برنامه دولت کاهش ارز به 4200 تن است

رئیس اتحادیه سراسری پرورش دهندگان طیور گوشتی گفت: دولت در نظر دارد ارز 4200 تومانی را از نهادهای دامپروری حذف و ارز نیمایی را جایگزین آن کند.

برنامه دولت کاهش ارز به 4200 تن است

غلامحسین جعفری گفت: زمزمه های لغو ارز ترجیحی برای واردات مواد اولیه دام در دولت زمزمه می شود اما هنوز این موضوع به صورت رسمی به اصناف اعلام نشده است.

وی افزود: ارز نیمایی جایگزین ارز 4200 تومانی برای واردات خوراک دام می شود. این امر قطعا قیمت مرغ و تخم مرغ را افزایش می دهد. دولت اعلام کرده است برای جبران افزایش قیمت این کالاها ابتدا یارانه نقدی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد و تا چند ماه دیگر کالا در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

طبق قانون مجلس، ماهانه برای هر نفر چند کالای اساسی مانند مرغ، تخم مرغ، روغن و پنیر در نظر گرفته شده است. مردم باید از شهریور 1400 این مبلغ را با کالابرگ با همین قیمت خریداری کنند که اگر مردم بیشتر از این سهمیه خرید کنند باید به قیمت بازار هزینه کنند.

تولید کاهش خواهد یافت

رئیس اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی گفت: با حذف ارز ترجیحی مواد اولیه دام، انتظار کاهش مصرف و به تبع آن کاهش تولید را داریم. در حال حاضر حدود 120 میلیون جوجه یکروزه در ماه تولید می شود و معتقدیم در صورت افزایش قیمت، تولید جوجه یکروزه به کمتر از 100 میلیون در ماه می رسد.

قیمت مرغ چنده؟

جافری در خصوص قیمت مرغ با حذف ارز مواد اولیه گفت: قبل از جنگ روسیه و اوکراین، قیمت هر کیلوگرم مرغ بین 65 تا 70 هزار تن پس از لغو ارز ترجیحی مواد اولیه پیش بینی شده بود، اما با جنگ روسیه و اوکراین و افزایش قیمت کالاها در بازارهای جهانی. «و نقص آن این است که قیمت مرغ داخلی بیش از حد انتظار افزایش می‌یابد.

  در مورد آفانتازیا چه می دانید؟

وی افزود: برای جلوگیری از ضرر تولیدکنندگان با حذف ارز ترجیحی برای واردات مواد اولیه، از دولت خواسته ایم از محل منابع صندوق حمایت از طیور، تسهیلات ارزان قیمت در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید