بازار سهام در چهارراه سیاست

شروین شهریاری| بورس در هفته گذشته شاهد ادامه رشد با سرعت مناسب بود که طی آن شاخص کل رشد 4.2 درصدی و در میانه کانال 1.4 میلیون واحدی قرار گرفت. ارزش کل معاملات روزانه با بیش از 20 درصد افزایش نسبت به یک ماه قبل وارد کانال 6 هزار میلیارد تن شد.

در عین حال فضای خبری در سطح دولت و مجلس در قالب اعلام حمایت از رونق بازار سرمایه است که در کنار کنترل غیررسمی بر عرضه سرمایه گذاران قانونی به حفظ روند مثبت کمک کرده است. از منظر گرافیکی می توان به ارکان متعدد شاخص کل در کانال 1.3 میلیون واحدی اشاره کرد که باز هم موفق هستند.

با این حال، سرمایه گذاران همچنان بر رفع ابهام عوامل کلیدی برای تعدیل تصمیمات خود با تعیین وظایفی مانند قیمت گذاری اجباری، برنامه فروش بدهی، سرنوشت مذاکرات هسته ای و 4200 دلار متمرکز هستند.

بهترین اقدام سیاستمداران بورس؟

با افزایش ورود بازار سرمایه به کشور به دلیل مشارکت مستقیم بخش بزرگی از جامعه در خرید سهام در سال گذشته و همچنین موضوع آزادسازی سهام عدالت، بازار سهام جای خود را در عرصه سیاسی باز کرده است. حلقه ها اوج این بحث ها معمولاً مربوط به دوره هایی است که کاهش شاخص و کاهش قیمت ها تشدید می شود و به واکنش سیاستمداران و تاکید بر لزوم تغییر روند بازار می انجامد.

جالب اینجاست که در اظهارنظرها معمولاً به «بازگشت بازار به حالت عادی»، مثبت بودن بازار یا حداقل شاخص اشاره می شود که حکایت از عادی بودن وضعیت بورس تنها در زمان افزایش قیمت سهام دارد!

ایراد دیگر این است که چرا بازار سهام پس از هشت ماه از سال کمتر از تورم بازدهی داشته است، در حالی که رفتار بازارهای سهام جهان در کوتاه مدت لزوماً با تورم همگرا نیست، اما شواهد تجربی از بازده نسبی دارایی های دارای ریسک در مواجهه با حمایت تورمی رو به رشد و پایداری که آنها ایجاد می کنند.

  هواشناسی ایران امروز 1402/02/22

در هر صورت به نظر می رسد بحث لزوم رشد بورس برخلاف دیگر اولویت های سیاسی حیاتی اقتصاد ایران از جمله کنترل تورم فزاینده و انتظارات تورمی و نحوه پاسخگویی به کسری بودجه در حال تبدیل شدن به یک اولویت سیاسی جدید در کشور است. با حداقل اثرات منفی موضعی.

حساسیت به روند بورس در زمانی به اوج خود رسید که تجربه سیاستمداران در کنترل بازارهای سهام در سراسر جهان موفقیت آمیز نبود. این مهم به حدی است که بانک‌های مرکزی به‌عنوان تنظیم‌کننده مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر بازار دارایی‌ها (سیاست پولی) در مواجهه با بحران‌هایی مانند سال 2008 یا بحران سلطنتی در ابتدای سال گذشته، نتوانسته‌اند از سقوط بازارها جلوگیری کنند. کوتاه مدت .

به نظر می رسد تنها درخواست معقول سیاستمداران برای حمایت از بازار سرمایه، شفاف سازی سیاست های اقتصادی (از جمله انتشار برنامه فروش اوراق قرضه) و سپردن کشف قیمت کالاها و ارزها به مکانیسم عرضه و تقاضا به جای اعلام است. تزریق وجه نقد یا مداخله در روند طبیعی خرید و فروش سهام و کنترل شاخص.

اعتراض انتخابی به قیمت گذاری دستوری؟

در ادبیات اقتصادی عبارتی طنز وجود دارد که می گوید: «همه ما وقتی کالاهای مورد نیاز خود را می خریم کمونیست هستیم و هنگام فروش طرفدار بازار آزاد هستیم!» این پیشنهاد کنایه آمیز این است که فعالان اقتصادی بسته به این که سیاست های اقتصادی متفاوتی را ترجیح می دهند. موقعیت و منافع آنها؛ صرف نظر از اینکه اصول درست چیست و منافع اکثریت را در این زمینه تضمین می کند. نمونه ای از این دوگانگی را می توان در شرایط کنونی بورس تهران مشاهده کرد.

  قیمت روز خودروهای ایران خودرو امروز دوشنبه 10 آبان 1400

اگر به گفتمان فعالان بازار سرمایه بپردازیم، اکثر آنها به درستی از قیمت گذاری صحیح در اقتصاد انتقاد می کنند و می خواهند کشف قیمت ها را به مکانیزم عرضه و تقاضا بسپارند. اما وقتی نوبت به گشایش نرخ سود اوراق قرضه بازار می رسد، با این رویه مخالف هستند و خواستار مداخله دولت و بانک مرکزی برای «مدیریت نرخ بهره» هستند.

پیامد ضمنی این مخالفت این است که یا دولت با توجه به محدودیت فروش نفت و سایر درآمدها از پایه پولی خارج می‌شود یا بانک مرکزی با وارد کردن پول بدون پشتوانه به بازار بین بانکی و ایجاد ریال، نرخ بهره را کاهش می‌دهد. رشد پایه پولی و تورم را تسریع می کند.

با این حال، بر اساس مبانی اقتصاد، واضح است که علیرغم تورم حدود 50 درصدی (و هیچ نشانه ای از کاهش) و نرخ بهره حدود 20 درصد، نقدینگی در واقع بسیار ارزان تر از قیمت و هزینه واقعی است. دسترسی به پول مخدوش شده است. .

پیامدهای این سیاست دیکتاتوری به شکل انتقال ثروت از سپرده گذاران به وام گیرندگان و سرمایه گذاران خطرپذیر و مجازات سرمایه گذاران بلندمدت و ریسک گریز از طریق کاهش مداوم قدرت خرید و ارزش واقعی دارایی های آنها بود. علاوه بر این، تداوم شتاب رشد نقدینگی به دلیل تداوم پولی‌سازی کسری بودجه در نهایت به بی‌ثباتی اقتصاد کلان به نفع صاحبان دارایی‌ها و سهامداران ختم نخواهد شد.

با این حال، در راستای ادعای اولیه، به نظر می رسد انتقاد بخشی از جمعیت بازار سرمایه از سیاست مداخله جویانه دولت در اقتصاد نه به عنوان یک اصل، بلکه به عنوان رویکردی انتخابی تلقی می شود. در همین راستا، فشار فزاینده بر انتشار اوراق در حال حاضر ادامه تامین مالی دولت در این راستا را با مشکل مواجه کرده است.

  جزئیات دیدار اردوغان و رئیسی

در حوزه عملیات بازار، با وجود افزایش فشارهای تورمی، حجم خرید بانک مرکزی (تزریق پول) به منظور کنترل نرخ سود حدود 20 درصد افزایش یافت. باید دید آیا سیاست اجباری کنترل نرخ سود در نهایت کنار گذاشته می شود یا در صورت ادامه روند فعلی، آثار منفی آن و همچنین سایر پیامدهای سیاست های دستوری بر کل اقتصاد تحمیل می شود.

سوخت جدید برای بازارهای جهانی

سرانجام پس از جنجال‌های فراوان، یکی از دو لایحه بزرگ‌سازی که توسط دولت آمریکا در نظر گرفته شده بود، در مجلس تصویب شد تا تخصیص بیش از یک تریلیون دلار برای بازسازی اقتصاد آمریکا آغاز شود. بیشتر اعتبارات این لایحه مربوط به بازسازی جاده ها، شبکه های برق، راه آهن، زیرساخت های آب و اینترنت و غیره است که دولت دموکراتیک قصد دارد با سرعت زیاد آن را آغاز کند.

در کوتاه مدت، این برنامه می تواند تقاضا را در اقتصاد جهانی به ویژه در زمینه مواد خام با توجه به استفاده گسترده از آنها در بازسازی زیرساخت ها افزایش دهد. دولت بایدن اکنون بر روی لایحه ای بزرگتر (1.75 تریلیون دلاری) به نام “توسعه زیرساخت های انسانی” متمرکز شده است و البته در حزب دموکرات بر سر تصویب آن اختلاف نظر وجود دارد.

با این حال، آنچه برای بازارهای جهانی در شرایط کاهش نسبی تقاضا پس از بحران کرونا مهم است، امکان جبران بخشی از این کاهش از بودجه توسعه ای ایالات متحده است که احتمالاً به عنوان اهرم جدیدی برای جلوگیری از کاهش قیمت کالاها در افق است. . سال آینده کار خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید