بازگشت به انبار

شاخص بورس در سومین روز معاملات هفته افت 1.81 درصدی را نشان داد. در آن روز دو عاملی که باعث کاهش قیمت دلار تا کانال 27 هزار تنی شد و ادامه بدبینی نسبت به دخالت دولت در نظام قیمت گذاری که با عقب نشینی از تصمیم تغییر قیمت خودرو آغاز شد، ادامه یافت. برای دیدن پول واقعی از این بازار.

بر این اساس روز دوشنبه 316 میلیارد تن سرمایه سرمایه گذاران واقعی از چرخه معاملات بورس خارج شد. بر اساس این رویداد ارزش معاملات خرد نیز به 3182 میلیارد تن رسید.

به نظر می رسد بازار سهام دوباره در حال سقوط است. دیروز و تنها پس از اینکه در روز یکشنبه شاهد افزایش جزئی شاخص ها بودیم، قیمت اکثر نمادهای معامله شده در بورس به محدوده قرمز علامت رسید که نشان از ترس بازار از دخالت در سازوکار عادی فعالیت شرکت ها دارد.

به نظر می رسد که بازار همچنان نسبت به تغییرات دفع حساس است. دیروز این حساسیت در نماگر اصلی بورس تهران نمایان شد تا بیش از پیش سرمایه گذاران را به عدول از ریسک های بازار مذکور ترغیب کند.

این امر قابل مشاهده بود اما در شاخص کل بورس به وضوح قابل مشاهده بود. دیروز نماگر اصلی بورس در حالی بیش از 26 هزار واحد افت کرد که بیشتر متاثر از نمادهای دلاری بود. این کاهش که معادل افت 1.81 درصدی میانگین موزون قیمت بورس است، منجر به رقم 1.416 میلیون واحدی شاخص کل در پایان روز شد.

نگاهی دقیق به اتفاقات روز گذشته نیز نشان می دهد که در همان روز نمادهای کوچک بازار که شاید وزن چندانی در شاخص اصلی سهام نداشته باشند نیز شاهد تغییرات تقریبا مشابه قیمت در آن روز بودند.

  کشف ژن مرموز؛ خطر تاج دوبرابر!

شاخص همگن نیز در آن روز بیش از یک درصد افت کرد که تفاوت چندانی با دماسنج بورس ندارد. از سوی دیگر بازار فرابورس ایران نیز در طول روز تغییرات مشابهی را به ثبت رساند. شاخص کل این بازار نیز روز دوشنبه افت کرد تا مطابقت شاخص های کل بورس را در مسیری مشابه قرار دهد.

تولید کننده منفی دوگانه

اما جدای از ظهور روز گذشته بورس، شایان ذکر است که بورس تهران همچنان با پس لرزه های تصمیمات سیاسیون در روزهای پایانی هفته گذشته دست و پنجه نرم می کند.

همانطور که در گزارش های قبلی نیز اشاره شد، تصمیم دولت برای تغییر مرجع قیمت خودرو که در 10 روز اخیر از پایان هفته گذشته نمادهای خودرویی را افزایش داده و امیدها را برای بهبود سودآوری در این صنعت ایجاد کرده بود، روز پنجشنبه به راحتی لغو شد. شد.

دولت با این اقدام چشمان خود را به روی منافع سرمایه گذاران بست و رضایت تمامی کسانی را که به نحوی از این تبعیض آشکار منتفع شدند، تضمین کرد.

اما نکته اصلی این بود که این حرکت ساده، در حالی که بازارها همچنان به نخست وزیری امیدوار بودند، اعتماد عمومی را به شدت خدشه دار کرد، تقریباً همه شرکت هایی که از آن روز به بعد با تصمیمات دولت محصولاتشان ارزش گذاری شده بود. مشخص شد که در بازار سهام آنها در معرض افزایش عرضه بودند.

از آن زمان تاکنون قیمت اکثر نمادهای بازار در مدار قرار گرفت و مشخص نیست بدبینی سرمایه گذاران به وضعیت موجود تا کی ادامه خواهد داشت. بر این اساس طی روز گذشته اکثر نمادهای فعال در گروه فلزات اساسی، کانسنگ فلزی و شیمیایی با افزایش عرضه مواجه بوده اند، بنابراین اگر نماد شرکت را از فهرست نمادهای فعال حذف کنیم، باقی نمادها عمدتا متعلق به این سه نماد بوده است. گروه ها.

  هنگام استفاده از ضد آفتاب چه اشتباهاتی مرتکب می شویم؟

در این میان عامل دیگری نیز وجود دارد که توانسته انتظارات بازار سهام را در چند روز اخیر تحت تاثیر قرار دهد. این عامل چیزی نیست جز قیمت ارز که انتظارات سرمایه گذاران را برای آینده افزایش می دهد. دیروز همزمان با فعالیت بورس و پس از آن، قیمت دلار نزولی بود و حدود ساعت 15 به زیر 28 هزار تن رسید.

این رقم در حالی ثبت شد که روز شنبه قیمت دلار در بازار آزاد حدود 28 هزار و 700 تن بود و افزایش سریع آن در روزهای پایانی هفته گذشته بسیاری از فعالان بازار را برای سطوح بالاتر آماده کرد. با توجه به اینکه قیمت ارز تاثیر زیادی بر رویکرد معاملاتی فعالان بازار سهام دارد، طبیعی است که با کاهش قیمت ارز، اثر منفی بر بازار سهام مشاهده شود.

به نظر می رسد بخش مهمی از این کاهش قیمت به دلیل اخبار مذاکرات و انتشار خبر آزادسازی برخی از منابع ارزی مسدود شده در خارج از کشور باشد.

بازگشت به انبار

در جریان معاملات روز دوشنبه، نماد معاملاتی بورس تهران پس از 4 ماه به تابلوی معاملات بازگشت و با حدود 45 درصد افزایش قیمت مواجه شد. این نماد که در اوایل تابستان متوقف شده بود، پس از عدم شناسایی به موقع قیمت های عادی بازار سهام، راه خود را در روز دوشنبه از طریق مکانیسم حراج باز کرد.

بازگشایی این نماد با افزایش قیمتی مشابه بار دیگر بر طمع ذائقه ناظر بورس تشدید شد. بازگشت بورس به چرخه معاملات در حالی صورت گرفت که لغو معاملات در بازگشایی بسیاری از نمادها در سال های اخیر صدای اعتراض بسیاری از فعالان بورس را برانگیخته است.

  قوي سپيد انزلي قهرمان ليگ آزادگان شد

در روزی که شاخص کل بورس تهران از 343 نماد معامله شده 1.81 درصد افت کرد، قیمت پایانی 70 سهم (20 درصد) مثبت و 266 سهم (78 درصد) در سطوح منفی معامله شد.

در این بازار 32 نماد (90 درصد) به ارزش 197 میلیارد تن صف خرید تشکیل دادند. اما برخلاف آنها شاهد تشکیل صف فروش 72 نماد بورسی (21 درصد) به ارزش 335 میلیارد تن بوده ایم. در آن روز ارزش معاملات خرد نسبت به روز گذشته 3182 میلیارد تن افزایش یافت و 316 میلیارد تن پول سرمایه گذاران حقیقی از بورس خارج شد.

دیدگاهتان را بنویسید