بازگشت بازیگران پیشکسوت سینما پس از 30 سال

بالاخره امروز جدیدترین ساخته داریوش مهرجویی اکران می شود و جدای از اکران این کارگردان سرشناس در حدود یک دهه، حضور چند چهره خاطره انگیز سینمایی در کنار هم یکی از جذابیت های لامینور است.

لمینور بیست و سومین فیلم داریوش مهرجوی است که در سال 2009 و شش سال پس از ارواح ساخته شد. این فیلم پس از یکسری چالش‌های رسانه‌ای بین سازندگانش و بنیاد فارابی در خصوص نحوه مواجهه با تقاضای وام در جشنواره فیلم فجر شرکت نکرد و قرار بود در نوروز سال 1399 اکران شود، اما اپیدمی تاج همه برنامه‌ها و لامینور را تغییر داد. کارکنان نوروز 1401 درخواست آزادی را ثبت کردند; درخواستی که سازمان سینمایی با آن مخالفت کرد تا جنجال جدیدی برای این فیلم ایجاد شود.

سرانجام پس از انتشار دو نماهنگ پرحاشیه مهرجویی، پروانه نمایش این فیلم تمدید شد تا «لمینور» برای اکران در آستانه عید سعید فطر آماده شود.

حالا چهارشنبه هفتم اردیبهشت سینماها پذیرای تماشاگران فیلم جدید یکی از مهمترین کارگردانان سینمای ایران هستند، اما لحظه جالب فیلم مهرجویی حضور بازیگرانی چون علی نصیریان، بیتا فرهی و فریما است. فرجامی کارگردان بازی کرده بود.

علی نصیریان که از دهه 40 با مهرجویی همکاری داشت، در اولین فیلم او به نام گاو بازی کرد که در ادامه در فیلم های آقای هالو، پستچی، مدرسه ای که رفتیم و دایره مینا بازی کرد. «بیش از 40 سال از لامینور می گذرد.

این بازیگر بهمن ماه سال گذشته در جشنواره فجر با بیان اینکه «گاو» اولین تجربه سینمایی اش بود، گفت: داریوش مهرجویی کارگردان این فیلم اولین معلمی بود که به من یاد داد جلوی دوربین چه کار کنم. البته سال ها از خلق گاو می گذرد، اما داریوش مهرجویی با وجود سن بالا همچنان به اندازه آن سال ها وسواس دارد و من این را در لامینور دوباره تجربه کردم.

  قیمت جهانی طلا امروز 25/12/14

او همچنین به لامینور گفت که فیلمنامه لامینور برایش اتفاق جالبی بود زیرا حرف جدیدی برای گفتن داشت و پس از خواندن آن تصمیم گرفت در کنار مهرجویی باشد و در این فیلم بازی کند.

علی نصیریان
نصیریان در سال 1397 در جشن جشن خانه سینما درباره این کارگردان پیشکسوت گفت: داریوش مهرجویی یکی از پایه های سینمای مدرن ایران است و اگر ما گروهی از بازیگران بودیم که فیلم گاو را از رنج نویسنده آن بازی می کردیم. و مؤسس داریوش مهرجویی بود.

این آقای مهرجویی بود که فرصت بازی در چهار فیلم مهم قبل از انقلاب را به ما داد و من به فیلم های «گاو»، «هالو»، «دایره امام» و «آقای» افتخار می کنم. پستچی. من می خواهم در تریبون به این موضوع اعتراف کنم و فکر می کنم وجدان آقای انتصامی هم از حرف من خشنود است.

بیتا فرهی بازیگر فیلم ماندگار «هامون» دیگر چهره قدیمی سینماست که در فیلم جدید مهرجویی به ایفای نقش پرداخته است. او به طور اتفاقی وارد سینما شده بود و توسط ناصر چشم آذر به مهرجویی معرفی شد. او پیش از «لمینور» در فیلم های «هامون»، «بانو» و «میکس» مهرجویی حضور داشته است.

بیتا فرهی ۲۳ سال دیگر فیلمی درباره مهرجویی در سینما خواهد داشت.

یکی دیگر از بازیگران قدیمی سینما که چندین سال است در فیلمی بازی نکرده فریما فرجامی است که نامش در میان بازیگران فیلم «لمینور» مهرجویی به چشم می خورد. هفت سال پیش تجربه حضور در «اجاره‌نشین‌ها» و بازی در «نیمه» را داشت اما حالا پس از سال‌ها دوباره به سینماها بازمی‌گردد.

  فرصت افتتاح حساب اینترنتی بانک جهانگردی در هشتمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی

فرجامی پس از 36 سال دوباره درباره این همکاری گفت: قصد بازی در فیلم لامینور را نداشتم، برای حضور در پشت صحنه این فیلم توسط داریوش مهرجویی دعوت شدم که از او نیز خواسته شد در چند سکانس از اثر حضور داشته باشد. البته نقش من در «لمینور» زیاد بالا نیست، حتی نقش سختی هم نیست، اما چون بعد از سال ها به من اعتماد کردند و دوباره جلوی دوربین ایستادم، این بهترین هدیه برای من است، چیزی که باعث شد روزهای من بسیار جذاب و شیرین است

و یکی دیگر از بازیگران قدیمی سینما که قبل از «لمینور» در دو فیلم دیگر داریوش مهرجویی بازی کرده عزت الله رمضانی فر است. او همچنین در فیلم توقیف شده حمید نعمت الله قاتل و وحشی بازی کرد، در گاو مهرجویی و پستچی بازی کرد و پس از 50 سال در فیلم لامینور دوباره مقابل دوربین مهرجویی ظاهر شد.

«لمینور» جدیدترین ساخته داریوش مهرجوی، علی نصیریان، پردیس احمدیه، سیامک انصاری، بیتا فرهی، علی مصفا، مهرداد صدیقیان، بهناز جعفری، کاوه آفاق، آمادله دعبام صبههام، رضا شهبانی نوری، شراره محمد جواد رنجبر، جعفرپور، مهنوش ذوالفقاری، محمدهادی عطایی، مهدی مرتضایی، یاسمن کوزگر، هومان بهزادی، شیدا مودب، حنا وارسته، سبحان هاردی هاروی، سبحان هاراوی

دیدگاهتان را بنویسید