با نوشیدن کدام چای لاغر می شویم؟!

422750 349 خبر مرکزی

چای دارای خواص درمانی است و دومین نوشیدنی پرمصرف در جهان است. مطالعات نشان می دهد که چای نیز نقش مستقیمی در کاهش وزن دارد.

چای حاوی کاتچین است که می تواند با تحریک بدن برای سوزاندن سریعتر چربی و سوزاندن کالری بیشتر، متابولیسم را افزایش دهد.

کاتچین ها یک ترکیب گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی قوی هستند. چای سرشار از چهار کاتچین است: اپی کاتچین (EC)، اپی گالوکاتچین (EGC)، اپی کاتچین گالات (ECG) و اپی گالوکاتچین گالات (EGCG). از این چهار، EGCG رایج ترین است و بیشترین کمک را به ارتقای سلامت می کند.

چای انواع مختلفی دارد و انواع سنتی آن یعنی چای سبز، سیاه و سفید از برگ های خشک گیاه کاملیا سیننسیس به دست می آید. طعم و خواص بی نظیر چای به دلیل تفاوت در فرآوری، موقعیت جغرافیایی و گونه های گیاهی است. به همین دلیل، برخی از چای ها ممکن است برای کاهش وزن مناسب تر باشند.

در این مقاله چهار مورد از بهترین چای های موثر در کاهش وزن و چربی را به شما معرفی می کنیم:

1) چای سبز: مطالعه ای که روی حدود 1200 مرد و زن تایوانی انجام شد نشان داد افرادی که به مدت بیش از 10 سال در روز دو فنجان چای سبز می نوشند، دور کمر و چربی بدنشان کمتر است. مزایای چای سبز برای افزایش کالری سوزی به دلیل وجود کافئین و EGCG است. کافئین همراه با EGCG برای کاهش وزن مورد نیاز است.

طبق تحقیقات، چای سبز تنها در صورتی می تواند باعث کاهش وزن شود که با 80 تا 300 میلی گرم کافئین در روز ترکیب شود. با مصرف سه فنجان چای سبز دم کرده می توانید 300 میلی گرم EGCG دریافت کنید.

  رنگ سال 2022 ارائه شد

۲) چای ترش: چای ترش از برگ های گیاه هیبیسکوس تهیه می شود و حاوی کاتچین EGCG است. عصاره هیبیسکوس به شما کمک می کند وزن سالمی داشته باشید. همچنین در درمان فشار خون بالا و کلسترول موثر است.

3) چای سفید: چای سفید نسبت به سایر چای ها طعم ملایم و شیرین تری دارد و کمتر فرآوری شده است. بنابراین حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان های ضد التهابی و EGCG است که باعث چربی سوزی و کاهش وزن می شود.

4) چای سیاه: یک مطالعه فصلی نشان داد که مردان و زنانی که سه فنجان چای سیاه در روز می‌نوشیدند وزن کمتری داشتند و کاهش سایز دور کمر نسبت به افرادی که چای سیاه نمی‌نوشیدند آسان‌تر بود.

پلی فنول های موجود در چای سیاه باعث کاهش کالری دریافتی و جذب چربی ها و کربوهیدرات ها می شود.

منبع: everydayhealth

مترجم: الهه جعفرزاده

دیدگاهتان را بنویسید