بازیگرانی که با عسگر فرهادی سوپراستار شدند

شاید بتوان بازیگران سینما را به چند دسته تقسیم کرد. بازیگرانی که با حضور در فیلم اول به شهرت رسیدند، گروهی که پس از چندین سال فعالیت ناگهان با فیلم جنبه های دیگر بازیگری خود را نشان دادند و درخشیدند و گروهی دیگر که با وجود سال ها تجربه، مهارت و توانایی نتوانستند در عرصه هنر موفق شوند. آشنایی با همه مردم و رها شدگان

این هنرمندان که با اولین کار خود به شهرت رسیدند یا پس از چندین اثر به شهرت رسیدند، علاوه بر توانایی ها و مهارت های خود، این اتفاق را مدیون کارگردانی هستند که آنها را کارگردانی کرده است.

عسگر فرهادی که در سینمای ایران ملقب به هیچکاک بود، علاوه بر فیلمنامه، برخورد با شخصیت ها نیز نقش بسیار مهمی دارد. شخصیت های منسجم و دراماتیکی که به بازیگر اجازه می دهد ظاهر شود.

برخی از این بازیگران مانند سحر دولتشاهی با آثار عسگر فرهادی معرفی و شناخته شدند، برخی دیگر مانند ساره بیات و امیر جدیدی جنبه های دیگری از بازیگری خود را به نمایش گذاشتند و اکنون به بازیگری مشهور تبدیل شده اند، اما برخی مانند پیمان معادی و شهاب حسینی نیز در سطح بین المللی قرار گرفتند. معروف

بیشترین همکاری با عسگر فرهادی

ترانه علیدوستی را اولین بار در فیلم «من 15 ساله» به کارگردانی رسول صدر عاملی شناختیم.

علیدوستی قبل از همکاری با صدر عاملی در اولین کارش به شهرت رسید، اما همکاری با فرهادی لحظه‌ای متفاوت در کارنامه او بود که به جنبه‌های دیگری از بازیگری این هنرمند منجر شد.

در میان تمامی بازیگرانی که تاکنون در کارهای فرهادی حضور داشته اند، ترانه علیدوستی از پربارترین هاست. او در چهار نمایش «شهر زیبا»، «چهارشنبه سوری»، «درباره الی» و «فروشنده» ایفای نقش کرد و در هر فیلم جنبه متفاوتی از بازی خود را به نمایش گذاشت.

  1401 تیبا از زنجیره تولید سایپا حذف می شود / روند کیفی سایپا ارتقا می یابد

فرهادی در دو نویسنده نقش دارد

فیلم «برای الی» را می توان نقطه عطفی در کارنامه فرهادی در سینما و البته آغاز بازیگری پیمان معادی و مانی حقیقی دانست. فرهادی با این فیلم مانی حقیگی و پیمان معادی را که پیش از این تنها کارگردان و فیلمنامه نویس بودند جلوی دوربین برد.

مانی هاگیگی قبل از بازی در «برای الی» به عنوان کارگردان و فیلمنامه نویس شناخته می شد زیرا تنها یک بار در هفت سالگی در «رازهای گنج دره جنی» مقابل دوربین پدربزرگش ابراهیم گلستان قرار گرفت. او سپس فیلم های آبادان، کارگران در محل کار و کنعان را کارگردانی کرد و در فیلمنامه چهارشنبه سوری با فرهادی همکاری کرد.

کار مانی هاگیگی به عنوان بازیگر کلید پروژه «برای الی» بود. او به عنوان چهره ای جدید در عرصه بازیگری به مخاطبان معرفی شد.

نتیجه مثبت «فرق نادر از سیمین»

فیلم «برای الی» فرهادی نام او را در دنیا بر سر زبان ها انداخت، اما «جدایی نادر از سیمین» این کارگردان را به شهرت جهانی رساند.

پیمان معادی نیز پس از بازی در «جدایی نادر از سیمین» و کسب جوایز فراوان به یک بازیگر بین المللی تبدیل شد. پیمان معادی پیش از «برای الی» فیلمنامه نویس بوده و فیلمنامه «آواز قو»، «عطش»، «شام عروسی» و «کافه ستاره» را نوشته است. او پس از بازی در درباخ الی و جدایی نادر از سیمین، مسیر جدیدی را پیش رو می بیند.

بازی در «جدایی نادر از سیمین» نه تنها باعث شهرت بین المللی پیمان معادی شد، بلکه بابک کریمی را به عرصه تصویر بازگرداند و آنها را به شهرت رساند. ساره بیات نیز با این فیلم به جایگاه متفاوتی از بازیگری رسید.

  40 میلیارد آدم ربایی

ساره بیات قبل از حضور در «فرق نادر از سیمین» بازیگر مطرحی نبود. بازی ساره بیات در نقش یک زن طبقه پایین رنجور در «جدایی نادر از سیمین» با دیگر نقش هایش متفاوت بود و خیلی سریع او را به اوج رساند. او پس از بازی در «جدایی نادر از سیمین» به عنوان یکی از بازیگران اصلی سینمای ایران شناخته شد.

آهنگ علیدوستی

«فروشنده» و بین المللی شدن شهاب حسینی

تجربه همکاری حسینی و فرهادی در دو فیلم باعث شهرت بین المللی شهاب حسینی شد. این بازیگر برای بازی در فیلم فروشنده برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کن شد.

در این فیلم فرید سجاد حسینی دیگر بازیگری بود که بازی او بسیار مورد توجه قرار گرفت و پس از آن در فیلم ها و سریال های مختلفی به ایفای نقش پرداخت. این فیلم با دریافت جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی فرهادی را بیشتر به شهرت رساند.

فرید سجادی حسینی سال هاست در سینمای ایران فعالیت می کند. او بازی می کرد، کارگردان بود و تجربه دستیاری را دارد، اما به «فروشنده» معروف شد و بعد از این فیلم حرفه بازیگری اش به کلی تغییر کرد، چرا که بعد از «فروشنده» با چندین پیشنهاد متفاوت مواجه شد. او تجربه بازی در فیلم های «ایتالیا ایتالیا» و «هازارد» را دارد.

شانس امیر جدید برای بردن اسکار

جدیدترین ساخته فرهادی با عنوان «قهرمان»، بازی متفاوت و شیوه جدیدی از بازی امیر جدیدی را به نمایش می گذارد تا جایی که فاینبرگ، منتقد سرشناس هالیوود ریپورتر، امیر جدیدی را در سومین گروه از نامزدی های خود برای بهترین نامزدی معرفی می کند. بازیگر همراه با فیلیپو اسکاتی، آنتونی راموس تیم راث را نامزد اسکار کرد.

  جزییات شب های نوروز

«قهرمان» نه تنها شکل جدیدی از بازیگری را به تصویر کشید، بلکه بازیگر جوانی به نام سحر گلدوست را وارد سینمای ایران کرد.

دیدگاهتان را بنویسید