برای دومین بار یک زن رئیس جمهور هند شد

از جانب هند بارها، پس از دور سوم شمارش آرا در انتخابات ریاست جمهوری دراپادی مورمو از هند از مرز 50 درصد عبور کرد و در نبرد ریاست جمهوری در برابر یاشوانت سینها، نامزد مخالف حزب حاکم، با اختلاف زیادی پیروز شد.

از 3219 رای معتبر شمارش شده تاکنون، مورمو 2161 رای و سینها 1058 رای را کسب کرده است.

قراره امروز باشه هند به عنوان پانزدهمین رئیس جمهور آن انتخاب شد این رقابت بین دراپادی مورمو، نامزد NDA به رهبری BJP و یاشوانت سینها، نامزد مشترک مخالفان برگزار شد. پیش از این، نظرسنجی ها نشان می داد که پارلمان هند به دراپادی مورمو، نامزد حاکم BJP برای رسیدن به بالاترین مقام قانون اساسی کشور علاقه دارد.

دراپادی مورمو، فرماندار سابق جارکند، اولین رئیس جمهور قبیله ای هند و دومین رئیس جمهور زن این کشور خواهد بود.

همه نمایندگان مجلس نمایندگان و نمایندگان مجلس نمایندگان در سراسر کشور بین ساعت 10 صبح تا 5 بعد از ظهر با 31 کرسی، از جمله مجلس پارلمان و 30 مرکز در مجالس ایالتی، به جانشین رام نات کوویند رأی دادند. از 736 رای دهنده متشکل از 727 نماینده پارلمان و 9 نماینده مجلس نمایندگان که توسط کمیسیون انتخابات برای رای دادن در مجلس نمایندگان پذیرفته شده اند، 728 رای دهنده رای دادند. مجموع مشارکت در مجلس 98.91 درصد بوده است.

برای دومین بار یک زن رئیس جمهور هند شد

مورمو 64 ساله اولین آدیواسی و دومین زنی است که اولین شهروند کشور و فرمانده عالی نیروهای مسلح هند شد. مورمو برای دو دوره در سال‌های 2000 و 2004 به عضویت مجمع اودیشا انتخاب شد و از سال 2000 تا 2004 به عنوان وزیر در دولت ائتلافی BJD-BJP وزیر ارشد نوین پاتنیک خدمت کرد. او در سال 2015 به عنوان اولین فرماندار زن جارکند سوگند یاد کرد.

  قتل افسر پلیس تحت تعقیب توسط دزد

بلافاصله پس از اینکه امتیاز مورمو از نیمه عبور کرد، سینها در توییتر به او بابت این برد تبریک گفت. او نوشت: «من به همشهریانم می‌پیوندم و پیروزی دروپادی مورمو در انتخابات ریاست‌جمهوری 2022 را تبریک می‌گویم. هند امیدوار است که به عنوان پانزدهمین رئیس جمهور جمهوری، او بدون ترس یا لطف به عنوان نگهبان قانون اساسی عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید