برج طغرل; راهنمای جاده ابریشم

در کنار آرامگاه ابن بابویه در این شهر، برج خشتی 900 ساله ای سر به فلک کشیده گوشه ای از تاریخ ایران را در گوشه دل او جای داده است. این برج در زمان سلجوقیان و احتمالاً در زمان انتقال پایتخت از نیشابور به ری به دستور طغرل باک ساخته شده است. او بنیانگذار سلسله سلجوقیان است و از این رو به این نام شناخته می شود.

یکی از نقاط دیدنی و جاذبه های تاریخی استان تهران برج طغرل در شهر ری است که قدمت آن به 9 قرن می رسد. این برج آجری زیبا در قسمت شرقی بقعه تاریخی ابن بابویه یا شیخ صدوق در خیابان ابن بابویه شهرری قرار دارد و قدمت آن به دوران سلجوقیان می رسد.

مقبره طغرل یا علمای سلجوقی؟

در مورد برج طغرل نظرات و بحث های زیادی بیان شده است. برخی این مکان را برج خلیفه یزید می نامند. برخی بر این باورند که این مقبره طغرل باک از سلجوقیان است، اما در روایات آمده است که سلطان طغرل باک در این شهر درگذشته و آرامگاه او هنوز در آنجا است.

به گفته قزوینی، رازی طغرل در ری درگذشت و در قبرستانی با تزئینات فراوان به خاک سپرده شد. از این رو می توان از آن به عنوان آرامگاه خانوادگی سلجوقیان یاد کرد.

مورخ مشهور ترک; فرک شومر نیز معتقد است که تشییع جنازه طغرال در همین مکان است. برخی دیگر این مکان را مدفن خلیل سلطان پسر تیمور لنگ و همسرش شادالملک در قرن پانزدهم می دانند، اما در برخی کتاب های تاریخی گروهی این بنا را به فهرالدوله دیلمی نسبت می دهند.

  زندگینامه و تاریخ ایران درودی; بانوی نور و کریستال

محمد محیط طباطبایی معتقد است که این بنا متعلق به ابراهیم حواس بوده و خود وی در سال ۱۳۷۱ پس از مرگ در کنار این برج و در گوشه شمالی آن به خاک سپرده شده است. سیاحان نیز در سفرنامه های خود از این برج به عنوان یادگاری از دوران سلجوقی یاد می کنند. اما خبری از مقبره طغرل نیست.

سید محمد محیط طباطبای معتقد است که این برج نه تنها آرامگاه طغرل سلجوقی و مادرش است، بلکه زیارتگاه بسیاری از علما و علمای سلجوقی است و این مقبره برای حفاظت از آنان ساخته شده است.

طغرل کولا

ساعت آفتابی 20 متری

یکی از ویژگی های جالب و منحصر به فرد برج 20 متری طغرال استفاده از آن به عنوان یک ساعت آفتابی عظیم است. در اطراف این برج 24 ترک وجود دارد. در بالای هر ترک چهار نیم دایره وجود دارد و هر نیم دایره نشان دهنده یک ربع ساعت است. یک ساعت پس از طلوع آفتاب، کنگره کاملا روشن شد.

به همین ترتیب دو کنگره بعد از دو ساعت و سه کنگره بعد از سه ساعت روشن می شود. تا لحظه ای که خورشید در نصف النهار منطقه و در بالاترین ارتفاع خود در افق قرار دارد. در غروب خورشید، ساعت با نور ماه کار می کند که در شب توسط نجوم تشخیص داده می شود.

تهویه برای جلوگیری از پوسیدگی برج

یکی از ویژگی های جالب برج طغرل انعکاس صدا در فضای داخلی آن است. این برج دارای دو در هلالی شکل است و در داخل آن فضای مدور قرار دارد که نقطه مرکزی این بنا محل سخنرانی بزرگان و پادشاهان بوده است. مرکز برج به گونه ای است که با قرار گرفتن در آن پژواک ایجاد می شود. انگار چند بلندگو جلوی اسپیکر قرار دارد و حتی صدای بیرون از درب ورودی پخش می شود.

  قیمت بیت کوین امروز 1401/02/01

این ویژگی برج به دلیل فضاهای خالی مربع شکلی است که در اطراف دیوار داخل برج وجود دارد. این حفره ها صدا را بازتاب می دهند، تهویه می کنند و از پوسیدگی برج جلوگیری می کنند.

طغرل کولا

راهنمای جاده ابریشم

کاربرد دقیق برج طغرل مشخص نیست. اما همانطور که اشاره کردیم ممکن است یکی از کاربردهای این برج تعیین زمان بوده باشد. کاربرد دیگری که به برج طغرل نسبت داده می شود، روشن کردن آتش بر روی آن و راهنمایی مسافران در مسیر جاده ابریشم در شب های تاریکی است که از خراسان به ری می آیند.

یکی دیگر از کاربردهای این برج رصدخانه ای است که سقف آن برای نجوم استفاده می شد و گفته می شود برج رصدی در جاده ابریشم بوده است. بر دیوار بیرونی برج دری چوبی به نام بدرو و در داخل آن راه پله ای قرار دارد که راه گذری به پشت بام این برج برای رصد و نجوم بوده است. این پلکان و بادگیر در دوره قاجار تخریب شده است.

مشخصات معماری

برج طغرل به مساحت 48 متر مربع به شکل استوانه با آجر و آجر و به سبک معماری رازی ساخته شده است. در گذشته بر بالای این برج مانند برج های زمان خود گنبدی مخروطی شکل وجود داشت که اکنون وجود ندارد. ارتفاع فعلی این برج بدون احتساب این گنبد حدود 20 متر است.

دیوارهای بالای چهار متر توخالی است و در وسط آن راه پله ای قرار دارد که درب آن در ضلع شمالی بنا به همان ارتفاع است که محل اتصال قسمت پایین و بالایی برج است. . خالی بودن دیوارهای بالایی به استحکام بنا کمک می کند و مصالح سفالی به کار رفته در برج که از زاج، خاک و سفیده تخم مرغ ساخته شده است نیز استحکام آن را افزایش می دهد.

  ویدئو/ گوگل چگونه هر چیزی را که ما می خواهیم جستجو می کند؟

چگونه به برج طغرل تهران برویم؟

مترو: برای خروج از ایستگاه مترو ری از خط 1 مترو که به بهشت ​​زهرا می رود استفاده کنید، می توانید جلوی درب خروجی سوار تاکسی و اتوبوس شوید و در ورودی طغرل پیاده شوید.

خودرو شخصی: از بزرگراه امام علی (ع) به شهر ری بروید. از خروجی اتوبان ابن بابویه وارد خیابان تقی پور شوید تا سمت راست برج طغرل را پیدا کنید.

این برج دارای دو ورودی در ضلع شمالی و جنوبی است که می توانید از دروازه شمالی وارد شده و در نیمه اول سال تا ساعت 18:00 (18:00) و در نیمه دوم سال تا ساعت 16 از آن بازدید کنید. 00 (16:00). ).

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید