دارایی های 2984 تریلیون دلار آمریکا شناخته شده است.

دفتر مرکزی آن در لندن واقع شده است. HSBC ریشه در هنگ کنگ، انگلستان دارد و شکل فعلی آن در لندن تأسیس شده است تا از شرکت بانکداری هنگ کنگ و شانگهای فعالیت کند.

  مزایای یک سبک زندگی مینیمال

به عنوان یک هلدینگ گروه جدید در سال 1991، نام آن از حروف اول شرکت گرفته شده است. شرکت بانکداری هنگ کنگ و شانگهای در سال 1865 شعبه هایی را در شانگهای افتتاح کرد و اولین بار در سال 1866 به طور رسمی ثبت شد.

HSBC تقریباً 3900 دفتر و تقریباً 38 میلیون مشتری در 65 کشور در سراسر آفریقا، آسیا، اقیانوسیه، اروپا و آمریکا دارد. همچنین بر اساس اندازه گیری های جامع مجله فوربس، تا سال 2014 ششمین بانک عمومی بزرگ جهان بود. از منظر هیئت بین المللی، ثبات مالی این بانک از نظر سیستمی حائز اهمیت است. دفتر مرکزی این بانک در لندن واقع شده است. ارزش بازار HSBC 219.2 میلیارد دلار و کل دارایی آن 2984 میلیارد دلار است.

9) بانک آمریکا

بزرگترین بانک های دنیا

بانک آمریکا یک بانک سرمایه گذاری چند ملیتی آمریکایی و شرکت هلدینگ خدمات مالی است. این بانک در سانفرانسیسکو تأسیس شد و در سال 1998 بانک ملی شارلوت آن را در اختیار گرفت و شکل فعلی خود را به خود گرفت. این بانک پس از جی پی مورگان چیس، دومین موسسه بانکی بزرگ آمریکا و یکی از 10 بانک بزرگ جهان در سال 2022 است.

کل دارایی بانک آمریکا 2.8 تریلیون دلار و ارزش بازار آن 379.2 میلیارد دلار است. دفتر مرکزی آن در شارلوت، کارولینای شمالی قرار دارد. بانک آمریکا یکی از چهار موسسه بانکی بزرگ در ایالات متحده است.

همچنین در رقابت مستقیم با جی پی مورگان چیس، سیتی گروپ و ولز فارگو، تمامی بانک های ایالات متحده حدود 10.73 درصد از سپرده ها را اداره می کنند. همچنین، خدمات مالی اصلی آن حول محور بانکداری تجاری، مدیریت پول و بانکداری سرمایه گذاری می چرخد. بیش از 200 هزار کارمند در این بانک مشغول به کار هستند. ارزش بازار بانک آمریکا 279.2 میلیارد دلار و کل دارایی آن 2820 میلیارد دلار است.

10) بانک اعتبار کشاورزی

بزرگترین بانک های دنیا

Credit Agricole یک گروه بانکی بین المللی فرانسوی و بزرگترین موسسه مالی تعاونی در جهان است. این بانک سومین بانک بزرگ اروپا و دومین بانک بزرگ فرانسه و یکی از 10 بانک بزرگ جهان در سال 2022 است.

دفتر مرکزی این بانک در شهر مونترو فرانسه قرار دارد. ارزش بازار این بانک 52.1 میلیارد دلار و کل دارایی آن 2278 میلیارد دلار است.

2022-08-19 15:00:22

دیدگاهتان را بنویسید