برای جلوگیری از آلزایمر اسفناج بخورید

شاید بسیاری از ما شخصیت کارتونی معروف «ملوان زباله» را به یاد بیاوریم. شخصیتی کارتونی که در ایران به «ملوان زباله» و در کشورهای دیگر به «پوپی» معروف است و این ویژگی این شخصیت کارتونی به دلیل مصرف اسفناج قوت می گیرد.

طبق گزارشی از این شخصیت کارتونی، خوردن اسفناج به عنوان یک ملوان “زباله” نه تنها شما را قوی تر می کند. همچنین از شما در برابر خطر “زوال عقل” محافظت می کند.

بر اساس این گزارش، محققان دریافته اند افرادی که دارای سطوح بالای آنتی اکسیدان هستند کمتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل هستند. اکنون کارشناسان می گویند فوایدی که ما در مورد آن صحبت می کنیم از ترکیبات فراوان موجود در اسفناج و سبزیجات برگ دار ناشی می شود.

لوتئین و زآگزانتین دو ترکیب آنتی اکسیدانی هستند که به وفور در سبزیجات برگ دار و همچنین در نخود فرنگی یافت می شوند.

دکتر می بایدون، متخصص سالمندی در مؤسسه ملی سلامت در ایالات متحده گفت: «افزایش عملکرد شناختی افراد یک چالش مهم بهداشت عمومی است. آنتی اکسیدان ها می توانند از مغز در برابر “استرس اکسیداتیو” محافظت کنند که می تواند به سلول ها آسیب برساند.

در این مطالعه که توسط دکتر بیدون و همکارانش انجام شد، نتایج در مجله نورولوژی منتشر شد. از 7000 آمریکایی نمونه خون گرفته شد.

تمامی شرکت کنندگان حداقل 45 سال سن داشتند و در ابتدای مطالعه تحت معاینه فیزیکی و مصاحبه قرار گرفتند. سپس به مدت 16 سال تحت نظر قرار گرفتند تا متخصصان بتوانند میزان “زوال عقل” آنها را زیر نظر بگیرند.

  بیوگرافی مهلاکا ملاح; مادر طبیعت ایران مرد

شرکت کنندگان بر اساس میزان آنتی اکسیدان های لوتئین، زآگزانتین و “بتا کریپتوسانتین” در خونشان به سه گروه تقسیم شدند.

محققان دریافتند که به ازای هر 15.4 میکرومول افزایش سطح لوتئین و زآگزانتین، خطر ابتلا به زوال عقل هفت درصد کاهش می یابد. با این حال، به ازای هر 8.6 میکرومول افزایش “بتا کریپتوسانتین”، خطر ابتلا به زوال عقل 14٪ کاهش می یابد.

دکتر بایدن گفت، با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا آنتی اکسیدان ها واقعا می توانند از مغز در برابر زوال عقل محافظت کنند، مورد نیاز است. ده ها مطالعه نشان داده اند که رژیم های غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد. این بیماری 944000 شهروند بریتانیایی و 6.5 میلیون آمریکایی را مبتلا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید