برخورد گشت هوایی تایوان با جنگنده های چینی

وزارت دفاع تایوان بعدازظهر شنبه به وقت تهران اعلام کرد که چهار فروند هواپیمای نظامی چین آنها در جنوب غربی این جزیره و منطقه شناسایی پدافند هوایی در حال پرواز بودند.

به گزارش وب سایت «تایوان فاکس»، وزارت دفاع جزیره تایوان اعلام کرد که این هواپیمای چینی متشکل از دو فروند جنگنده «جی-16»، یک فروند جنگنده ضد زیردریایی «ی-8» و یک فروند هواپیمای شناسایی است.

بر اساس این گزارش، منطقه شناسایی پدافند هوایی منطقه‌ای است که توسط یک کشور اعلام می‌شود تا برخلاف حریم هوایی که در قوانین بین‌المللی تعریف شده است، هواپیماهای خارجی را که به آن نزدیک می‌شوند، شناسایی، مکان‌یابی و کنترل کند.

به گفته این وزارتخانه، تایوان در واکنش به ماموریت جت های چینی، چندین جت جنگنده خود را به عنوان مأموریت رهگیری و گشت هوایی، ارسال هشدارهای رادیویی و استقرار سامانه های موشکی ضد هوایی برای ردیابی هواپیماهای جنگی چینی در منطقه، راه اندازی کرد.

به دنبال افزایش تعداد حملات هواپیماهای نظامی چین به تایوان در چند سال گذشته، اخیرا گزارشی از این پروازها منتشر کرده است. بیشترین ورود روزانه هواپیماهای چینی به منطقه شناسایی پدافند هوایی، 56 فروند هواپیما در یک روز است.

اخیراً وزارت دفاع تایوان اعلام کرد که پنج فروند هواپیمای نظامی چینی از جمله یک فروند فرود آواکس وارد منطقه شناسایی دفاع هوایی جنوب غربی جزیره شده است.

    رویارویی گشت هوایی تایوان با جنگنده های چینی

پکن تایوان را بخشی از خاک چین می داند و اقدامات آمریکا و فروش تسلیحات به تایوان را نقض حاکمیت این کشور و مغایر با سیاست “چین واحد” می داند. دولت ایالات متحده اخیراً لایحه ای را برای صدها میلیارد دلار در بودجه نظامی ایالات متحده امضا کرد که بخش قابل توجهی از آن به مقابله با چین و حمایت از تایوان اختصاص یافت.

  هیولاهایی که دیگر با ما نیستند

ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) اخیرا گفت که چین از نزدیک درگیری روسیه در اوکراین را زیر نظر دارد و این بر محاسبات رهبران پکن در مورد تایوان تأثیر می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید