بازگشت دلار، زیر حد حساس

نوسان گران در اولین روز هفته با گمانه زنی درباره پایان مذاکرات هسته ای سعی کردند قیمت دلار را به بالای 30 هزار تن برسانند. به دلیل چنین گمانه‌زنی‌هایی بود که اسکناس آمریکا در ابتدای روز بالاتر از محدوده 30200 تن بود.

به گفته فعالان، تحرکات معامله گران از روز جمعه از معاملات پشت صحنه روز جمعه آغاز شد و تاثیر این تحرکات تا آغاز معاملات روز شنبه گسترش یافت. با وجود شروع رو به رشد بازار، اسکناس آمریکا در طول روز نتوانست بالای مرز 30 هزار تن باقی بماند و حوالی ساعت 16 به محدوده 29 هزار و 910 تومان رسید.

این قیمت 10 تن کمتر از روز پنجشنبه بود و باعث شد دلار برای دومین روز متوالی به زیر 30 هزار تن در نوسان باشد. ناتوانی دلار در بالای 30 هزار تومان ماندن باعث شده تا برخی معامله گران احساس کنند که اسکناس آمریکا قدرت چندانی برای افزایش قیمت ندارد.

نشانه های عرضه ارز در بازار

برخی فعالان دلیل بازگشت قیمت دلار از مرز 30 هزار تنی را عرضه قوی در بازار ارز می دانستند. به گفته آنها، بازارساز به دو دلیل روز شنبه عرضه ارز را افزایش داد.

به گفته این گروه از بازارسازان، از یک سو بازار خواهان افزایش چشمگیر پس از پایان مذاکرات در وین نبود و از سوی دیگر بازارساز معتقد است حفظ دلار بالای 30 هزار تن راه را باز می کند. برای تقاضای بیشتر

در چنین شرایطی بازارساز می توانست با نگه داشتن دلار زیر 30 هزار تن، انتظارات معامله گران ارز را تا حدودی مدیریت کند. حتی برخی از فعالان به نشانه هایی از افزایش عرضه ارز اشاره کردند. به عنوان مثال برخی از گروه ها اعلام کردند که دیروز نرخ تبدیل بالاتر از محدوده 8200 جلد بوده است.

  برخورد سپاه با ناوهای جنگی آمریکا

در این سطح از قیمت نقل و انتقالات به درهم، دلار بالغ بر 30 هزار تن در بازار داخلی قابل معامله است. به گفته فعالان، اینکه دلار دیروز زیر 30 هزار تن معامله می شد و با قیمت حواله همخوانی نداشت، به معنای افزایش عرضه ارز در بازار تهران است.

برداشت های متفاوت از مذاکرات وین

اوایل روز شنبه برخی از معامله گران تلاش کردند تا مشکل بازار را برجسته کنند که مذاکرات هسته ای به شکست ختم نشد. نتیجه برای معامله گران رویکردی برای رفع تحریم ها و آزادسازی دارایی های ارزی بلوکه شده است.

افزایش بازار به اظهارات برخی مقامات آمریکایی نیز اشاره دارد که از مذاکرات هسته ای ابراز نارضایتی کرده اند. به عنوان مثال، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، گفت که پیشرفت مذاکرات هسته ای انتظارات آمریکا را برآورده نمی کند.

در حالی که برداشت برخی از بازرگانان از مذاکرات وین نتوانست به نتیجه مشخصی برسد، گروه دیگری از معامله گران رسیدن به یک پروژه جدید را موفقیت بزرگی می دانستند. از دیدگاه آنها با به ثمر رسیدن این پروژه گام بزرگی برای دستیابی به توافق هسته ای جدید برداشته شده است.

علاوه بر این، توافق ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی دومین عاملی بود که کاهش انتظارات را در میان برخی از معامله گران ارز برجسته کرد.

با کاهش قیمت دلار در روز شنبه، سکه امامی نیز کاهش یافت و برای دومین روز متوالی زیر سطح مقاومتی 13 میلیون و 200 هزار تنی در نوسان بود. سکه دیروز 20 هزار تن کاهش قیمت داشت و در محدوده 13 میلیون و 140 هزار تن قرار گرفت.

  کشف ژن مرموز؛ خطر تاج دوبرابر!

دیدگاهتان را بنویسید