بریتانیا در آستانه رکود است

شاخص تولید تولید ناخالص داخلی در ماه آوریل 0.3 درصد کاهش یافت. کارشناسان انتظار داشتند که اقتصاد در ماه آوریل به طور متوسط ​​0.1 درصد رشد کند. به هر حال، این اولین بار از ژانویه سال گذشته است که تمام بخش های اصلی اقتصاد بریتانیا آنها به کاهش تولید ناخالص داخلی کمک کردند.

انتظار می رود بانک انگلستان برای پنجمین بار متوالی نرخ بهره بین بانکی را در روز پنجشنبه افزایش دهد. بر اساس پیش بینی بانک مرکزی، تا پایان سال شاخص تورم از 10 درصد عبور می کند و کشور وارد دوره رکود اقتصادی می شود.

کنفدراسیون صنعت بریتانیا روز دوشنبه با صدور بیانیه ای از دولت بوریس جانسون خواست تا تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از خطر رکود اقتصادی اتخاذ کند. در این بیانیه آمده است: کمتر از 40 روز مانده به تعطیلات تابستانی مجلس، دولت شمارش معکوس را برای انجام اقدامات لازم آغاز کرده است.

در این راستا، کنفدراسیون صنایع بریتانیا چشم انداز رشد اقتصادی خود را در بریتانیا کاهش داده است. بر اساس چشم انداز این موسسه بریتانیایی، شاخص تولید ناخالص داخلی در بهترین حالت به جای 5.1 درصد به 3.7 درصد خواهد رسید و در سال آینده به جای 3 درصد، تنها 1 درصد خواهد بود.

تونی دانکر، مدیر کل کنفدراسیون صنایع بریتانیا، گفت: ما انتظار داریم که اقتصاد تقریباً راکد باشد. زمان زیادی از شروع رکود نمی گذرد و این اتفاق خواهد افتاد.

اکونومیست هفته گذشته در گزارشی نوشت که وضعیت اقتصادی کنونی بریتانیا یک بحران مزمن است که با خروج این کشور از اتحادیه اروپا تشدید شده است. این نشریه می افزاید: بریتانیا در 15 سال عدم اطمینان گیر کرده است. این کشور تمایل دارد خود را مکانی پویا و بازار آزاد ببیند، اما اقتصاد آن از بسیاری از ثروتمندترین کشورهای جهان عقب است.

  امروز 11 ژوئن 1401

به گزارش اکونومیست، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا وضعیت اقتصادی این کشور را بدتر کرده است. سرمایه گذاری تجاری کمتر از زمان رفراندوم است. از پایان سال 2020، شرکت هایی که با اتحادیه اروپا تجارت می کنند، با افزایش بوروکراسی، تاخیر در گمرک و مالیات های بالاتر مواجه خواهند شد. در سه ماهه آخر سال 2021، بریتانیا 16 درصد کمتر از پایان سال 2019 صادرات داشته است، در حالی که تجارت جهانی کالا نزدیک به 6 درصد رشد داشته است.

سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) هفته گذشته اعلام کرد که تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سال جاری 3.6 درصد رشد خواهد کرد که ضعیف ترین پیش بینی برای سال 2023 در میان تمام کشورهای گروه 20 است.

ریشی سوناک، وزیر دارایی بریتانیا در واکنش به آخرین آمار اعلام کرد که این کشور در مقابله با ضربه ناشی از افزایش تورم و تأثیرات تهاجم روسیه به اوکراین تنها نیست. او گفت: «کشورها در سراسر جهان با کاهش رشد اقتصادی مواجه هستند و بریتانیا از این چالش ها مصون نیست.

بریتانیا در آستانه رکود است

وزیر بازرگانی انگلیس همزمان با شکسته شدن رکورد قیمت سوخت در این کشور از شرکت های نفتی خواست حداکثر توجه به رانندگان را داشته باشند. دولت انگلیس که بر هر لیتر سوخت فروخته شده در این کشور حدود 80 پنس مالیات وضع می کند، ماه گذشته تصمیم گرفت 5 پنس کسر کند. کارشناسان معتقدند این تصمیم قطره ای در اقیانوس است.

بر اساس مطالعات، وضعیت بد اقتصادی به دغدغه روزانه نیمی از بریتانیایی ها تبدیل شده است و بخشی از مردم به امتناع از خوردن یا کاهش وعده های غذایی روی آورده اند.

  نماز عید سعید فطر در دانشگاه تهران اقامه می شود

دیدگاهتان را بنویسید