“بدون رزرو”؛ در ستایش هویت ایرانی

426116 202 خبر مرکزی

سهراب صباغیان| سینمای ایران هر سال فیلم هایی با مضامینی می سازد که بیانگر هویت و فرهنگ ایران است. فیلم هایی که باید فرهنگ بومی ایران را ارائه و ستود. ساخت چنین فیلم هایی در سینمای ایران یک موضوع استراتژیک است.

ایران هویت فرهنگی متفاوتی با غرب دارد و از این رو مدیران فرهنگی خود را موظف به ترویج این فرهنگ در رسانه های جریان اصلی کشور یعنی سینما و تلویزیون می دانند. به همین دلیل است که سینمای ایران هر سال آثاری تولید می‌کند که بر ارزش‌های ایرانی تاکید دارد و تلاش می‌کند نشان دهد چرا فرهنگ ایرانی ارزشی بسیار بالاتر از فرهنگ غربی دارد.

فیلم بهروز شعیبی امسال بدون قرار قبلی در جشنواره فیلم فجر 1400 این وظیفه را بر عهده گرفت.

بهروز شعیبی مدت ها در سینمای ایران فعالیت داشته است. او سال ها به عنوان دستیار کارگردان و برنامه ریز در سینمای ایران فعالیت کرد و فعالیت خود را در سینمای ایران با یک فیلم تلویزیونی آغاز کرد. این سریال اکران شده است.

شعیبی خیلی زود خود را به عنوان یک بازیگر و کارگردان حرفه ای سینما و تلویزیون مطرح کرد و امروزه می توان او را کارگردانی باتجربه دانست که می تواند در سینمای ایران فیلم های مختلفی بسازد.

او بدون انتصاب قبلی، عمدتاً بر نمایش عناصر اسلامی-ایرانی و مقایسه آنها با فرهنگ غربی تکیه دارد. این فیلم با نشان دادن گرمی زندگی و روابط در خانواده های ایرانی و مقایسه آن با سردی روابط غربی، به دنبال این است که نشان دهد چرا فرهنگ ایرانی بهتر از فرهنگ غربی است.

  واکنش شهرام ناظری به چهلمین مهسا امینی + عکس

تاکید شعیبی بر عدم انتصاب بر تفاوت ریشه های فرهنگ ایرانی و غربی است. شعیبی از این عنصر حیاتی در فرهنگ ایرانی به عنوان مهمترین عامل تمایز ایران و غرب در فیلم استفاده می کند و بر عناصر مذهبی تاکید می کند.

عاملی که شور و شوق را در زندگی ایرانیان برانگیخت و آلمان را به کشوری تبدیل کرد که سرما و دوری انسان ها از یکدیگر مهم ترین ویژگی آن است. شعیبی در این فیلم تمام تلاش خود را می کند تا نشان دهد چرا حتی اگر ایرانی با کشورهای غربی ارتباط نزدیکی داشته باشد، نمی تواند کاملاً شبیه آنها باشد.

این فیلم بدون قرار قبلی باید یکی از فیلم های این دوره از جشنواره باشد که سعی کرده موضوع تمایز فرهنگی ایران و غرب را در قالب یک فیلم به نمایش بگذارد.

بازیگران فیلم “بدون ملاقات مقدماتی”

پگا آهنگرانی، مصطفی زمانی، صابر ابر، الهام کردا، امین میری، حامی ترابی، رضا صابری

خلاصه ای از فیلم “بدون هماهنگی قبلی”

این فیلم یک فیلم اعلام نشده درباره دختری به نام یاسمن است که سال ها بعد به دلیل مرگ پدرش به همراه پسرش به ایران بازگشت. به وصیت پدرش به مشهد رفت و در آنجا با پدرش آشنا شد.

منبع: بلیط سینما

دیدگاهتان را بنویسید