بازگشت به بازار سهام

معاملات هفته پایانی آبان ماه با کاهش میانگین قیمت سهم به پایان رسید. به این ترتیب روز شنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با گردش 0.93 درصدی برای چهارمین بار در دو ماه گذشته ماندن در ابر کانال 10.4 میلیون واحدی را تاب نیاورد. نماگر وزنی نیز با وجود وضعیت بهتر گروه های حقیقی که تک ریزش بازار را نشان می دهد، روز شنبه 0.83 درصد کاهش یافت.

پایان منفی بازارهای جهانی در کنار ثبات دلار در محدوده 28200 تنی و البته مهمتر از همه ترس سرمایه گذاران از وضعیت آتی بازار یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث رکود بورس شد. . زمانی که ارزش معاملات سهام کوچک در محدوده پایین نوسان می کند.

خروج واقعیت ها تشدید شده است

در چنین شرایطی دیروز شاهد واگذاری سهام 309 میلیارد و 505 میلیارد تنی به صورت حقیقی به حقوقی بودیم. در این روز سهامداران خرد تنها 7 صنعت را در لیست خرید خود قرار دادند و در ازای آن شاهد خروج سرمایه این دسته از معامله گران از 31 گروه بودیم.

در صدر فهرست خروجی های واقعی گروه فلزات اساسی با فروش خالص 69 میلیارد و 182 میلیون تن قرار گرفت و سپس نوبت به گروه فرآورده های نفتی رسید تا 44 میلیارد و 408 میلیون تن از سبد خارج شود. فلزات واقعی در سبد بازرگانان بزرگ تهران.

پتروشیمی ها نیز با نشتی 38 میلیارد و 497 میلیون تنی سرمایه خرد مواجه شدند. بانک‌ها و مؤسسات اعتباری، شرکت‌های صنعتی چند رشته‌ای، سنگ‌های فلزی و خودروسازی و قطعه‌سازی از دیگر صنایعی بودند که سهامداران واقعی آن را در اولویت قرار دادند. در مقابل انبوه سازان با خرید خالص 555 میلیارد و 992 میلیون تن کالای واقعی همراه شدند و سپس نوبت به لوازم برقی و مواد غذایی رسید.

  قیمت بیت کوین، امروز 14/09/09

به نظر می رسد با توجه به نامشخص بودن آینده بازار، سرمایه داران ترجیح داده اند اخبار و رویدادهایی را که در کوتاه مدت بر روند شرکت ها اثر می گذارد دنبال کنند و به همین دلیل تمایل به معامله تک سهمی دارند.

سقوط بازار سهام در فضای انتظار

در آن روز ارزش معاملات سهام 3120 میلیارد تن برآورد شد که اگرچه نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته افزایش یافته است، اما همچنان پایین بوده و نشان از کاهش معاملات در تالار شیشه ای دارد.

در بین صنایع فعال بورسی روز شنبه 8 گروه با افزایش متوسط ​​قیمت زیرمجموعه های خود همراه شدند که همگی جزو صنایع با ارزش ریالی پایین در بازار بودند که به نظر می رسد سفته بازی و معاملات کوتاه مدت را به دنبال داشته باشد. .

هیئت مشاوره بورسیه

از جمله خبرهای مربوط به روند معاملات تالار شیشه ای، جلسه هیأت مستشاری سازمان بورس و اوراق بهادار با حضور روسای فعلی و سابق، اعضای هیئت مدیره و برخی کارشناسان بازار سرمایه از جمله مجید عشقی بود. ، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مسعودی فر و آقایان نوری بروجردی معاون دادستان کل کشور و آقایان راعی، مساحی مشاور و دستیار ویژه رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و سرکار خانم صفریان رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار. مرکز تحقیقات، توسعه و معارف اسلامی و محمدحسین قوام، عضو و دبیر هیأت مستشاری سازمان بورس و اوراق بهادار مورد بررسی قرار گرفتند. راه اندازی شرکت های سرمایه گذاری و شرکت کنندگان در جلسه به ارائه راهکارها و ایده هایی برای ارتقای کارایی شرکت های تامین مالی پرداختند.

  راوی سریال «کاتون» درگذشت.

بورسیه شنبه از طریق آمار

اما در روزی که شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران 1.93 درصد افت کرد، از 336 نماد معامله شده، قیمت پایانی 84 سهم (25 درصد) مثبت و 243 سهم (72 درصد) در سطوح منفی معامله شد. در این بازار 28 نماد (80 درصد) به ارزش 131 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند. اما برخلاف آنها شاهد تشکیل صف برای فروش 41 نماد بورسی (12 درصد) به ارزش 220 میلیارد تن بوده ایم.

اما در روز افت 1.26 درصدی آیفکس 139 نماد در فرابورس معامله شد که از این تعداد 45 سهم (32 درصد) مثبت و 93 سهم (67 درصد) منفی بودند. در این بازار 14 نماد (10 درصد) به ارزش 39 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و در مقابل شاهد تشکیل صف فروش در 13 نماد بورسی (90 درصد) به ارزش 24 میلیارد تن بودیم.

بازار پایه نیز دیروز میزبان 128 شخصیت بود. از این تعداد 37 سهم (29 درصد) مثبت ماندند و 82 سهم (64 درصد) در محدوده منفی شاهد بودیم. در این بازار 28 نماد (22 درصد) به ارزش 139 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند و صف فروش در این بازار به 56 نماد (44 درصد) به ارزش 209 میلیارد تن تقسیم شد.

دیدگاهتان را بنویسید