با افرادی با شخصیت مرزی آشنا شوید!

جامعه 24- اختلال شخصیت مرزی یکی از انواع اختلالات شخصیتی است که با بی ثباتی در روابط بین فردی، خلق و خو، اهداف، عواطف، احساسات و رفتار مشخص می شود. این اختلال یکی از شناخته شده ترین اختلالات شخصیت بر اساس طبقه بندی DSM است.

فردی که از این اختلال رنج می‌برد، در واقع همیشه روی لبه یک خط یا مرز راه می‌رود و هر لحظه ممکن است به یک طرف مرز بیفتد. این افراد یک لحظه شاد و لحظه ای دیگر به دلیل احساسات ناپایدارشان افسرده هستند. یک لحظه آرام هستند و لحظه ای دیگر جنگ طلب هستند، تغییر سریع احساسات در این افراد کاملاً محسوس است.

هسته اصلی این اختلال ناتوانی این افراد در درک عواطف و احساسات خود و دیگران است، وضعیتی که به آن حالت برزخی می گویند، به این معنا که این افراد نمی توانند احساسی را به طور کامل تجربه کنند و بر اساس آن واکنش نشان دهند. آی تی.

شیوع اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت مرزی در اوایل بزرگسالی، حداقل در سن 18 سالگی شروع می شود و شیوع این اختلال 1.6 درصد گزارش شده است، اما شیوع آن در بیماران روانی بستری در بیمارستان 20 درصد گزارش شده است.

مطالعات نشان می دهد که این بیماری در زنان بیشتر از مردان است. همچنین 60 تا 80 درصد زنان مبتلا به این اختلال در دوران کودکی و بزرگسالی مورد آزار جنسی قرار گرفتند. دلیل عصبانیت و گوشه گیری این افراد این است که جدایی و کناره گیری یک استراتژی انطباقی به جا مانده از دوران کودکی آنهاست.

ویژگی های اختلال شخصیت مرزی

روابط ناپایدار، رفتار مخاطره آمیز، مصرف بیش از حد مواد مخدر و الکل، عصبانیت نامناسب و شدید، رفتارهای خود تخریبی مانند خودآزاری و خودکشی (معمولا ساختگی)، احساس پوچی، ترس از رها شدن و تنهایی، خودانگاره ناپایدار و کمبود افکار پارانوئید گذرا از مهم ترین علائم این اختلال است.

  17 مسکن و التهاب دهان

اختلال شخصیت مرزی معمولاً با سایر اختلالات روانی همراه است که شایع ترین آنها عبارتند از افسردگی، اختلال دوقطبی، اختلالات اضطرابی و اختلالات خوردن.

علل اختلال شخصیت مرزی

کارشناسان بر این باورند که ریشه اختلال شخصیت مرزی را باید در عوامل ژنتیکی و مغزی به همراه علل و بحران های اکتسابی در دوران کودکی جستجو کرد، اما نقش تجربیات دوران کودکی به ویژه در سه سال اول زندگی در ابتلا به آن بسیار مهم است. این بیماری

از مهم ترین دلایلی که می تواند منجر به بروز این اختلال در فرد شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد: عدم ثبات مادر به دلایل مختلف، طرد شدن در دوران کودکی، عدم دلبستگی ایمن در دوران کودکی، تعارض بین والدین. تنبیه کودک، بی توجهی به احساسات کودک تجربه آزار جنسی، جسمی و روانی.

علاوه بر این، خطر ابتلا به این اختلال در افرادی که در دوران کودکی به دلیل تلاش برای ابراز هویت و استقلال خود مورد تمسخر قرار گرفته اند، بیشتر است و این افراد در بزرگسالی احساس پوچی عمیقی را تجربه می کنند و سعی می کنند این احساس را با احساس ارزشمندی جایگزین کنند. .


بیشتر بخوانید: افراد با شخصیت نمایشی چه ویژگی هایی دارند؟


ازدواج با فردی که اختلال شخصیت مرزی دارد

ازدواج با فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی بسیار چالش برانگیز و خطرناک است. این فرد در ابتدای آشنایی بسیار هیجان زده می شود و از طرف مقابل خود یک بت تمام عیار می سازد به گونه ای که معتقد است فرد مقابل نیمه دیگر اوست. البته نوع رفتار و واکنش های فرد مبتلا به اختلال شخصیت مرزی با توجه به ویژگی های فردی با یکدیگر متفاوت است.

  عکس/ فروشگاه کوروش در فروردین 1357

این افراد در شرایط مثبت دست به هر کاری می زنند تا طرف مقابل را خوشحال کنند، اما به دلیل احساسات ناپایدار، این فرد پس از مدت کوتاهی از طرف مقابل انتقاد می کند و نه تنها به او احترام نمی گذارد، بلکه به جای عشق پرشور ممکن است از نفرت طرف مقابل رنج می برند.

این افراد در روابط خود آشفته و بی ثبات هستند و برای ازدواج با چنین فردی باید از مشاور کمک بگیرید.

ویژگی های افراد با شخصیت مرزی

چرا جذب افراد مرزی می شوید؟

اگر بارها و بارها عاشق افرادی شده اید که این اختلال را دارند، باید علایق خود را در افراد مورد بررسی مجدد قرار دهید. قلدر زدن مکرر به این افراد نشان می دهد که شما جذب افرادی شده اید که ویژگی های زیر را دارند:

دمدمی مزاج و بی ثبات، عزت نفس پایین، عصبانی و خشن، تکرار خشم و افسردگی در طرف مقابل، به شهرت و بدن شما آسیب می رساند.

تشخیص و درمان اختلال شخصیت مرزی

اگر فردی در طول یک سال 5 یا بیشتر از علائم ذکر شده برای شخصیت مرزی را داشته باشد، به این اختلال تشخیص داده می شود.

کارشناسان معتقدند که درمان روانشناختی برای اختلال شخصیت مرزی بسیار مهم است. اگرچه دارو تجویز می شود، اما درمان اصلی این اختلال نیست، اما افرادی که به تازگی درمان روانشناختی را برای مقابله با علائم اختلال شخصیت مرزی آغاز کرده اند نیز ممکن است با دارو درمان شوند.

برای درمان این اختلال چندین روش درمانی مبتنی بر روانشناسی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

  همایش ملی شرکت های سرمایه گذاری بیمه برگزار می شود

رفتار درمانی مبتنی بر گفتار (DBT): این روش به طور خاص برای اختلال شخصیت مرزی توسعه یافته است و شامل درمان گروهی و فردی می شود.در این روش با استفاده از رویکرد مهارت محور، فرد یاد می گیرد که احساسات خود را مدیریت کند، اضطراب خود را کنترل کند و روابط را بهبود بخشد.

درمان شماتیک با تمرکز بر اختلال شخصیت مرزی: در این روش به بیمار کمک می شود تا نیازهای ناخوشایندی را که باعث پیدایش الگوهای منفی در نگرش او به زندگی، روابط و باورها شده است، شناسایی کند. این درمان به تمرکز بر الگوهای مثبت کمک می کند و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.

آموزش پیش بینی پذیری هیجانی و حل مسئله (STEPPS): این روش 20 هفته طول می کشد و اعضای خانواده، دوستان و مراقبان را به هم متصل می کند. این درمان همراه با سایر روش های درمانی استفاده می شود.

درمان روانپزشکی اختلال شخصیت مرزی: این درمان بر احساسات عاطفی در زمان‌های سخت و با در نظر گرفتن زمینه بین فردی احساسات تمرکز می‌کند. این درمان ممکن است شامل دارو درمانی، گروه درمانی، مربیگری خانواده و درمان فردی باشد.

2022-07-31 08:45:02

دیدگاهتان را بنویسید