بایدن با دست خالی به واشنگتن بازگشت

حسن بهشتی پور به سفر جو اشاره می کند بایدن به منطقه و بررسی این سفر در رسانه های آمریکایی که آن را بی ثمر خواندند، گفت: از ابتدا مشخص بود که موضوع و هدف اصلی این سفر تحویل انرژی مورد نیاز اروپا و آمریکا و آمریکا باید تلاش کند عربستان ترویج تولید نفت بیشتر حالا برای افزایش بی سابقه قیمت نفت و بنزین در انتخابات بعدی که در آبان ماه است فضای بدی را برای دموکرات ها ایجاد کرده است و از طرفی تورم بی سابقه به 9 درصد رسیده که در 40 سال گذشته بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: انتظار می رفت در این سفر آمریکایی ها به عربستان فشار بیاورند اما عربستان عملا نمی تواند بیش از این تولید را افزایش دهد. برای جبران کسری ناشی از تحریم های روسیه در بازار انرژی، سه تا چهار میلیون بشکه نیاز است، اما عربستان کشش این تولید را ندارد. شاید بتواند حداکثر دو میلیون به بازار بیاورد، پس عاقلانه است که آمریکا به سمت معامله با ایران حرکت کند و از لجاجت دست بردارد.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: از سوی دیگر دولت آمریکا به شدت تحت تاثیر لابی صهیونیستی است و به شدت با برجام و توافق ایران مخالف است. از سوی دیگر، شرایط ایران برای لغو تحریم‌ها علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اطمینان از عدم خروج این کشور از برجام، موضوعاتی است که همچنان بین ایران و آمریکا مورد بحث است.

بهشتی پور معتقد است در این شرایط و با این سطح از اختلاف، انتظار توافق ایران و آمریکا بسیار ضعیف است. اگرچه انتظارات ایران درست است، اما امکان تحقق آنها کم است و در حال حاضر فشار صهیونیست ها برای عدم توافق با ایران بیشتر است.

  5 پیش بینی قیمت دلار در سال 1401

وی با بیان اینکه اعتقاد دارد ادامه این روند ایران و آمریکا را به سمت اقدامات شدید سوق می دهد، گفت: موضع اخیر رئیس شورای راهبردی روابط خارجی را باید در این راستا دید. هرچه این تفاوت ها بیشتر باقی بماند، واکنش ها سریع تر خواهد بود. به نظر من، اظهارات اخیر آقای هرازی به طرف آمریکایی هشدار می دهد که چنین فشارهایی نه تنها ایران را در مسیر خود متوقف نمی کند، بلکه آن را به جلو می برد.

این کارشناس مسائل بین الملل در پاسخ به این سوال که در این شرایط آیا باید گفت عملا مذاکرات برجام متوقف شده و توافقی حاصل نمی شود؟ وی گفت: دوشنبه شب آقای امیرعبدالخیان بار دیگر با آقای بورل صحبت کرد و مذاکرات پوتین در تهران می تواند راه را برای برجام باز کند. در دیپلماسی بن بست وجود ندارد، هزاران راه طی نشده است، اما کشورها باید خواهان تغییر باشند.

بایدن با دست خالی به واشنگتن بازگشت

بهشتی پور با توجه به برخی تحلیل ها مبنی بر اینکه روسیه نمی خواهد نفت ایران به صورت رسمی و علنی تا زمستان وارد بازار شود تا بتواند بر اروپا و آمریکا فشار بیاورد، ابراز تاسف از این گونه بحث ها در فضای عمومی و رسانه ای کرد و گفت: متاسفم برای آن ها. چه کسی تحلیل می کند که ما روسی هستیم؟ اگر اینطور باشد، احساس شکستگی می کنم و باور نمی کنم که اینطور باشد. بیان این تحلیل ها در فضای رسانه ای بدون انگیزه علمی مشخص صحیح نیست. ایران با چه استدلالی باید به روسیه باج بدهد؟ یعنی اگر امروز فرانسه و ایتالیا برای سرمایه گذاری در عسلویه بیایند، بگوییم نه، نیایید، نه به شما نفت می فروشیم و نه با شما کار می کنیم؟ آقای صفری معاون اقتصادی وزیر امور خارجه اخیرا اعلام کرد که چندین محموله نفت به یکی از کشورهای اروپایی فروخته ایم و در ازای آن کالا دریافت کرده ایم.

  تاثیر دوش آب سرد در کاهش وزن

وی خاطرنشان کرد: در صورت توافق ایران و آمریکا برای معامله و بازگشت به برجام، نه روسیه و نه سایر کشورهای عضو برجام قادر به جلوگیری از آن نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید