با حجاب چه چیزهایی را از دست می دهند؟

جامعه 24 – جماران نوشت: استاد ممتاز فقه و اصول حوزه علمیه اصفهان با اشاره به اینکه نهضت حسینی (علیه السلام) یکی از مصادیق بارز امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: در امر به معروف و نهی از منکر بسیار دقت می کنیم. از منکر.» این خوارکننده است و ما به امر به معروف و نهی از منکر خیلی کم نگاه می کنیم

در جامعه امروز ما به قول عزیز شهید مرتضی مطهری امر به معروف و نهی از منکر به موهای دختران و موهای زیبا و یقه و آستین و لباس پسران رسیده است. موضوع آنقدر کم نیست که به چنین موارد جزئی محدود شود. مصداق واقعی امر به معروف و نهی از منکر این است که ما وظایف خود را به خدمتگزاران خود گوشزد کنیم.

مشروح گفتگو با آیت الله شیخ هادی نجفی اصفهانی را در ادامه می خوانید:

_ نگاه ما به امر به معروف و نهی از منکر بسیار تحقیر آمیز است و به امر به معروف و نهی از منکر بسیار کم نگاه می کنیم. در جامعه امروز ما به قول عزیز شهید مرتضی مطهری امر به معروف و نهی از منکر به موهای دختران و موهای زیبا و یقه و آستین و لباس پسران رسیده است. موضوع آنقدر کم نیست که به چنین موارد جزئی محدود شود.

هیچ کس منکر اجبار حجاب برای زنان نیست. حجاب دستور خداوند در قرآن کریم و سنت پیامبر(ص) است. اما اینکه امر به معروف و نهی از منکر را آنقدر کوچک می کنی که مختص «زلف زیبارویان» باشد، معنای بسیار کوچکی از امر به معروف و خواری است. حرکت حسین با عظمتش یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.

  ترجمه تخصصی و نقش آن در ارسال مقاله به مجلات بین المللی

این حرکت مرحوم امام خمینی (ره) در ایران یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است. شما ببینید این جنبش بیش از 60 سال پیش در این کشور چه اتفاقاتی را رقم زد، چه فداکاری هایی برای آن انجام شد و چه شهدایی به حساب آن تقدیم شد. همه اینها از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر است.

_ مصداق واقعی امر به معروف و نهی از منکر این است که وظایف خود را به خدمتگزاران خود گوشزد کنیم. تحت عنوان اینکه این آقایان باید چه کنند و اگر در انجام وظایف و وظایف خود موفق شدند، کاری به این دولت ندارند. بلکه کاری جز انجام وظیفه نکرده اند. اما اگر فرض را بر این بگذاریم که آنها وظایف خود را رها می کنند و عمل می کنند و آنچه را که بر عهده دارند انجام نمی دهند، باید پاسخگو باشند.

این ملت برای حرکتی که امروز به اینجا رسیده است صدها هزار شهید تقدیم کرده است. خانواده شهدا، جانبازان، جان باختگان، تمام خون هایی که ریخته شده و همه سرمایه هایی که به پای این نظام رفته است، دیگر نمی توانیم شاهد اشتباهات آژانس باشیم، آژانس تلاش می کند با محاکمه مدیریت کند. و خطا، نمایندگی نه تنها از انجام وظیفه و عمل خود صرف نظر می کند. از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر امروزه می توان به دزدی، دزدی توسط غارتگران، تضییع حقوق عمومی و تجاوز به بیت المال مسلمین اشاره کرد.


بیشتر بخوانید: قانون هیچ تعریفی از حجاب اسلامی ندارد

  کارگران نمی توانند سرپناه تهیه کنند

_ این را باید به مردم گفت و به کسانی که می خواهند راه را گم کنند و راه نادرست را نشان دهند و خودشان هم می خواهند از این امر به معروف و نهی از منکر فرار کنند تا مردم نظارت بالایی بر آنها نداشته باشند و وجود داشته باشد. شفافیت در اعمال و اعمال نیست، یک چیز را می آموزند و تحت عنوان مصادیق امر به معروف و نهی از منکر به دست و پای غیر معقول می گذارند. یعنی به جای شفاف سازی امور مالی دولت و دستگاه های اجرایی، به جای شفاف سازی حقوق کارگزاران، به جای شفاف سازی پرونده های قضایی و شفاف سازی مستندات تصمیمات دادگاه، آن را به دست و پای خود می گذارند. افراد نامعقول که موهای این دختر پیدا شده است، یا لباس این زن چیست، یا صورت شخص سوم چگونه است، یا این جوان چه لباسی به تن دارد.

_ وظیفه رسانه ها اعم از مطبوعات، رادیو، تلویزیون و فضای مجازی، امر به معروف و نهی از منکر و بیان احکام و مصادیق آنهاست. همان طور که سکوت علمای اسلام در قبال شرع و ظلم جایز نیست، رسانه ها نیز همین حکم را دارند. باید در مورد تقویت اسلام و تبیین احکام اسلام و مقابله با ظلم روشنگری کنند. باید تاکید کرد. در جامعه کنونی ما امتناع هایی داریم که بسیار مهم است. ابتدا باید با این موارد منفی برخورد کنیم.

موهای دختر و لباس پسر نیز در نوع خود منفی است، اما ابتدا باید به کدام منفی پرداخت؟ آیا اختلاس متجاوزان، دزدی دزدان، ظلم ستمگران و دزدی بیت المال را باید دید و حرام کرد یا موهای دختر زیبا و آستین و بند کفش پسر را؟

  هواشناسی ایران امروز 1401/03/31

2022-08-01 06:55:25

دیدگاهتان را بنویسید