برجستگی روی پوست چه علائمی دارد؟

توده ها و توده هایی که طبیعی نیستند و ممکن است در ابتدا از آنها بترسید، ممکن است یک روز از خواب بیدار شوید و متوجه برجستگی هایی در زیر یا روی پوست خود شوید.

باید بدانید که توده ها انواع مختلفی دارند و گاهی اوقات می توانند بسیار خطرناک باشند و باید به پزشک مراجعه کنید. در زیر شما را با این عیوب پوست آشنا می کنیم:

توده ها و برجستگی های روی پوست چگونه به نظر می رسند؟

کلوئید برآمدگی ناشی از اسکار است که از روی زخم عبور می کند. آنها می توانند در هر جایی ظاهر شوند، اما بیشتر روی پرده گوش، شانه ها، قسمت بالایی پشت یا گونه ها دیده می شوند. اگر این برجستگی‌ها شما را آزار نمی‌دهند، می‌توانید آنها را به حال خود رها کنید، اما اگر بیش از حد بزرگ هستند یا خارش دارند، باید به دنبال درمان باشید.

کیست های پوستی

این کیسه های کوچک گوشت، پروتئین نرم و پنیر مانند، زیر پوست شما و پر از کراتین هستند. این برجستگی‌های با رشد آهسته زمانی ظاهر می‌شوند که فولیکول مو یا غده چربی مسدود یا آسیب دیده باشد. اکثر کیست های پوستی خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و نیازی به درمان ندارند. مگر اینکه صدمه ببینی یا مورد آزار و اذیت قرار بگیری. بهتر است پزشکتان آنها را معاینه کند.

خیر

موارد زیادی وجود دارد که می تواند باعث کهیر شود. آلرژی، عفونت، آفتاب، ورزش، استرس یا بیماری برخی از آنها هستند.

برآمدگی ها از نظر اندازه متفاوت هستند و می توانند با هم ادغام شوند و برآمدگی های بزرگتری را تشکیل دهند. کهیر اغلب در عرض یک روز ناپدید می شود، اما کهیر جدید ممکن است با ناپدید شدن کهیر قدیمی دوباره ظاهر شود. اگر می دانید علت کهیر شما چیست، از آن اجتناب کنید. یک حوله یا دوش خنک می تواند موارد خفیف را کاهش دهد.

  طرز تهیه سالاد مرغ رژیمی با سس بالزامیک

تورم غدد لنفاوی

این غدد کوچک در گردن، زیر بغل یا کشاله ران، غدد لنفاوی نامیده می شوند و بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند.

هنگامی که با عفونت مبارزه می کنید، ممکن است به اندازه توده هایی مانند نخود فرنگی یا بزرگتر متورم شوند و پس از بهبودی کوچک شوند، اما اگر به مدت دو هفته یا بیشتر متورم شده باشند یا در نزدیکی ترقوه بلند شده باشند یا پوست روی آنها قرمز باشد. . به دکترت بگو همه اینها اگر با کاهش وزن، تعریق شبانه، تب یا خستگی همراه باشند، می توانند علائم سرطان باشند.

بیا دیگه

تقریباً همه بزرگسالان خال دارند. لکه های گرد صاف یا کمی برجسته، که در رنگ های زیادی (اغلب
قهوه ای یا سیاه) موجود است. لازم نیست بیشتر اوقات نگران آنها باشید، اما اگر اندازه، شکل یا رنگ آنها تغییر کند، می تواند نشانه سرطان پوست باشد و باید به پزشک مراجعه کنید.

لیپوم یا غده چربی زیر پوست

اگر توده چربی گرد و متحرک زیر پوست خود دارید، ممکن است لیپوم باشد. این توده ها چرب و نرم، خمیری یا لاستیکی هستند. آنها معمولا روی گردن، شانه ها، پشت یا بازوها ظاهر می شوند. پزشک تنها با مشاهده یا احساس آن می تواند آن را تشخیص دهد.

اکثر آنها بی ضرر هستند، اما اگر نگران هستید، پزشک ممکن است آنها را با تزریق استروئید، لیپوساکشن یا جراحی درمان کند. لیپوم هایی که به سرعت یا دردناک رشد می کنند می توانند سرطانی باشند، بنابراین حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع: خراسان

  شیدایی برای زیبایی حتی پشت ماسک

دیدگاهتان را بنویسید